آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270859
تاریخ انتشار : 20 مرداد 1399 12:55
تعداد بازدید : 4637

تحریم های آمریکا تولید تراشه های کرین هواوی را متوقف کرد

یکی از مدیران شرکت هواوی چین می گوید که این شرکت به دلیل تحریم های آمریکا از تراشه های پردازنده برای ساخت گوشی تلفن های هوشمند استفاده نمی کند و مجبور است تا تولید پیشرفته ترین تراشه های خود را متوقف کند.
undefined

فناوران - شرکت فناوری هواوی، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تلفن های هوشمند و تجهیزات شبکه، در مرکز تنش آمریکا و چین قرار دارد.
واشنگتن سال گذشته دسترسی هواوی به فناوری های ایالات متحده شامل موسیقی گوگل و سایر خدمات مربوط به گوشی های هوشمند را متوقف کرد.
این تحریم ها و محدودیت ها در ماه مه گذشته سخت تر شد؛ یعنی زمانیکه کاخ سفید در فرمانی اعلام کرد که شرکت های خارجی که در فرآیند تولید خود از نرم افزار یا سخت افزارهای آمریکایی استفاده می کنند بدون دریافت مجوز از واشنگتن حق فروش تراشه به شرکت هواوی را ندارند.
ریچارد یو، رییس واحد محصولات مصرفی هواوی گفت: «تولید تراشه های کرین Kirin که از سوی مهندسان این شرکت طراحی شده است متوقف می شود، زیرا قرارداد هواوی پس از ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰ با تراشه سازان ادامه پیدا نمی کند.»
این مقام هواوی تاکید کرد که این شرکت توانایی ساخت تراشه های مخصوص خود را ندارد.
یو روز جمعه گفت: این یک ضرر بسیار بزرگ برای ما است.
وی افزود: متاسفانه در دور دوم تحریم های ایالات متحده، تولید کنندگان تراشه های ما، سفارش ها را تا ۱۵ ماه مه پذیرفته اند و تولید در تاریخ ۱۵ سپتامبر به پایان می رسد.
یو همچنین این احتمال را مطرح کرد که امسال از میزان فروش گوشی های هوشمند این شرکت که در سال ۲۰۱۹ میلادی رقم ۲۴۰ میلیون گوشی هوشمند را ثبت کرد، کاسته شود.
هواوی که در سال ۱۹۸۷ از سوی یک مهندس نظامی سابق چینی تاسیس شد، اتهامات درباره اینکه ممکن است جاسوسی حزب حاکم چین را تسهیل کند، همواره رد می کند.
این شرکت چینی در حال حاضر ۱۸۰ هزار نیرو دارد و یکی از بزرگترین بودجه های تحقیق و توسعه جهان با بیش از ۱۵ میلیارد دلار در سال متعلق به این شرکت است. اما مانند اکثر برندهای فناوری در جهان، برای تولید محصولات خود به پیمانکاران متکی است. در خبر دیگری در همین رابطه کوالکوم از دولت آمریکا خواسته تا مجوز فروش تراشه به هواوی را صادر کند تا این شرکت چینی تراشه های مذکور را بر روی گوشی های تولیدی خود نصب کند.
به گزارش فارس به نقل از انگجت، کوالکوم هشدار داده اگر این شرکت به طرف چینی تراشه نفروشد، شرکت های رقیب به سرعت جایگزین خواهند شد و این آمریکاست که از این بابت ضرر می کند.
دولت ترامپ با هدف کاهش قدرت و توان تاثیرگذاری شرکت های فناوری چینی در جهان، فروش محصولات فناورانه موسسات آمریکایی را به آنها ممنوع کرده است. اما بسیاری از شرکت های آمریکایی که به همین علت بازارهای خوبی را از دست داده اند از این موضوع راضی نیستند و خواستار پایان محدودیت ها و ممکن شدن همکاری با هواوی هستند.
کوالکوم تصریح کرده که برنده واقعی ممنوعیت مذکور شرکت هایی همچون سامسونگ و مدیاتک هستند که به سرعت جای خالی کوالکوم را پر کرده اند و سهم آن را در بازار تراشه های نسل پنجم پر کرده اند. در بازار نرم افزار نیز تحول مشابهی روی داده و بعد از ممنوع شدن همکاری گوگل با هواوی، طرف چینی به سرعت سیستم عامل و فروشگاه آنلاین اختصاصی خود را راه اندازی کرده است.
منبع:یورو نیوز


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :