آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270581
تاریخ انتشار : 8 مرداد 1399 11:12
تعداد بازدید : 3074

کاهش جواز تاسیس و پروانه بهره برداری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می دهد در دو ماهه اول امسال جوازهای تاسیس صادر شده در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با کاهش ۶۸.۸ درصدی و پروانه های بهره برداری در این مناطق با کاهش ۴۳.۲ درصدی مواجه شده است.
undefined

فناوران - بر اساس این آمار در دو ماهه اول امسال حدود ۴۶۲۲ فقره جواز تاسیس با پیش بینی سرمایه ۴۸ هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان و پیش بینی اشتغال ۱۰۰ هزار و ۴۶۱ نفر صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۶.۱ درصد در تعداد، ۲۲.۳ درصد در سرمایه گذاری و ۲۳.۴ درصد در اشتغال افزایش داشته است.
 بیشترین تعداد جواز تاسیس در استان های یزد، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی به ترتیب با ۵۴۵ و ۴۳۰ و ۲۵۶ فقره صادر شده است.
کمترین تعداد جواز تاسیس نیز در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با ۱۵ فقره، کهگیلویه و بویر احمد با ۲۱ فقره و گیلان با ۳۰ فقره صادر شده است.
البته در این مدت جوازهای تاسیس صادر شده در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با کاهش ۶۸.۸ درصدی مواجه شده و تعداد آن ها در شش منطقه آزاد و یک منطقه ویژه اقتصادی از ۴۸ فقره در دو ماهه اول سال گذشته به ۱۵ فقره در دو ماهه اول امسال رسیده است. 
سرمایه این مجوزها و اشتغال آن ها نیز در دو ماهه اول امسال به ترتیب ۳۱۲ میلیارد و ۸۸۰ میلیون تومان و ۸۸۴ نفر بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۳.۸ و ۵۶.۴ درصد کاهش یافته است.
طی دو ماهه اول امسال، حدود ۷۰۴ فقره پروانه بهره برداری با سرمایه گذاری حدود پنج هزار و ۸۰ میلیارد تومان و اشتغال ۱۱ هزار و ۸۹۳ نفر صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۷.۵ درصد در تعداد کاهش، ۸.۶ درصد در سرمایه افزایش ۱۶.۹ درصد در در اشتغال کاهش داشته است. 
از این تعداد پروانه بهره برداری صادره، ۳۳۵ فقره آن ایجادی و ۳۶۹ فقره توسعه ای است.
در این میان آمارها نشان می دهد که متوسط سرمایه گذاری برای ایجاد یک واحد در این دوره هفت میلیارد و ۲۱۰ میلیون است. 
بیشترین پروانه بهره برداری صادره در دو ماهه اول امسال با ۱۳۰ فقره متعلق به گروه "ساخت مواد و محصولات شیمیایی" است و متوسط سرمایه گذاری برای راه اندازی یک واحد در این گروه سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون عنوان شده است.  
منبع:ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :