آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270375
تاریخ انتشار : 31 تیر 1399 11:57
تعداد بازدید : 3170

چالش و فرصت کسب وکارهای فاوا در عصر اقتصاد دیجیتال

تحول دیجیتالی به عنوان یک مرحله فراگیر و اصلی در سراسر جهان شناخته می شود و البته چالش ها و فرصت های اساسی دارد که مشاغل فعال در این حوزه با آن روبه رو هستند.
undefined

فناوران - بی شک انقلاب دیجیتال در مقیاس جهانی رخ داده است. فناوری اینترنت راه و روش کار، زندگی، بازی و یادگیری ما را تغییر داده است. قدرت و فراگیری اینترنت، امکان انجام بهتر و سریع تر اغلب فعالیت ها را به ما داده است. کامپیوترها، تلفن های همراه، خانه ها، خودروها، لباس ها، کسب وکارها و حتی شهرها همه در حال اتصال به شبکه جهانی هستند.
حال شرکت ها چگونه می توانند از فرصت بدیع انقلاب دیجیتال برای رسیدن به پیشرفت استفاده کنند؟ پژوهشگاه فضای مجازی در گزارش خود به به بررسی نظرات ربیع دبوسی، مدیر کل شعبه امارات شرکت سیسکو و از برجسته ترین کارشناسان دیجیتال خاورمیانه، پرداخته است. انقلاب دیجیتال این پتانسیل را دارد که بازارها را سریع تر از هر نیرویی در تاریخ تغییر دهد و در این میان، سازمان هایی که حرکت به سمت تحولات شغلی دیجیتال را در برنامه کلان خود ندارند، بی شک دچار نوعی عقب ماندگی خواهند شد و آن هایی که به جریان دیجیتال سازی پیوسته اند، جریان های جدید درآمدی و توسعه تجاری بی سابقه ای را به تجربه می کنند.
شرکت ها و مؤسسات، هنگامی که روند دیجیتالی شدن کامل شود، یعنی جایی که فناوری مسئولیت اکثر کارها را از مردم گرفت، باید در مورد چگونگی دستیابی به موفقیت در مقیاس کلان تجدید نظر کنند. دیجیتالی شدن پتانسیل لازم را برای ایجاد تأثیر پایدار و مثبت در هر حوزه ای از جامعه دارد. دیجیتالی شدن، در اصل فرآیند برنامه ریزی و در نهایت ساختن یک اکوسیستم پیشرفته و پیچیده برای فناوری اطلاعات است که امکان اتصال، بهره وری و امنیت بیشتر را فراهم می کند و از این طریق تأثیر مثبت به وجود می آورد.
در عصر حاضر، تقریباً همه بازارها و بخش های صنعتی در حال گذار از عصر اطلاعات به عصر دیجیتال هستند و سرعت تحولات بیش از گذشته شده است. همه کشورها، شهرها و شرکت ها به این درک رسیده اند که برای بقا و شکوفایی در این دوره جدید باید متحول شوند. این انتقال به عصر دیجیتال مستلزم تغییرات گسترده در زمینه فناوری، مدیریت سازمانی، فرهنگی و فراتر از آن است. سازمان ها باید برای ورود به عرصه رقابت و بقا جسور و شجاع باشند. اکنون بیش از هر زمان دیگری سازمان ها باید فرصت های لازم برای دیجیتالی شدن را در راستای اهدافشان، به کارگیرند.
سرعت گرفتن فرایند دیجیتال سازی و به روزرسانی، زیرساخت های حیاتی، افزایش تولید ناخالص داخلی کشورها، کاهش هزینه ها و ایجاد شغل را سبب می شود و این امکان را فراهم می آورد تا گروهای جدید و متنوعی از کارآفرینان خوش فکر، مشاغل تازه ای را در اقصی نقاط جهان ایجاد کنند. این موضوع، از سوی دیگر، امکان دسترسی و فرصت های بیشتر برای آموزش حرفه های مبتنی بر فناوری به علاقه مندان در سراسر جهان را مهیا می کند و نتیجه آن چیزی جز کاهش عمق شکاف توسعه یافتگی کشورها و افزایش سطح رقابت میان آن ها نیست. داشتن یک اکوسیستم دیجیتال مناسب و درست برای دستیابی به هر یک از این موارد ضروری خواهد بود. چگونه می توان یک استراتژی دیجیتال یکپارچه را تعریف کرد؟ سازمان ها و شرکت های بزرگ، به منظور آماده سازی خود برای پذیرش تحولات دیجیتال، باید به مواردی توجه کنند. از جمله اینکه استراتژی تجاری و فناوری اطلاعات خود را متحول کنند، همه سیستم ها و فعالیت های خود را به صورت یکپارچه به اینترنت و جریان دیجیتال متصل سازند، پذیرای آنالیز و تحلیل کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات باشند، فناوری های خود را به روز و کارآمد نگه دارند، سرمایه گذاری کافی در این زمینه را مدنظر قرار دهند و از متخصصان این حوزه بهره بگیرند. در پایان این فرایند، مزایای دیجیتالی شدن و اتصال، بیش ازحد تصور خواهد بود. بهره وری اقتصادی بیش ازپیش، تجربیات بهتر در زمینه ارایه خدمات، استفاده بهینه از دارایی ها و چشم انداز شفاف از تجارت آینده، از جمله این مزایا هستند. با وجود این، کارشناسان معتقدند که مهم ترین عامل به تعویق افتادن تحقق این امر، کمبود نیروی متخصص حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در مقیاس جهانی است و تنها راه عبور از این چالش جذب و آموزش تعداد بیشتری از افراد در رشته های مربوط به این زمینه است. بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط، برای دستیابی به مزایای شغلی که از طریق دیجیتالی شدن حاصل می شود، به زیرساخت های شبکه ای قابل اتکا و ایمن نیاز دارند. آن ها باید شبکه های پراکنده و ناهمگون خود را همگرا کرده و با استفاده از تجزیه وتحلیل داده های پیشرفته، شیوه های نوین رشد و توسعه را در پیش گیرند. یک استراتژی دیجیتال کارآمد باید دربرگیرنده یک مدل فناوری اطلاعات دقیق باشد و همچنین امکان تجدید نظر در فرآیندهای اصلی برای دوره دیجیتال را داشته باشد. استفاده از فناوری های جدید امنیتی، تجاری و تحلیلی، نیازمند دیجیتالی شدن کامل فرایندها است و این امر مستلزم نوآوری، سرمایه گذاری و تخصص است. شرکت های خاورمیانه برای ایجاد اکوسیستم هوشمند از طریق دیجیتال سازی زیرساخت ها، پتانسیل فوق العاده ای دارند. در این مقطع تاریخی، گرچه نیاز به تحول اجباری و مزایای آن بسیار آشکار هستند، اما مسیر به هیچ وجه هموار نیست.
سازمان ها در پی بهبود سودآوری و کاهش هزینه های خود و همچنین حرکت پرشتاب به سمت استقرار خدمات جدید هستند. شرکت های کوچک و متوسط برای اینکه بتوانند سرعت کسب وکار را افزایش دهند باید راه حل هایی برای مدیریت و ذخیره داده ها پیدا کنند. شرکت ها با اتکا به فناوری هایی چون اینترنت چیزها و هوش مصنوعی، می توانند انتظار بهره وری عملیاتی بیشتر، بهبود امنیت، افزایش کارآمدی نظام توزیع، کنترل اطلاعات، تصمیم گیری سریع، فرصت های شغلی جدید و درامدهای بیشتری را داشته باشند.
شرکت های کوچک و متوسط چگونه می توانند از فناوری برای تمایز خود در بازار استفاده کنند؟ اینترنت چیزها و اینترنت همه چیز، فرصت جدیدی را به شرکت های متوسط و کوچک برای رهبری فناوری ارایه می دهند. فناوری اطلاعات از جهت فعال کردن داده های عملی، ایجاد ارتباطات و درآمدهای جدید برای سازمان های سراسر منطقه خاورمیانه، در کانون توجه قرار خواهد گرفته است.
با توجه به ادامه سرمایه گذاری های شرکت های کوچک و متوسط در فناوری های آینده، بی شک پیامدهای این اقدام، تحول آمیز خواهد بود. شرکت هایی که دیجیتالی می شوند به دلیل گشودن دریچه جریان های جدید درآمدی، ارایه خدمات بهتر و ایجاد مدل های عملیاتی جدید که کارایی و ارزش بالایی دارند، در موقعیت بهتر و متمایزی نسبت به رقبا، قرار خواهند گرفت.
منبع:ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :