آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270842
تاریخ انتشار : 20 مرداد 1399 11:15
تعداد بازدید : 4652

معاون مالی شرکت اعلام کرد:

جزییات خروج ام تی ان از ایرانسل و اسنپ

گروه MTN که پیش تر اعلام کرده بود با هدف تمرکز بر بازار آفریقا، قصد دارد از خاورمیانه خارج شود، حالا اعلام کرده که از تاکسی اینترنتی اسنپ نیز خارج خواهد شد.
undefined

فناوران- اسنپ بازیگر اول بازار تاکسی های اینترنتی در ایران است که بخشی از سهام آن از سوی گروه ام تی ان خریداری شده است. اما رالف موپیتا، مدیر ارشد مالی این اپراتور بزرگ آفریقایی می گوید که اسنپ جزو کسب وکارهای اصلی ام تی ان نیست. 
موپیتا البته گفته است که اپراتور موبایل ام تی ان ایرانسل همچنان یک کسب وکار کلیدی برای گروه ام تی ان محسوب می شود.
بنا به گزارش بلومبرگ، ام تی ان هفته گذشته اعلام کرده بود که این شرکت قصد دارد تمرکز خود را روی قاره آفریقا بگذارد و از خاورمیانه، که شرایط ش به طور روزافزون پیچیده تر می شود، خارج شود. 
به گفته موپیتا، ام تی ان 43 درصد سهام اسنپ را در اختیار دارد و بنا به آمار، این تاکسی اینترنتی روزانه دو میلیون سفر را در داخل ایران انجام می دهد. علاوه بر تاکسی اینترنتی، اسنپ خدمات تحویل کالا، غذا و مواد سوپرمارکتی نیز ارایه می کند.
به گفته موپیتا، برنامه ام تی ان برای خروج از بازار خاورمیانه به صورت مرحله به مرحله به اجرا درخواهد آمد و در مرحله اول زیرمجموعه هایش را در یمن، افغانستان و سوریه به فروش گذاشته خواهد شد.
وی گفت که سهم 49 درصدی ام تی ان در مجموعه اپراتور ام تی ان-ایرانسل در مراحل بعدی به فروش گذاشته خواهد شد. 
موپیتا همچنین گفت که ام تی ان برای فروش سهم 75 درصدی اش در اپراتور سوریه، با شرکت تله اینوست در حال مذاکره است.
موپیتا افزود: در یک سال گذشته، درآمد خدمات ایرانسل حدود 30 درصد افزایش داشته و فروش دیتای این شرکت نیز حدود دو برابر شده است؛ اینها در شرایطی است که چالش هایی از جمله کاهش ارزش پول ملی و تورم، تحریم های اقتصادی و همه گیری کرونا، این کسب و کار را تهدید کرده است.
بر اساس این گزارش، با وجود اینکه ایران دومین بازار بزرگ ام تی ان از نظر تعداد مشترکان است، به دلیل تحریم های اعمال شده از سوی دولت ترامپ، خروج پول از ایران برای این شرکت دشوار شده است. به گفته موپیتا، این شرکت مستقر در ژوهانسبورگ، پیش از اعمال مجدد تحریم ها در ماه مه 2018 موفق شده یود که یک میلیارد دلار پولش را از ایران خارج کند.
این اپراتور موبایل درگیر یک جدال حقوقی یک ساله بر سر پروانه فعالیت در ایران است که هنوز به نتیجه نرسیده، با این وجود، موپیتا بیان می دارد که شرکت ام تی ان از سال 2006 تا کنون در ایران فعال است و از سوی سایر سهامداران رفتار مناسبی را شاهد بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :