آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 271107
تاریخ انتشار : 29 مرداد 1399 10:55
تعداد بازدید : 4584

وزیر آموزش و پرورش:

3/5 میلیون دانش آموز عضو شبکه «شاد» نیستند

وزیر آموزش و پرورش از آغاز سال تحصیلی با پیش بینی 3 حالت خبر داد و گفت: 3.5 میلیون دانش آموز در شبکه آموزشی دانش آموزان(شاد) عضو نیستند.
undefined

فناوران- محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در شبکه خبر در پاسخ به این پرسش که «آیا سال تحصیلی از 15 شهریور آغاز می شود؟»، گفت: قطعا شنبه 15 شهریور آغاز سال تحصیلی است.
وی ادامه داد: یک حق دسترسی به آموزش داریم و یک حق سلامت داریم که باید رعایت شود که در صدد رعایت این دو حق هستیم و بر همین اساس چون با یک وضعیت غیرمطمئن روبه رو هستیم، سه حالت را در نظر گرفتیم.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: حالت اول، حالتی است که دانش آموزان می توانند سر کلاس بروند و مشکلی نیست؛ حالت دوم اینکه سر کلاس می توانند بروند اما نه هر تعدادی و بر اساس پروتکل وزارت بهداشت است که در این حالت ورود و خروج دانش آموزان نیز متفاوت است؛ اگر تعداد دانش آموزان از ظرفیت کلاس بیشتر بود به روزهای زوج و فرد تقسیم می کنیم یعنی برخی آموزش ها الزامی باید حضوری طی شود و مابقی از طریق سامانه «شاد» است.

وی با بیان اینکه در حالت سوم نیز ممکن است به دلیل شرایط کرونا، اجازه حضور دانش آموزان در مدرسه را نداشته باشیم، گفت: پروتکلی را وزارت بهداشت امروز تنظیم کرده و به ما اعلام کرده است و در آن رعایت فاصله تأکید شده است. 

وی با اشاره به شرایط تهران از نظر تراکم بالای دانش آموز در کلاس درس تأکید کرد: اگر با دو نوبت شدن دانش آموزان، پروتکل ها رعایت نشود، در سه نوبت برگزار می شود؛ به عبارت دیگر تا جایی که بشود تلاش می کنیم تا دانش آموزان را از حضور در مدرسه محروم نکنیم اما اگر با 10 دانش آموز هم در یک کلاس درس امکان برگزاری حضوری کلاس درس نباشد، به سراغ «شاد» می رویم.
وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: خودم پدر هستم و عنوان می کنم که نمی خواهیم که با سلامت بچه های خود ریسک کنیم و به این موضوع قطعا توجه می شود و اگر در شرایطی می گوییم دانش آموزان به مدرسه بیایند، پروتکل ها رعایت شده است و در آن زمان اگر خودم هم فرزند مدرسه ای داشتم، به مدرسه می فرستادم.

وی با بیان اینکه نسبت به وضعیت کرونا آینده روشنی نداریم، گفت: ممکن است یک هفته شاهد یک کیفیت و چند هفته شاهد کیفیت دیگری باشیم و سعی کردیم به سرعت در شرایط مختلف، واکنش متفاوتی داشته باشیم.

حاجی میرزایی افزود: اصولی را طراحی کردیم که ثابت است و اختیاراتی را به هر مدرسه تفویض کردیم چرا که هر مدرسه شورایی متشکل از مدیر، نماینده اولیا و نماینده معلمان دارد که متناسب با شرایط تصمیم می گیرند.

الزامی برای پیوستن به شاد نیست 
وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که چه تعداد از دانش آموزان عضو شبکه «شاد» نیستند، گفت: از 14.5 میلیون دانش آموز حدود 3.5 میلیون نفر از دانش آموزان عضو شبکه شاد نیستند؛ این را درک می کنیم چرا که ممکن است برخی خانواده ها امکان تهیه ابزار هوشمند را نداشته نباشند یا ممکن است دسترسی به اینترنت نداشته باشند به همین دلیل الزامی برای پیوستن به شاد نیست.
وی تصریح کرد: مأموریت مان آموزش همه است. اول به شکل حضوری، بعد در شبکه «شاد»، سپس تلویزیون و اگر نشد بسته آموزشی است که در این حالت اشکالات رفع می شود و بسته دیگر در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد.

حاجی میرزایی تأکید کرد: باید برای تک تک دانش آموزان طرح آموزشی داشته باشیم و خدمات آموزشی را با کیفیت مناسب ارائه دهیم.

وی در خصوص مشکلات «شاد»، گفت: «شاد» یک سری مشکلات فنی داشت که تلاش کردیم مشکلات را برطرف کنیم؛ ناگزیر بودیم که کمتر از یک ماه، «شاد» را فعال کنیم و باید اجرا می کردیم اما امسال ظرفیت ها را توسعه دادیم. قبلا 4 سرویس بود که اکنون به 11 سرویس ارتقا دادیم.

وزیر آموزش و پرورش افزود: امکان آزمون دادن، تکلیف دادن و تکلیف گرفتن، امکان برگزاری کلاس زنده و اختصاص صفحه ویژه به معلم از نمونه امکانات است همچنین برخی از معلمان می گفتند که «شاد» در زمینه تولید محتوا وقت زیادی از ما می گیرد و ما آمدیم برای تمامی پایه ها از پایه اول تا دوازدهم، محتوا آماده کرده و روی «شاد» گذاشتیم.

وی افزود: در کنار همه کاستی ها باید گفت محتوایی که توسط یک مدرس توانمند تولید می شد و قبلا در دسترس 30 نفر بود، اکنون در اختیار همه در سراسر کشور است؛ البته بخشی مثل پهنای باند خارج از دسترس آموزش و پرورش است؛ جلساتی را داشتیم و مقرر شده است تمام مدارس تا ابتدای شهریور به شبکه ملی اطلاعات متصل شود و دسترسی ها برقرار شود.

حاجی میرزایی ادامه داد: تلاش مان این است که شرایط را هموار کنیم ولی معتقد نیستیم که این کار را بدون مشکل پیش می بریم؛ چرا که همچنان پیش بینی می کنیم عده ای دسترس به ابزار هوشمند یا اینترنت نداشته باشند اما به آنها خدمات می دهیم.

 پیشنهاد تأمین سیم کارت دانش آموزی
وزیر آموزش و پرورش درباره نگرانی خانواده ها از فضای مجازی، اظهار داشت: یکی از نگرانی ها این بود که ارتباط با دانش آموزان در اینترنت موجب استفاده از دسترسی های دیگر باشد؛ صحبت شده است که سیم کارت مخصوص دانش آموزی توسط اپراتورها تأمین شود و در اختیار خانواده ها قرار گیرد.

وی افزود: این موضوع خواست ما از اپراتورهاست که طرح موضوع است که در کمیته وابسته به ستاد ملی کرونا مطرح کردیم.

این مقام مسؤول در آموزش و پرورش درباره گرایش خانواده های دانش آموزان مدارس غیردولتی به سمت مدارس دولتی در شرایط آموزش مجازی و کرونا، گفت: با شورای مؤسسان مدارس غیردولتی جلسه داشتم و گفت وگو کردم؛ مدارس غیردولتی هزینه هایی می گیرند که در شرایط کرونا هم هست و برخی بابت فضا و برخی بابت حقوق کارمندان شان است پس هزینه ها کاهش پیدا نکرده است.

وی افزود: توصیه ام این بود که برای کاستن هزینه، تعداد افراد را بیشتر و هزینه ها را کمتر کنند تا بتوانند شرایط خود را در این وضعیت حفظ کنند یعنی مدرسه مجازی تشکیل دهند و تعداد دانش آموز بیشتری را بپذیرند.

منبع:فارسنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :