آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270376
تاریخ انتشار : 31 تیر 1399 12:1
تعداد بازدید : 3123

تحقق اهداف شورای گفت وگو در گرو همراهی با بخش خصوصی است

غلامعلی سلیمانی، عضو شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی می گوید: جزیره ای عمل کردن، یکی از مهم ترین مشکلات در بدنه دولت است و همین موضوع منجر به این می شود تا ضمن نادیده گرفته شدن سهم بخش خصوصی در اقتصاد، تضاد منافع هم به وجود آید.
undefined

فناوران - وی می گوید: این شورا از زمان تشکیل تاکنون توانسته است به اهداف تعیین شده خود از جمله طرح مشکلات و دغدغه های تشکل های بخش خصوصی بدون واسطه در حضور مقامات دولتی دست یابد؛ اما برای اینکه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی به تمامی اهداف خود برسد ضروری است که دولت هم در کنار بخش خصوصی قرار گیرد و خود را جدا از این نهاد نبیند.
این عضو شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی در پاسخ به این سوال که مهم ترین موانع رسیدن به اهداف واقعی شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی چیست، می گوید: متاسفانه هر زمان که مسوولان در نشست های شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی حاضر می شوند به نفع و در موافقت با بخش خصوصی صحبت می کنند؛ اما در عمل شاهدیم تصمیماتی گرفته و اجرا می شود که در ضدیت با بخش خصوصی قرار دارد.
او می افزاید: سیاست هایی که بعضا در بدنه بانک مرکزی یا سازمان بازرسی کل کشور گرفته می شود، به ضرر تولیدکنندگان و کارخانه های تولیدی است. در حالی که اقتصاد دنیا بر مبنای توسعه، تولید و صادرات است؛ اما متاسفانه در چند وقت اخیر شاهد اعمال برخی تصمیم هایی هستیم که شان صادرکنندگان را زیر سوال می برد و اعتبار آنها را خدشه دار می کند.
سلیمانی همچنین به انتقاد از نحوه حضور برخی از مسوولان دولتی در جلسات شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی پرداخت و می گوید: رفع تضادها از دیگر کارکردهای مهم شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی است؛ هرچند به نظر من هنوز نتوانسته ایم در تحقق کامل این هدف، صد در صد موفق عمل کنیم. علت هم این است که گاهی مشکلات و مسائلی که تضاد را ایجاد می کند باید در حضور مستقیم مسئولان بحث و بررسی مطرح شود. بااین حال شاهد هستیم که برخی از مسوولان دولت از حضور در این شورا ممانعت می کنند. به عنوان نمونه تاکنون بالغ بر پنج بار از آقای همتی برای حضور در این شورا دعوت شده اما تاکنون ایشان در جلسات شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی حاضر نشده اند.
او در ادامه بر ضرورت توسعه اقتصادی تأکید کرد و از مالیات، قانونمندی و شفافیت به عنوان مهم ترین استراتژی هایی که منجر به این نوع توسعه می شود، نام برد.
منبع:اتاق ایران


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :