آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270813
تاریخ انتشار : 19 مرداد 1399 11:15
تعداد بازدید : 3000

بابک ندرخانی، فعال اقتصادی از تجربه صادرات خدمات فناوری اطلاعات به افغانستان، عراق و نیجریه می‌گوید

بازار بکر فاوا در کشورهای کمتر توسعه یافته

بابک ندرخانی، فعال اقتصادی در توضیح فعالیت های صادرکنندگان ایرانی در بازارهای منطقه و جهان گفت: فکر می کنم که در کشورهایی که توسعه نیافته تر هستند و فناوری چندان نفوذی ندارد، موفقیت شرکت های فناوری اطلاعات ایرانی ساده تر است.
undefined

فناوران- ندرخانی تأکید کرد: به خصوص با توجه به کاهش نرخ برابری ریال در برابر ارزهای خارجی، کمک زیادی به صادرات شده است. رقابت پذیری محصولات ایرانی با نرخ برابری کم ریال در برابر ارزهای خارجی باعث می شود که محصولات ارزان تر صادراتی ایران در بازار کشورهای کمتر توسعه یافته خریدار بیشتری پیدا کند.
عضو انجمن ناشران دیجیتال  گفت: در کشورهایی مانند عراق و افغانستان، در حال حاضر هزینه ثبت نام هر دانش آموز در دوره های آموزشی ما بین یک تا ۲ دلار است در حالی که رقبای خارجی ما رقم های بسیار بیشتری را دریافت می کنند.
چرا ایرانی ها در بازارهای کمتر توسعه یافته موفق ترند؟
ندرخانی اضافه کرد: کشورهای توسعه نیافته تر هم جمعیت جوان و دانش آموزان نیازمند آموزش بیشتری دارند و هم محصولات ایرانی به دلیل قیمت ارزان تر رقابت پذیری بیشتری در این کشورها دارند. ممکن است درآمدهای صادراتی به لحاظ اعداد و ارقام در ابعاد بین المللی چندان بزرگ به نظر نرسد، اما وقتی به ریال تبدیل شود، قطعاً درآمدهای قابل توجهی برای شرکت های ایرانی در پی دارد.
صادرات زیرساخت و خدمات نرم افزاری
وی در مورد محصولات صادراتی مؤسسات تجاری که با آن ها همکاری می کند توضیح داد: ما در حال حاضر بستر و پلتفرم آموزشی را به خریداران عرضه می کنیم. یعنی ترجمه، لوکالیزیشن و بومی سازی بستر توسط ما انجام می شود و زیرساخت های تولید محتوا در اختیار مؤسسات آموزشی قرار می گیرد.
 وی ادامه داد: از طریق امکاناتی که برای مشتریان خارجی  ایجاد می کنیم، آن ها می توانند بخشی از محتوای مورد نیاز برای آموزش تحت بستر تولید شده توسط ما را خودشان تولید کنند. در عین حال مجموعه ای از استانداردها هم برای این فعالیت ها تعیین شده است که در اختیار مشتریان قرار می گیرد.
به گفته ندرخانی، در واقع محصول صادراتی ما یک پلتفرم و ساختار آموزشی است که در عراق و افغانستان در اختیار مؤسسات آموزشی که مشتری محصولات ما هستند قرار می گیرد. ندرخانی توضیح داد: در حال حاضر قیمت محصولات ما برای هر دانش آموز کمتر از دو دلار است، به عبارتی برای هر سال تحصیلی دوره ابتدایی و متوسطه به منظور استفاده از زیرساخت ها و خدمات ما، به ازای هر دانش آموز این مبلغ پرداخت می شود.
اپراتورها مشتاق جذب تولیدکنندگان محتوا هستند
وی همچنین از جذابیت بازارهای کشورهای دیگر در آفریقا و آسیای میانه سخن گفت و تأکید کرد: در کشورهای مختلف مانند نیجریه، عراق، سوریه، قرقیزستان و افغانستان اپراتورهای فعال تلفن همراه خودشان دنبال شراکت با کمپانی های تولید محتوا هستند و تسهیلات بسیار خوبی را برای ورود به بازارهای این کشورها قرار می دهند.
به گفته این عضور انجمن ناشران دیجیتال، در افغانستان کمپانی اتصالات شریک ما برای انتشار محتوا است در نیجریه ام تی ان در حال همکاری با ماست.
ندرخانی در مورد نقش اپراتورها در توسعه فعالیت تولیدکنندگان محتوا گفت: در حقیقت اپراتورها از تولیدکنندگان محتوا، به عنوان ابزاری برای توسعه خودشان استفاده می کنند. سیم کارت ها را به صورت ارزان در اختیار مشتریان قرار می دهند و یک آبونه برای سیم کارت دریافت می کنند و اجازه می دهند که کاربر از محتوای تولیدی شرکت های طرف قرارداد با اینترنت رایگان بهره مند شود.
منبع:فدراسیون فاوا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :