آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270551
تاریخ انتشار : 7 مرداد 1399 12:46
تعداد بازدید : 3964

۴ پیشنهاد گمرک برای جلوگیری از رسوب کالا

معاون گمرک برای جلوگیری از رسوب کالا و تسویه فرآیندهای ترخیص ۴ پیشنهاد جدید را به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارایه کرد.
undefined

فناوران- معاون فنی و امور گمرکی طی نامه ای به مدیر کل حوزه وزارتی وزارت اقتصاد پیشنهادهای جدیدی برای جلوگیری از رسوب کالا و تسویه فرآیندهای ترخیص با هدف حمایت از تولید و تسریع در ترخیص مواد اولیه و کالاهای ضروری ارایه کرد.
در این نامه مهرداد جمال ارونقی خواستار کاهش زمان صدور مجوز ترخیص کالا حداکثر تا هفت روز شد و اعلام کرد: مرجع اعلام کاربرد کالاهای طبقه بندی شده بر اساس نظام هماهنگ توصیف و کدگذاری کالا مشخص شده و یا ردیف های ملی ۸ رقمی پالایش شوند.
متن نامه معاون فنی و امور گمرکی گمرک خطاب به مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی و مدیر کل حوزه وزارتی وزارت اقتصاد بدین شرح است:
در اجرای دستور هامش نامه شماره ٣٨٣٩٧ مورخ ٩٩/۴/١۴ رئیس دفتر محترم معاون اول ریاست جمهوری موارد ذیل را به استحضار می رساند: اجرای پیشنهادات اعلام شده از سوی معاونت محترم هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رئیس جمهور تأثیر شگرفی در انجام تشریفات گمرکی و روند ترخیص کالا خواهد گذاشت.
علاوه بر آن در راستای جلوگیری از رسوب کالا و تسویه فرآیندهای ترخیص پیشنهاد می شود:
١- مطابق پیشنهاداتی که بارها مطرح و به تصویب رسیده و ابلاغ نیز شده است، نمونه برداری توسط یک مرجع صورت پذیرفته و توسط یک مرجع واحد در خصوص کلیه مجوزهای قانونی اعلام نظر شود. (تصریحاً، منظور صدور مجوز قانونی واحد با در نظر گرفتن جمیع جهات از سوی مرجع واحد است نه تسری و پذیرش یک مجوز قانونی توسط مراجع متولی صدور مجوزهای قانونی)
٢- تمامی سازمان های متولی صدور مجوزهای قانونی مکلف و موظف شوند شرایط و مشخصات مورد نظر خود، نام مؤسسات و سازمان های کنترل کننده و مجری ضوابط مذکور، زمان بندی بررسی و آزمایش کالاهای تحت پوشش خود را ضمن لحاظ کردن حداکثر تسهیل و تسریع در امور، با درج آگهی در جراید به اطلاع واردکنندگان، صادرکنندگان و سازمانهای اجرایی ذیربط برسانند.
٣- در اجرای مواد مصرح قانونی و مصوبات ابلاغی، تمامی سازمان های صادر کننده مجوزهای قانونی مکلف و موظف به صدور مجوزهای قانونی ترخیص ظرف حداکثر ۷ روز اداری شوند و همچنین صدور مجوز ثبت سفارش نیز از این قاعده مستثنا نشده و سفارشات صاحبان کالا جهت ورود کالاهای تجاری ظرف حداکثر ۷ روز اداری به صورت سیستمی ثبت و ابلاغ شود.
۴- علی رغم این که بخش وسیعی از اقلام در نظام هماهنگ توصیف و کدگذاری کالا بر اساس «کاربرد کالاها» طبقه بندی شده و بر همین اساس نیز به درخواست وزارتخانه های متولی امر، ردیف های ملی ایجاد شده است، با این وجود مرجع تعیین و اعلام کاربرد این اقلام جهت طبقه بندی کالاها مشخص نیست و هیچ سازمانی مسوولیت این امر را نمی پذیرد؛ بنابراین ضرورت دارد یا مرجع اعلام کاربرد کالاهای اشاره شده از جمله کاغذ، لوله، پلیمر و … مشخص و ابلاغ شود و یا ردیف های ملی ۸ رقمی پالایش شوند.
منبع:گمرک ایران


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :