آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270511
تاریخ انتشار : 6 مرداد 1399 10:52
تعداد بازدید : 3209

در دبیرخانه نظام ممیزی نصر تهران مطرح شد

تدوین معیارهای احراز صلاحیت ممیزان مراکز داده

نشست نمایندگان کمیته مرکزی دبیرخانه نظام ممیزی و رتبه بندی مراکز داده با کمیسیون آموزش و پژوهش و همچنین نشست این کمیته با کمیسیون مشاوران نصر تهران، برگزار شد.
undefined

فناوران- موضوع نشست این کمیته با کمیسیون آموزش و پژوهش «معرفی طرح واره احراز صلاحیت شرکت های آموزشی و مدرسان صنعت مراکز داده» و موضوع نشست با کمیسیون مشاروان شرح چگونگی «تدوین معیارهای احراز صلاحیت ممیزان مراکز داده» بود.
نمایندگان کمیته تخصصی احراز صلاحیت مراکز آموزشی و مدرسان، در نشست مشترک خود با کمیسیون آموزش، فرآیند ارزیابی اعتبار مراکز آموزشی و مدرسان حوزه مراکز داده را شرح دادند.
بهرام زاهدی با مروز چگونگی شکل گیری این کمیته و فعالیت های آن، اشاره داشت که استاندارد مرجع در زمینه احراز صلاحیت مدرسان و مراکز آموزشی، استاندارد ISO10015:2019 با عنوان « مدیریت کیفیت – دستورالعمل های مدیریت صلاحیت و توسعه افراد» است.
محمد جواد بابایی از اعضای کمیته تخصصی تدوین طرح واره، در توضیح فرآیند ارزیابی مراکز آموزشی و مدرسان گفت: «این فرآیند شامل سه دسته فعالیت های ارزیابی مراکز آموزشی، فعالیت های ارزیابی مدرسان و فعالیت تدوین و به روزآوری شناسنامه دوره های مصوب است» و اشاره داشت که این فرآیند بر پایه جداول صلاحیت مراکز آموزشی، جداول صلاحیت مدرسان و نیازهای آموزشی سالیانه، که در طرحواره احزار صلاحیت تدوین شده است، انجام می شود.»
در این فرآیند مراکز آموزشی و مدرسان متقاضی دریافت گواهی تایید صلاحیت، فرم درخواست ارزیابی و مدارک مورد نیاز را به دبیرخانه نظام ممیزی و رتبه بندی مراکز داده ارایه می دهند. این مدارک در دبیرخانه ثبت و به کمیته تخصصی جهت انجام ارزیابی ارجاع می شود. نتیجه ارزیابی در کمیته تخصصی جهت تایید به کمیته مرکزی فرستاده می شود و اخذ یا عدم اخذ گواهینامه مشخص شود. همچنین مراکز آموزشی می توانند فرم پیشنهاد طرح درس خود را نیز جهت به دبیرخانه این نظام ارایه دهند تا فرآیند ارزیابی در کمیته تخصصی و تایید در کمیته مرکزی را طی کند.
همچنین در نشست مشترک این کمیته با کمیسیون مشاوران، طرح واره احراز صلاحیت ممیزان زیرساخت فیزیکی مراکز داده ارایه شد. سطوح گواهینامه، گرایش ها و منطق آن، معرفی پیش نیازها و معیارهای اعطای گواهینامه، نحوه اخذ گواهینامه و روش ارتقا و همچنین منشور اخلاق حرفه ای از جمله موضوعات این نشست بودند.
پیمان سلطانی رییس کمیته تخصصی احراز صلاحیت ممیزان مراکز داده، به شرح جزئیات تمامی موارد فوق پرداخت. او درباره تقسیم بندی سطوح گواهینامه گفت: «گواهینامه ممیزی در سه سطح 1، 2 و 3 در نظر گرفته شده که ممیز پایه 1 می تواند در تمامی سطوح استانداری مراکز داده به عنوان سرممیز تیم ممیزی فعالیت کند و به همین ترتیب ممیزان پایه 2 و 3 در مراکز داده با تعداد رک کمتر می توانند به عنوان سرممیز تیم ممیزی قرار گیرند.»
او اضافه کرد: «حضور ممیزان دارای گواهینامه با هر پایه در ترکیب تیم ممیزی هر نوع مرکزداده (با هر تعداد رک و با هر سطح استاندارد) به عنوان ممیز بلامانع است و ممیزان در هر پایه می توانند در گرایشهای مبتنی بر استانداردهای BICSI 002 و TIA 942و گرایش مبتنی بر به روش های Uptime احراز صلاحیت شوند. همچنین در بازنگری های بعدی این سند، استانداردهای EN 50600 و ISO/IEC 22237 بررسی و شرایط احراز صلاحیت آن در این طرحواره در نظر گرفته خواهد شد.»
منبع:نصرتهران


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :