آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270621
تاریخ انتشار : 11 مرداد 1399 10:4
تعداد بازدید : 4680

تمدید ۳ ساله امتیاز فضایی ایران

رییس سازمان فضایی کشور اعلام کرد: ایران توانست برای سه سال دیگر امتیاز مدار فرکانسی در موقعیت ۴۳.۵ درجه شرقی برای پرتاب ماهواره را تمدید کند.
undefined

فناوران - مرتضی براری گفت: موقعیت های مدار فرکانس «زمین آهنگ» به عنوان یکی از منابع محدود جهانی و میراث مشترک کشورها محسوب می شود که برای استقرار و بهره برداری ماهواره در آن موقعیت به کار می رود.
معاون وزیر ارتباطات افزود: اپراتورها یا کشورها پیش از بهره برداری از هر ماهواره ای، باید فرکانس ها و موقعیت مداری مدنظر برای استفاده ماهواره خود را مطابق مقررات اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) ثبت کنند که براساس شرایط مقرراتی خاص برای مدت مشخص به آن کشور اختصاص پیدا می کند.
رییس سازمان فضایی تاکید کرد: یکی از نقاط ثبت شده کشور در ITU موقعیت مداری ۴۳.۵ درجه شرقی است که براساس مقررات رادیویی مذکور، فرصت استفاده از آن تا مهرماه ۱۳۹۹ است. برای حفظ و تمدید مهلت زمانی امتیاز مدار فرکانسی فوق، سازمان فضایی ایران اقدام به تهیه و ارسال سند رسمی مقرراتی و حقوقی به ITU کرد که این موضوع در جلسه اخیر هیات مدیره مقررات رادیویی اتحادیه مذکور (RRB-84) مورد بررسی اعضا قرار گرفت. براری اضافه کرد: در سند مقرراتی فوق فعالیت های فضایی انجام شده و شرایط کشور تشریح و با مقررات رادیویی بین المللی تطبیق داده شد، که سازمان فضایی ایران موفق به اخذ تائیدیه تمدید سه ساله امتیاز مدار فرکانسی در موقعیت مداری ۴۳.۵ درجه شرقی تا مهرماه ۱۴۰۲ (اکتبر ۲۰۲۳ میلادی) برای جمهوری اسلامی ایران شد. هر کشوری نقاط مداری محدود برای تست ماهواره در دسترس دارد و ایران نیز سه نقطه مداری در دسترس داشت. اگر این نقاط پر نشوند، از دسترس کشورها خارج می شوند. از آن جایی که ایران تا مهرماه فرصت داشت، ماهواره ای در مدار قرار بدهد تا این نقطه در دسترسش باقی بماند، سازمان فضایی با رایزنی و ارسال گزارش کارهایی که در دست انجام دارد، توانست نظر مساعد اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) را جلب کند و نقطه مداری ۴۳.۵ را تا سه سال دیگر در دسترس خود قرار بدهد.
منبع:ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :