آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270433
تاریخ انتشار : 4 مرداد 1399 10:6
تعداد بازدید : 3155

رییس کمیسیون فاوای اتاق بازرگانی ایران:

تجهیزات فناوری باید از رده کالاهای لوکس خارج شوند

رییس کمیسیون فاوای اتاق بازرگانی ایران با انتقاد از قرار گرفتن تجهیزات فناوری اطلاعات در حوزه کالاهای وارداتی لوکس، گفت: ایران مزیت بسیار بالایی در صادرات محصولات مختلف به ویژه نرم افزارها دارد که با ارزبری کم می تواند ارزآوری بالایی برای اقتصاد کشور ایجاد کند.
undefined

فناوران-  اعضای کمیسیون فن آوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران، به صورت مجازی گرد هم آمدند تا آخرین تحولات حوزه فناوری اطلاعات و آخرین اقدام های کمیسیون را بررسی کنند.
محمدرضا طلایی، رییس کمیسیون فاوای اتاق بازرگانی ایران، در این نشست با انتقاد از قرار گرفتن تجهیزات فناوری اطلاعات در حوزه کالاهای وارداتی لوکس، از متولیان این حوزه خواست تا دستورات رییس جمهوری برای حرکت به سمت اقتصاد دیجیتال و توسعه فناوری اطلاعات را به عنوان برنامه کاری خود قرار دهند.
افتتاح فاز اول درگاه تأمین سرمایه از طریق بورس
طلایی با اشاره به دستور تازه رییس جمهوری برای ورود شرکت های فناوری اطلاعات و کسب وکارهای دیجیتال به بورس گفت: برای تأمین مالی از طریق بازار سرمایه طبق هماهنگی که اتاق بازرگانی با بورس داشت، سایتی با عنوان رهسار به عنوان پنجره واحد تأمین سرمایه از طریق بورس راه اندازی شده است.  کسانی که بخواهند به بورس وارد شوند و از طریق این بازار افزایش سرمایه بدهند، می توانند از طریق این سایت اقدام کنند.
وی از تلاش نمایندگان مجلس برای تصویب قانونی برای حمایت از شرکت های دانش بنیان خبر داد و گفت: طرحی در مجلس ارائه شده است که کمیسیون دانش بنیان اتاق بازرگانی در حال رایزنی برای پیشبرد این طرح است.  موضوع این طرح راهکارهای تسهیل جهش تولید در حوزه اقتصاد دانش بنیان است که توسط تعدادی از نمایندگان مجلس تهیه شده است.
 تلاش برای فراگیرتر شدن پروانه تولید نرم افزار
رییس هیات مدیره فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات ادامه داد: پروانه تولید نرم افزار، یکی از موضوعاتی است که مورد توجه کمیسیون فاوای اتاق ایران قرار دارد.
طلایی با اشاره به تعداد ناچیز شرکت های تولیدی فعال در این حوزه گفت: در حال حاضر ۲۰۰ شرکت در سراسر کشور از پروانه بهره برداری تولید نرم افزار استفاده می کنند. این تعداد پروانه نسبت به کل فعالان حوزه آی سی تی در کشور بسیار ناچیز است. در پی این هستیم که از طریق فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات، با وزارت صنعت، معدن و تجارت رایزنی کنیم تا تعداد بیشتری از فعالان اقتصادی را به سمت تولید نرم افزار هدایت کنند.
وی تأکید کرد: نکته مهم این است که با توجه به نرخ برابری ارز، ایران مزیت بسیار بالایی در صادرات محصولات مختلف به ویژه نرم افزارها، خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات دارد که با ارزبری کم می تواند ارزآوری بالایی برای اقتصاد کشور و فرصت های شغلی زیادی را ایجاد کند.
رییس هیات مدیره فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: نرخ ارز قطعاً در بخش تولید ما تبعات بسیار زیادی دارد و عملاً تولید کنندگان حوزه فناوری اطلاعات نمی توانند با وضعیت بی ثباتی در بازار ارز، برنامه ریزی بلندمدتی داشته باشند و برای تأمین تجهیزات مورد نیازشان برای تولید با مشکلات فراوانی مواجه می شوند.
 تجهیزات فناوری اطلاعات نباید کالای لوکس تلقی شود
طلایی تأکید کرد: دستگاه های دولتی از دستورات رییس جمهور مبنی بر توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور پیروی کنند. متولیان و تصمیم گیران و سیاست گذاران دولتی، از جمله وزارت صمت، وزارت ارتباطات و وزارت ارشاد باید با توجه به رهنمودهای رییس جمهوری تصمیم های مناسبی بگیرند.
وی همچنین افزود: در ایران هنوز هم تجهیزات فناوری اطلاعات در چارچوب کالاهای لوکس تلقی می شوند. این در حالی است که در هیچ کشوری در دنیا دیگر به این کالاها به عنوان کالای لوکس و تجملی نگاه نمی کنند.
رییس هیات مدیره فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات ادامه داد: فناوری اطلاعات به عنوان موتور متحرک، می تواند به رشد و توسعه اقتصاد کمک کند و پایه و زیرساخت اقتصاد دانش بنیان محسوب می شود. حوزه فناوری اطلاعات از تجهیزات پزشکی گرفته تا هوافضا، دخیل و غیرقابل چشم پوشی است. اما باوجود این اهمیت، هنوز واردات کالاها و تجهیزات مربوط به فناوری اطلاعات در رده کالاهای آرایشی-بهداشتی کالای لوکس و تجملی تلقی می شود.
منبع:فدراسیون فاوا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :