آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 271044
تاریخ انتشار : 27 مرداد 1399 11:8
تعداد بازدید : 3061

رییس مرکز ملی فضای مجازی در نامه‌‌ای به رییس جمهوری خواستار شد

سازمان مدیریت دستورالعمل تعدیل قراردادهای سخت افزاری را تدوین کند

دبیر شورای عالی فضای مجازی و رییس مرکز ملی فضای مجازی در نامه ای به رییس جمهوری، خواستار دستور وی به سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای تدوین دستورالعمل های مرتبط با تعدیل در قراردادهای شرکت های تامین کننده تجهیزات سخت افزاری با دستگاه های دولتی شد.
undefined

فناوران- یکی از تبعات افزایش نرخ ارز در حوزه تامین تجهیزات سخت افزاری، تغییر برآورد قیمت در مناقصات است. از سوی دیگر، بحران کرونا نیز به مشکلات دامن زده است تا جایی که بسیاری از فعالان بخش خصوصی، خواستار اعمال شرایط فورس ماژور پیش بینی شده در قراردادهای منعقده با بخش دولتی هستند.
از جمله چندی پیش رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای در نامه ای به معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نوشته بود: در خصوص قرارداده های منعقده در حوزه فاوا با دستگاه های دولتی و عمومی و شرایط حاد پیش آمده با شیوع ویروس کرونا که انجام آن تعهدات را در زمان مقرر و یا با مبلغ اولیه امکان پذیر نیست، لازم است با سازمان برنامه و بودجه و نظام فنی و اجرایی کشور تدابیری اندیشیده شود تا با پذیرش عمومی بروز شرایط فورس ماژور از سوی دولت، راه حل ها و دستورالعمل های بازبینی زمان و مبلغ این قراردادها به صورت شفاف و غیرسلیقه ای میسر شود. اما این صداها تا کنون به جایی نرسیده و دولت درخواست های بخش خصوصی را بی پاسخ گذاشته است. حالا ابوالحسن فیروزآبادی، رییس مرکز ملی فضای مجازی در نامه ای، مستقیما این موضوع را با حسن روحانی در میان گذاشته و از رییس جمهور خواستار اعلام دستور در این زمینه شده است. در نامه 22 مردادماه 99 فیروزآبادی به رییس جمهور آمده است: «همان طور که استحضار دارید کشور در سال های اخیر وارد مرحله مهمی از ارایه خدمات دولت الکترونیکی، ایجاد زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات، ایجاد مراکز داده داخلی برای میزبانی سایت های داخلی و بسیاری از خدمات الکترونیکی عمومی شده است. نیاز به این خدمات بخصوص در شرایط بروز بیماری کووید19 بیش از پیش محسوس بوده و الحمدلله با همکاری همه جانبه دستگاه های اجرایی کشور بلوغ مناسبی پیدا کرده است.
علی رغم توسعه های داخلی صورت گرفته، کماکان نیاز به ورود قطعات و تجهیزات در مواردی که کشور در تولید آنها به مرز خوداتکایی نرسیده است، وجود دارد. در همین راستا و با هدف بررسی مشکلات، جلسات متعددی با شرکت های فعال در زمینه تامین تجهیزات زیرساختی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و نمایندگان آنها از جمله سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، برگزار گردید. عدم امکان تعدیل در قراردادهای منعقده با توجه به نوسانات شدید نرخ ارز توسط دستگاه های اجرایی موجب شده است تحقق بسیاری از تعهدات طرف قرارداد با سازمان های دولتی توسط بخش خصوصی با مشکل جدی مواجه شده و در بسیاری از موارد به فسخ قراردادها و ضبط ضمانت نامه ها منجر می گردد. از این رو خواهشمند است دستور فرمایید سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور راه حل ها و دستورالعمل های لازم در این زمینه را تدوین و ابلاغ نماید.»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :