آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270768
تاریخ انتشار : 15 مرداد 1399 11:32
تعداد بازدید : 3041

سرپرست وزارت صنعت:

اجازه ورود کالاهای با مشابه داخلی را نمی دهیم

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: این وزارتخانه به منظور توسعه صادرات و کنترل واردات، اصرار بر جلوگیری از ورود کالاهایی دارد که مشابه تولید داخلی دارند.
undefined

فناوران - حسین مدرس خیابانی با بیان اینکه اجازه واردات کالاهای غیر اساسی به کشور داده نمی شود، افزود: در این راستا تاکنون دو هزار و ۵۰۰ ردیف تعرفه کالایی مربوط به اقلام غیرضروری و لوکس یا اقلامی که مشابه داخلی داشتند مسدود شده است. به گفته این مقام مسوول، اقلام یاد شده در سال ۹۷ افزون بر ۳.۵ میلیارد دلار و در سال گذشته ۲۹۰ میلیون دلار ارز از کشور خارج کردند و در تلاشیم تا امسال ارزبری در این حوزه به صفر برسد و فقط به مواد اولیه کارخانجات، کالاهای اساسی و ماشین آلات و تجهیزات محدود شود. وی بیان داشت: پارسال در مجموع ۴۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار واردات انجام شد که ۸۵ درصد آن را کالاهای سرمایه ای، واسطه ای و مواد اولیه تولید تشکیل می داد و ۱۵ درصد دیگر مربوط به کالاهای مصرفی ضروری بود. مدرس خیابانی تاکیدکرد: این وزارتخانه اجازه ورود کالاهای غیرضروری از مسیر تجارت رسمی را نخواهد داد، زیرا از یک طرف پول نداریم و از طرف دیگر مشابه آنها به وفور در کشور تولید می شود.
وی در ادامه درخصوص برنامه های توسعه صادرات وزارتخانه توضیح داد: نقطه قوت کشورمان که تحت شدیدترین تحریم های ظالمانه قرار دارد، تجارت مرزی با همسایگان است و باید از این پتانسیل صادراتی استفاده کرد. سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: ایران با ۱۵ کشور همسایه مرز مشترک دارد که ۶۰ درصد صادرات ما به این کشورها انجام می شود، این کشورها سالیانه یک هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار واردات انجام می دهند که سهم ما از آن فقط دو درصد (حدود ۲۴ میلیارد دلار) است.
منبع:ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :