آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270580
تاریخ انتشار : 8 مرداد 1399 11:9
تعداد بازدید : 3127

پیش بینی بازگشت ۸۰۰ متخصص ایرانی به کشور

معاون علمی و فناوری با بیان اینکه تاکنون بیش از هزار و هفتصد متخصص ایرانی غیر مقیم به کشور بازگشته اند، گفت: پیش بینی می کنیم امسال ۸۰۰ نفر به کشور بازگردند.
undefined

فناوران- سورنا ستاری در آیین رونمایی از نخستین سالنامه مهاجرتی ایران که در محل معاونت علمی برگزار شد، اظهار داشت: تاکنون هر آماری که در خصوص خروج نخبگان از کشور اعلام می شد اشتباه بود زیرا یک زمانی (سال ۲۰۰۹ میلادی) صندوق بین المللی پول اعلام کرده بود که بیشترین آمار فرار مغزها به سایر کشورها از ایران بوده است.
وی با تاکید بر اینکه حتی عبارت فرار مغزها کلمه ای بین المللی نبود، گفت: در آن زمان این صندوق اعلام کرده بود سالانه ۱۸۰ هزار نفر در سال از ایران مهاجرت می کنند که این انگیزه ای شد بتوانیم آمار دقیق خروج نخبگان و متخصصان ایرانی از کشور را به دست آوریم.
ستاری با بیان میزان دانشجویان و درصد مهاجرت آنها در ابتدای انقلاب تصریح کرد: در آن زمان ۱۷۰ هزار دانشجو در کشور مشغول به تحصیل بودند که همزمان ۱۰۰ هزار دانشجو در خارج از کشور ادامه تحصیل می دادند؛ از این تعداد دانشجویان در خارج از کشور ۵۶ هزار نفر در آمریکا بودند که این بزرگترین کلونی دانشجویی در امریکا محسوب می شد.
وی افزود: بعدها دیدیم که این گزارش وجود خارجی ندارد و اگر کسی بتواند منبع این گزارش صندوق بین المللی پول را پیدا کند به آن جایزه خواهیم داد.
وی تأکید کرد: اکنون کشور چین با ۳۵۰ هزار دانشجو در امریکا بزرگترین کلونی دانشجویی امریکا را به خود اختصاص داده است.
ستاری با بیان اینکه در ابتدای انقلاب ۳۷ درصد از دانشجویان به خارج از کشور می رفتند، خاطرنشان کرد: اکنون ۱.۴ درصد از کل ۴ میلیون دانشجوی ایرانی به خارج از کشور می روند که این آمارها نشان می دهد اکنون با کاهش خروج متخصصان ایرانی و دانشجویان به خارج از کشور مواجه هستیم.
وی با تأکید بر اینکه چطور آن موقع فرار مغزها نبود ولی با این کاهش آمار فرار مغزها وجود دارد!؟ گفت: اینها استانداردهای دوگانه هستند.
وی با تأکید بر اینکه ما نگران کاهش تعداد دانشجویان ایرانی در خارج هستیم، گفت: لازم است این دانشجویان به خارج از کشور بروند؛ این نشانه پیشرفت است.
ستاری اظهار داشت: اینکه دانشجویان به خارج از کشور بروند و تحصیل کنند مهم است و ما باید از این طرف در ایران زمینه برگشتی آنها را در کشور به درستی تدوین کنیم تا بعد از بازگشتشان جایگاه مناسبی برای فعالیت داشته باشند.
وی با بیان برنامه بازگشت متخصصان و کارآفرینان ایرانی که از ۵ سال گذشته اجرایی شده گفت: این برنامه توسط معاونت علمی و بنیاد علمی نخبگان با تمرکز به برگشت متخصصان تحصیل کرده از دانشگاه های برتر دنیا بنیان گذاری شده است.
وی با تأکید بر اینکه سیاست معاونت علمی و بنیاد ملی نخبگان در زمینه بازگشت این متخصصان است، گفت: ما تا دو سال از این متخصصان حمایت می کنیم که بعد از بازگشت شان بتوانند در آن زمینه ای که علاقه مند هستند، فعالیت کنند؛ اگر نخواستند باز می گردند اما ما تمام شرایط ارتباط با شرکت های دانش بنیان، استارتاپ ها، مراکز، دانشگاه ها و غیره را در اختیارشان قرار می دهیم. انتخاب با خودشان است.
وی با بیان اینکه با شیوع کرونا در دنیا روند بازگشت تثبیت شده است، ادامه داد: تاکنون بیش از هزار و ۷۰۰ دانشجوی ایرانی در قالب برنامه بنیاد ملی نخبگان به کشور بازگشته اند که ۳۵۰ نفر از این دانشجویان از ۲۰ دانشگاه برتر دنیا بوده اند.
وی افزود: پیش بینی می کنیم امسال ۸۰۰ نفر از این دانشگاه های دنیا به کشور در قالب این پلتفرم بازگردند که این یک موفقیت بزرگ است.
منبع:مهر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :