آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 271108
تاریخ انتشار : 29 مرداد 1399 11:0
تعداد بازدید : 2990

در پانزدهمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با حضور رییس سازمان بورس اعلام شد:

پنج استارت آپ بزرگ کشور برای ورود به بورس آماده هستند

نمایندگان بخش خصوصی در اتاق بازرگانی تهران، در نشست مرداد ماه خود میزبان حسن قالیباف اصل، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار بودند و با او از نقاط ضعف و قوت بازار سهام در دوره اقبال عمومی به این بازار گفتند و پیشنهادات، انتقادات و سوالات خود را مطرح کردند و رییس سازمان بورس نیز به بخشی از این سوالات پاسخ داد.
undefined

فناوران-  پانزدهمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با دستورجلسه بررسی شرایط کنونی بورس اوراق بهادار، صبح سه شنبه 28 مرداد ماه 99 برگزار شد. در این نشست نمایندگان پارلمان بخش خصوصی پایتخت میزبان رییس سازمان بورس بودند. حسن قالیباف اصل در حالی وارد خانه فعالان بخش خصوصی شد، که بازار سهام روزهای حساسی را از سر می گذراند. در حالی که اقبال عمومی به بورس بسیار افزایش یافته و رشد شاخص در دوره کوتاهی جهش وار بوده است، چند روزی است که تابلوی بورس قرمز رنگ است و نوسان در این بازار به چشم می خورد، نوساناتی که برخی آن را نشانه ای از نزدیک شدن به زمان ریزش بورس قلمداد می کنند. با این حال هم چنان امیدها به تداوم روند صعودی و بازگشت شاخص پررنگ است، هرچند شاید از سرعت رشد آن کاسته شود.

 برای توسعه آی سی تی هزینه نمی شود
نشست مرداد ماه هیات نمایندگان اتاق تهران با صحبت های شهاب جوانمردی، به عنوان نخستین سخنران پیش از دستور آغاز شد. این عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در خصوص وضعیت حوزه فناوری اطلاعات با اشاره به افزایش اتکا به این سرویس ها در حوزه های مختلف از جمله سلامت، بازار سرمایه، دولت الکترونیکی و غیره گفت: در حال حاضر شناخت وضعیت موجود و تمهیدات کافی الزامی است چرا که در بسیاری از اقتصاد های توسعه یافته صنعت فناوری اطلاعات به عنوان یک پیشران مطرح است.

او با اشاره به رشد منفی اقتصاد کشور در دو سال گذشته افزود: رشد صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات بیش از 5 درصد در سال بوده است و در کشورهای پیشرفته دنیا از جمله بورس نیویورک 7 شرکت از 10 شرکت اول از این صنعت هستند که نشان می دهد هر کشور دیگیری در این عرصه قرار گیرد انتظار می رود شرکت های مربوط به این صنعت در رده های بالای رشد و ارزش قرار گیرند. کشورهای دیگری نیز در این زمینه گام برداشته اند و بخش عمده ای از هزینه جاری سالیانه آنها به این حوزه اختصاص داده شده و آی سی تی تقویت شده است و بقیه صنایع این صنعت را به عنوان صنایع توانمندساز برای خود قلمداد می کنند.

جوانمردی ادامه داد: در سال های اخیر سرویس های فناوری اطلاعات با اقبال جدی مواجه شده است به ویژه پس از بحران کرونا این اقبال بیشتر شده و ما هم ظرفیت های خوبی در این حوزه داریم اما متاسفانه شاهد مشکلات و نوسانات زیادی در این زمینه هستیم و در واقع توجه کافی و لازم را نداریم. به عنوان کارفرما سهم کمی از هزینه های سازمان را برای حوزه آی سی تی اختصاص داده ایم.

 پیگیری بازگرداندن ارز حاصل از صادرات 
در ادامه این نشست رییس اتاق بازرگانی تهران به مساله 27 میلیارد دلار ارز بازگردانده نشده حاصل از صادرات که از سوی رییس کل بانک مرکزی اعلام شده بود، اشاره کرد و گفت: جدا از اینکه این عدد چقدر واقعیت دارد و میزان دقیق آن چه عددی است، ما مکاتباتی با بانک مرکزی انجام دادیم تا فهرست صادرکنندگانی که ارزشان را برنگردانده اند و میزان ارزی که بازنگشته را برای اتاق تهران ارسال کنند. خوشبختانه این اتفاق رخ داد و بانک مرکزی فهرستی از اشخاص را همراه میزان ارز برگشت نشده ارسال کرد؛ اگرچه این فهرست رقم اندکی از 27 میلیارد دلاری است که عنوان شده. در دو هفته گذشته ما جلسات متعددی را برای بررسی این مساله تشکیل دادیم و تاکنون مذاکراتی با بیش از 90 شرکت، بنگاه و افرادی که در این فهرست قرار دارند در حضور نمایندگان بانک مرکزی انجام دادیم.

مسعود خوانساری دلایل اصلی بازنگشتن ارز حاصل از صادرات این اشخاص را «ناهماهنگی بین دستگاه های مختلف مانند گمرک، سازمان توسعه تجارت، بانک مرکزی»، «نبود سامانه متحد که همه بتوانند از اطلاعات آن استفاده کنند» و «صدور بخشنامه های متعدد و عدم آگاهی بعضی از صادرکنندگان از دستورالعمل ها و بخشنامه های صادره» عنوان کرد. او گفت: تاکنون جلسات بسیار خوبی تشکیل شده است و توانسته ایم مقدار زیادی از مشکلاتی که موجب کُندی بازگشت ارز شده را بررسی کنیم؛ خوشبختانه بانک مرکزی هم همکاری بسیار خوبی دارد اما ای کاش این هماهنگی پیش از اعلام مساله و بیان آمار و ارقام صورت می گرفت. ای کاش این هماهنگی ها بین دستگاه های مختلف دولتی و بخش خصوصی وجود داشت تا هم کارها سریع تر انجام می شد و هم اینکه خوب و بد و تر و خشک را به یک چوب نمی راندیم. به طور طبیعی اشخاص خاطی در هر رشته فعالیتی وجود دارند اما همه را مشمول سختی و تنبیه قرار دادن درست نیست.

 مشکلات صدور کارت به سامانه سازمان توسعه تجارت برمی گردد
رییس اتاق تهران در پایان صحبت هایش به موضوع صدور کارت بازرگانی هم اشاره کرد و گفت: از یک سال گذشته بحثی مطرح شد که صدور کارت از طریق سامانه واحدی به نام سامانه جامع تجارت صورت گیرد و وزارت صمت پیگیری کرد و اعلام شد ورود افراد برای صدور یا تمدید کارت باید از طریق سامانه جامع انجام شود. طبق بخشنامه که از سوی سازمان توسعه تجارت در اول بهمن ماه صادر شد؛ قرار شد از اول مرداد کارها از طریق این سامانه انجام شود و امروز که 28 مرداد است، هنوز سامانه به درستی راه اندازی نشده و اخلال در کارها وجود دارد. هم چنان افراد زیادی به اتاق تهران برای صدور کارت و تمدید مراجعه می کنند اما دست ما بسته است؛ من همین جا از فعالان اقتصادی خواهش می کنم که دیگر به اتاق مراجعه نکنند و برای بررسی و پیگیری مشکلات موجود در فرآیند صدور و تمدید کارت به سازمان توسعه تجارت مراجعه کنند.

 آمادگی پنج استارت آپ بزرگ برای ورود به بورس 
فرزین فردیس، نایب رییس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران نیز در سخنانی، به نشست چندی پیش اعضای این کمیسیون با همراه رییس اتاق تهران با رییس سازمان بورس و وزیر اقتصاد پیرامون تسهیل پذیرش شرکت های نوآور و استارت آپ ها در بازار سرمایه اشاره کرد و با بیان اینکه بخش عمده ای از موانع پیش روی بنگاه های این بخش، برداشته شده است، افزود: در حال حاضر پنج استارت آپ بزرگ کشور برای ورود به بورس آماده هستند و این درخواست را از متولیان بازار سرمایه داریم که فرآیند پذیرش این شرکت ها تسریع شود.

 شرکت های نوآور می توانند مشکلات هسته معاملات را حل کنند
شهاب جوانمردی دیگر نایب رییس کمیسیون اقتصاد نوآوری اتاق بازرگانی تهران به تحول دیجیتال در بازار سرمایه و روند رو به جلوی آن اشاره کرد و گفت: بضاعت و توانمندی فناوری شرکت های داخلی به گونه ای است که می توانند مشکل هسته معاملات را در بازار سرمایه به راحتی برطرف کنند.

وی همچنین تسهیل صدور مجوز کارگزاری های آنلاین را یکی از درخواست های بخش خصوصی عنوان کرد و گفت: سازمان بورس چه برنامه ای برای عرضه توکن ها و کوین ها در بازار سرمایه دارد؟

منبع:اتاق ایراننظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :