آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 271182
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1399 16:33
تعداد بازدید : 4631

خریداران توجه کنند

استعلام اصالت گوشی هنگام خرید ضروری است

پیش از خرید دستگاه سیم کارت خور نو یا کارکرده، باید استعلام اصالت کرده و به قانونی بودن، تطابق مشخصات پاسخ استعلام اصالت (مدل و برند ذکرشده در پاسخ) با مشخصات ظاهری دستگاه، شرکت واردکننده، نوع واردات، نوع ارز و روشن شدن دستگاه در گذشته توجه کنید.
undefined

فناوران- با اجرای طرح رجیستری، تنها دستگاه هایی که از مبادی قانونی وارد کشور شده و یا پیش از شروع طرح رجیستری روشن بوده اند، می توانند بدون هرگونه محدودیت زمانی، از شبکه های اپراتوری استفاده کنند. در غیراین صورت دستگاه پس از اولین اتصال به شبکه، پیامک هشدار دریافت کرده و پس از مدت زمان کوتاهی، قطع می شود.

برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، همانطور که سامانه همتا هشدار می دهد، پیش از خرید دستگاه، حتماً باید استعلام اصالت کنید و در پاسخ استعلام اصالت، به قانونی بودن، تطابق مشخصات پاسخ استعلام اصالت (مدل و برند ذکرشده در پاسخ) با مشخصات ظاهری دستگاه، شرکت واردکننده، نوع واردات، نوع ارز و روشن شدن دستگاه در گذشته توجه کنید.

جهت استعلام اصالت دستگاه، ابتدا لازم است به سامانه همتا متصل شوید. با استفاده از چهار روش پیامک به شماره ۷۷۷۷، سایت اینترنتی به آدرس hamta.ntsw.ir، کد دستوری #۷۷۷۷* و اپلیکشین همتا می توان با سامانه همتا ارتباط برقرار کرده و فرآیند استعلام اصالت را انجام داد.

برای انجام فرایند استعلام اصالت با استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷*، این کد را با یک شماره سیم کارت دلخواه شماره گیری کرده و دکمه برقراری تماس را بزنید. آنگاه با ارسال عدد ۱، گزینه استعلام اصالت را انتخاب کنید. در این مرحله باید ۱۵رقم ابتدایی شناسه (IMEI) دستگاه را بدون هرگونه علامت اضافی (ممیز، خط تیره و ...) وارد کنید. این شناسه (IMEI)، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم کارت) بستگی دارد و روی جعبه، پشت باتری یا با شماره گیری #۰۶#*، قابل رؤیت است. پس در این مرحله احتیاجی به باز کردن جعبه دستگاه نیست. درصورتی که شناسه (IMEI) را به درستی وارد کرده باشید، پاسخ استعلام به صورت پیامک برای شما ارسال خواهد شد.

ذکر غیرقانونی بودن دستگاه در پاسخ استعلام اصالت
درصورتی که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود “شناسه (IMEI) قانونی نیست و در شبکه تلفن همراه سرویس نخواهد گرفت. “، یعنی این شناسه (IMEI)  غیرقانونی است و به هیچ عنوان، امکان ثبت و فعال شدن آن در سامانه همتا وجود ندارد. بنابراین توصیه می شود از خرید این دستگاه، اجتناب کنید، زیرا پس از گذشت ۳۰ روز از زمان اولین روشن شدن دستگاه، قطع خواهد شد.

 دستگاه قانونی دارای نام واردکننده
درصورتی که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود “واردکننده: شرکت ****”، یعنی شرکت تجاری ذکرشده، اقدام به واردات قانونی این دستگاه کرده و همچنین، کد فعال سازی آن را به سامانه همتا اعلام کرده است. هرگونه مشکل در زمینه فقدان کد فعال سازی، عدم تطابق شناسه (IMEI) ذکر شده در پیامک تأیید فعال سازی با شناسه (IMEI) قابل مشاهده از طریق #۰۶#* و ...، باید توسط شما با این شرکت در میان گذاشته شود.

  واردکننده به صورت مسافری
درصورتی که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود “واردکننده: به صورت مسافری”، یعنی این دستگاه صرفاً برای استفاده شخصی مسافر وارد کشور شده و نباید مورد استفاده تجاری قرار گیرد. همچنین، این دستگاه فاقد هرگونه گارانتی یا خدمات پس از فروش بوده و در صورت بروز مشکل احتمالی در آینده، شخص خریدار، مرجع معتبری برای رفع مشکلات خود نخواهد داشت. بنابراین توصیه می شود از خرید این دستگاه، اجتناب کنید.

 دستگاه واردشده از مناطق آزاد
درصورتی که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود “واردکننده: صرفاً مناطق آزاد”، یعنی پرداخت عوارض این دستگاه، منطبق بر ضوابط مصوب در مناطق آزاد تجاری بوده و این دستگاه ها، صرفاً در همان مناطق آزاد، امکان استفاده از خدمات شبکه اپراتوری را دارند. بنابراین اگر قصد استفاده از این دستگاه در داخل کشور و خارج از مناطق آزاد را دارید، توصیه می شود از خرید این دستگاه، اجتناب کنید، زیرا به زودی ارائه خدمات اپراتوری برای این دستگاه ها، در خارج از مناطق آزاد تجاری، قطع خواهد شد.

 نوع ارز (دولتی یا غیردولتی)
درصورتی که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود “واردشده با ارز دولتی”، یعنی واردکننده این دستگاه، برای واردات آن ارز دولتی دریافت کرده است. بنابراین اگر فکر می کنید با توجه به نرخ ارز دولتی، گران فروشی رخ داده، می توانید از طریق نهادهای نظارتی (تعزیرات و سازمان حمایت و ...)، نسبت به ثبت شکایت اقدام کنید. البته همتا در این زمینه، تنها به همین میزان اطلاع رسانی کرده و وظیفه تعیین ارزش دستگاه و تشخیص گران فروشی بر عهده نهادهای نظارتی است.

 دستگاه قبلا با یک سیم کارت روشن شده است
درصورتی که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود “ این دستگاه قبلاً با یک سیم کارت روشن شده است “، یعنی این دستگاه، پیش از این، حداقل با یک سیم کارت روشن شده و از خدمات شبکه اپراتوری استفاده کرده است. بنابراین نباید به عنوان دستگاه آکبند، ارائه شود. در صورتی که این عبارت در پایان پاسخ استعلام اصالت ذکر نشد، اظهارنظر قطعی در زمینه روشن شدن این دستگاه نمی توان داشت.

 شناسه (IMEI) مشمول طرح ثبت تلفن همراه نیست
درصورتی که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود “شناسه (IMEI) دستگاه قانونی نیست ولی مشمول طرح ثبت تلفن همراه نیست “، یعنی این دستگاه هنوز مشمول طرح رجیستری نشده و در صورتی که تلفن همراه نباشد، می توانید با قرار دادن سیم کارت در دستگاه و استفاده از آن، شناسه (IMEI) را به عنوان شناسه (IMEI) دستگاه قانونی ثبت کنید. اما اگر دستگاه شما تلفن همراه است، از خرید آن خودداری کنید. سرویس اینگونه دستگاه ها توسط سامانه همتا قطع خواهد شد و در صورت قطع سرویس دستگاه، سامانه همتا هیچگونه مسئولیتی در قبال این موضوع ندارد.

 شناسه قانونی است ولی تلفن همراه نیست
درصورتی که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود “شناسه دستگاه (IMEI) جزو شناسه های قانونی ثبت شده است، اگر دستگاه شما تلفن همراه استی، از خرید آن خودداری کنید. “، یعنی این دستگاه هنوز مشمول طرح رجیستری نشده و در صورتی که تلفن همراه نباشد، می توانید با قرار دادن سیم کارت در دستگاه از آن استفاده کنید. اگر دستگاه شما تلفن همراه است، از خرید آن خودداری کنید. سرویس اینگونه دستگاه ها توسط سامانه همتا قطع خواهد شد.

همچنین برای گوشی دست دوم به قانونی بودن گوشی و دریافت مالکیت در حضور فروشنده و برای گوشی آکبند به قانونی بودن، دارای شرکت گارانتی بودن و فعالسازی دستگاه در حضور فروشنده دقت کنید و در صورتی که سؤال، مشکل یا ابهامی داشتید، قبل از خرید دستگاه، شناسه (IMEI) گوشی را یادداشت کرده و با همتا در ارتباط باشید.

منبع:ایسنانظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :