آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270618
تاریخ انتشار : 11 مرداد 1399 9:49
تعداد بازدید : 3147

کمیسیون تجارت الکترونیکی نصر تهران در بیانیه‌ای خواستار شد:

شرایط نامساعد فعلی را با ایجاد اختلال در اینترنت، خراب تر نکنید

کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نظام صنفی رایانه ای در خصوص اختلالات زیرساختی و اینترنت اخیر بیانیه منتشر کرد.
undefined

فناوران- در این بیانیه آمده است: «در اوج اضطراب ناشی از شیوع ویروس کرونا و فشار ناشی از مشکلات اقتصادی، این روزها باز خبرهای ناگواری از مشکلات، اختلالات و ایجاد محدودیت در ارتباطات اینترنتی به گوش می رسد.
در شرایطی که نگرانی از قطع اینترنت و محدودیت به شبکه ملی اطلاعات کماکان سایه شوم خود را بر سر کسب وکارها نگاه داشته است، ایجاد اختلال در زیرساخت اینترنت کشور، پهنای باند ضعیف و متزلزل، نبود مراکز داده استاندارد و عدم رعایت حداقل ها در سرویس دهی و مهم تر از همه نبود نظارت بر استانداردها و SLAها، نفس کشیدن را برای اقتصاد دیجیتال کشور دشوارتر از قبل کرده است. اگر قبلا تنها نگران دندان های کوسه ها و قطع کابل های دریایی بودیم، امروز نگران بیل های مکانیکی و کابل دزدهای داخلی نیز هستیم. تکرار واضحات است که بگوییم: دسترسی به اینترنت (نه شبکه ملی اطلاعات) پایدار و پرسرعت و وجود مراکز داده با سطح سرویس قابل قبول، الفبا و اصل لازم اقتصاد دیجیتال است و مقایسه آن با کسب وکارهای سنتی قیاس مع الفارق و در حالت خوش بینانه ناشی از عدم شناخت ماهیت این فضا است.
کسب وکار دیجیتال امروز جزء اصلی و جدایی ناپذیر از شاکله اقتصادی و اجتماعی کشور است و هرگونه بی توجهی و سهل انگاری در این رابطه هزینه های جدی برای همه دارد.
فعالان حوزه کسب وکارهای آنلاین در غیاب پاسخ روشن و شفاف از سوی مسوولان زیرساخت و شرکت های سرویس دهنده اینترنت در قبال تعهدات شان به کسب وکارها، در هر محفلی نگرانی از احتمال قطعی مجدد زیرساخت ها و حتی به مانند سال گذشته قطعی اینترنت کشور (ایران اکسس) را هم مطرح می کنند. 
این دغدغه مهم، برنامه های توسعه کسب وکارهای آنلاین را با تردیدی جدی مواجه کرده است. به همین مناسبت، کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با یادآوری بیانیه مورخ سوم آذر سال 1398 موارد زیر را خطاب به مسوولان تصمیم گیر در شرایط بحرانی یادآور می شود:
در شرایط تحریم ظالمانه، کسب وکارهای آنلاین به عنوان فعالان جهاد اقتصادی، از هر ایده و راهکاری برای عبور از سد این شرایط سخت استفاده می کنند و می توانند به عنوان یکی از محدود پیشران های اقتصادی کشور نقش موثری داشته باشند. لذا لازم است ضمن برداشتن هر گونه مانع در صدد تقویت آن ها برآییم.
علی رغم جوسازی های گسترده، شرایط بیشتر کسب وکارهای آنلاین به دلیل شیوع ویروس کرونا مساعد نیست. با این حال، این حوزه به نسبت سایر بخش های اقتصاد از پویایی بیشتری برخوردار است و ضرورت دارد از هر گونه اقدام که به این بخش از اقتصاد آسیب برساند جدا خودداری شود. ماهیت اقتصاد دیجیتال عدم محدودیت در مکان و جغرافیاست و قطع یا محدود سازی اینترنت و زیرساخت ناپایدار سرویس ها در این شرایط تیر خلاصی است به این نوع بنگاه ها؛ و نتیجه آن جز دفن بسیاری از فعالیت ها و توقف بخش قابل توجهی از فعالیت اقتصادی نخواهد بود. وارد کردن شوک های ناگهانی به فعالان اقتصاد دیجیتال، با انجام عملیات کارشناسی نشده یا آزمایش و خطا، نظیر مسدود شدن ترافیک AMP، قطع دسترسی به CDNهای رایگان بین المللی، نبود مکانیسم شفاف در فیلترینگ کسب و کارهای آنلاین به مثابه دردسرهای متناوب برای فعالان این حوزه است. اقتصاد نوپای دیجیتال تحمل این شوک های مضاعف را ندارد.
با عنایت به موارد فوق خواسته کمیسیون تجارت الکترونیکی از دولت این است که شرایط عدم قطعیت و برنامه ناپذیری فعلی را با اختلال در اینترنت وخیم تر نکرده، در اولین فرصت نسبت به شفاف سازی و الزام شرکت های فراهم کننده خدمات زیرساخت به پاسخگویی در قبال تعهدات اقدام کرده و به وظیفه رگولاتوری خود در این حوزه عمل کند و از هرگونه فعلی که موجب بروز فاجعه برای اقتصاد متزلزل دیجیتال شود جلوگیری به عمل آورد. در پایان لازم است به این نکته کلیدی توجه شود که قطع اینترنت یا اختلال در آن، به دلیل اثر تخریبی بالا، دیگر یک راه حل قلمداد نشده و خود ایجادکننده بحران است و عدم توجه به نبض زنده اقتصاد کشور در این شرایط، قطعا عین بی تدبیری و بی مسوولیتی آشکار است.»
در پی این بیانیه، شرکت ارتباطات زیرساخت نیز بیانیه ای منتشر و اعلام کرد که  هیچ گونه اختلالی در اینترنت نداشته ایم. این شرکت در بیانیه خود، مشکل از یک تصمیم قضایی مبنی بر مسدودسازی AMP گوگل اعلام کرده که در بیانیه کمیسیون تجارت الکترونیکی نصر تهران نیز به آن اشاره شده است.
در بیانیه شرکت ارتباطات زیرساخت آمده است: « محدودسازی  سرویس Google AMP به دستور مقام محترم قضایی خطاب به اپراتورها رخ داده که پس از بررسی مجدد، این دستور با مساعدت مقام قضایی طی چند ساعت لغو گردیده است.»
در پایان این بیانیه با اشاره به پاسخ گویی و اطلاع رسانی سریع مسؤولان این شرکت در حوادث و اختلالات اینترنتی کشور طی سال های اخیر، به اهمیت فراوان پایداری شبکه و سرویس ها برای کسب وکارهای آنلاین و اهتمام شرکت ارتباطات زیرساخت به این مهم اشاره شده است.
منبع:نصرتهران


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :