آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 271178
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1399 14:26
تعداد بازدید : 2967

شروع کسب وکار در ۱۰ استان دیگر ۳ روزه می شود

پنجره واحد فیزیکی شروع کسب وکار که فرایند اخذ مجوز را از متوسط ۷۲.۵ روز به ۳ روز کاهش داده است، در گام دوم در ۱۰ استان دیگر افتتاح می شود.
undefined

فناوران- فضای کسب و کار از جمله شاخص های تعیین کننده وضعیت اقتصادی هر کشور است که با استناد به آن می توان، به بررسی و تجزیه و تحلیل شرایط بخش های مختلف پرداخت. در این بین یکی از مؤلفه های مهم در فضای کسب و کار مربوط به «شروع کسب و کار» است؛ در ایران به دلیل تعدد قوانین و دستگاه های تصمیم گیرنده و مجوزدهنده، فرایندی که یک فعال اقتصادی برای شروع کسب و کار خود باید طی کند به طور میانگین ۷۲.۵ روز محاسبه شده است.

یعنی فرد ۷۲.۵ روز باید بین دستگاه های مختلف پاسکاری شود تا بتواند کسب و کار خود را آغاز کند. البته این ۷۲.۵ روز عدد میانگین بوده و قطعاً تعداد روزهای انتظار برای شروع کار، بیشتر از این عدد هم می شود. همین موضوع باعث می شود فرد انگیزه خود را برای ورود به کار از دست بدهد. از سویی دیگر نیز طولانی بودن فرایند شروع کسب و کار باعث شده رتبه ایران در شاخص «شروع کسب و کار»، ۱۷۸ از بین ۱۹۰ کشور باشد.

در این بین به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، فقدان پنجره واحد کسب و کار مانعی برای تسهیل صدور مجوز کسب و کار و آغاز به کار سریع شرکت هاست که در این راستا مرکز ملی مطالعات و پایش بهبود فضای محیط کسب و کار طی ماه های گذشته به دنبال راه اندازی پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار با همکاری دستگاه های همجوار بوده است تا با متمرکز کردن فعالیت ها، روند صدور مجوز کسب و کار از متوسط ۷۲.۵ روز به سه روز کاهش یابد که در نهایت پس از بررسی های همه جانبه، دهم خرداد ماه این پنجره واحد در اتاق بازرگانی برای استان تهران آغاز به کار کرد.
بر پایه این گزارش، پیگیری ها از وزارت امور اقتصادی و دارایی حاکی از آن است که دوشنبه هفته آینده سوم شهریور ماه پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار در ۱۰ استان دیگر نیز افتتاح خواهد شد تا به این ترتیب فرایند صدور مجوزها برای آغاز به کار شرکت ها، به ۳ تا ۴ روز کاهش یابد.

این ۱۰ استان شامل آذربایجان غربی، کرمان، کرمانشاه، همدان، خوزستان، البرز، لرستان، گیلان، مرکزی و بوشهر می شود.

منبع:مهرنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :