آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 271372
تاریخ انتشار : 11 شهریور 1399 10:47
تعداد بازدید : 3839

رییس مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران:

سند جهش تولید دانش بنیان باید تقاضای نوآوری و فناوری را تقویت کند

طبق قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان که منجر به تحریک سمت عرضه نوآوری و ایجاد تعداد زیادی استارتاپ و شرکت دانش بنیان شد؛ اکنون زمان آن است با بازبینی در قانون، سمت تقاضای نوآوری و فناوری یعنی صنایع بزرگ و پیشرو در کشور را تقویت کنیم.
undefined

فناوران - افشین کلاهی رییس مجمع با بیان این مطلب گفت: رویکرد کلی طرح تکیه بر استارتاپ ها و شرکت های زایشی است که در قانون فعلی که سال 89 تصویب شده بر شکل گیری و افزایش تعداد آنها تاکید شده و طی دهه گذشته بر اجرای آن اهتمام بسیاری شده است. در واقع ما از نظر کمیت و حتی کیفیت موفق بودیم که شرکت های دانش بنیان نوپا و استارتاپ ها را ایجاد کنیم و پرورش دهیم ولی نکته اینجاست که در قانون جدید باید مانند هر کشوری دیگری به فکر صنایع بزرگ و پیشرو باشیم. صنایعی که قرار است مسیر حرکت تکنولوژی شرکت های کوچک را روشن کنند و به آنها و کل اقتصاد خط بدهند. به نظر اکنون زمان حمایت از شرکت های پیشرو و بزرگ است.  

رییس مجمع تشکل های دانش بنیان با بیان اینکه سند جهش تولید حاوی مطالب و نکات مفیدی است که باید به بهترین نحو از آنها استفاده کرد، گفت: برای مثال در نظر گرفتن اعتبار مالیاتی که مدت هاست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری روی آن تحقیق کرده است. در واقع اعتبار مالیاتی معادل هزینه های انجام شده برای تحقیق و توسعه به منظور افزایش سهم بخش خصوصی در فعالیت های R&D و تجاری سازی طرح های فناورانه است. 

او با بیان اینکه یکی دیگر از نقاط مثبت سند به رسمیت شناختن دانش فنی است که در واقع تمام دارایی یک شرکت دانش بنیان به شمار می رود، گفت: پس از تصویب این قانون باید بیش از این ها روی آن کار شود تا سازو کاری برای ارزشگذاری، وثیقه گذاری، ارزیابی و ... اینگونه دارایی ها  طراحی و طی یک آیین نامه ای جهت اجرا ابلاغ شود. به رغم تمام تغییراتی که در سال های گذشته رخ داده بانک ها و سرمایه گذاران همچنان براساس برآورد دارایی های منقول شرکت ها را می سنجند؛ باید به صورت زیربنایی به این مساله پرداخته شود.

او با تاکید بر اینکه یکی از مهمترین انتظاراتی که از این سند انتظار می رود جلوگیری از بروز هر گونه سواستفاده و رانت است، گفت: در ماده 27  ذکر شده تا شرکت های وابسته به نهادهای عمومی، دولتی و غیر دولتی نمی توانند از امکانات این قانون استفاده کنند، که بسیار قانون مهم و مثبتی است ولی برخی از نهادها مانند قرارگاه سازندگی، آستان قدس، ستاد فرمان امام (ره)، بنیاد مستضعفان و غیره هم باید به این لیست اضافه شوند. زیرا این نهادها از نظر مالی و روابط سیاسی بسیار قدرتمند هستند و علاقه بسیاری هم برای ورود به فعالیت های دانش بنیان دارند ولی شرکت دانش بنیان واقعی در بسیاری مواقع توان مقابله و رقابت با این نهادها را ندارد و در بازار محکوم به نابودی است. 

کلاهی درباره بندهای 12 و 15 و 29 سند جهش تولید دانش بنیان گفت: تعدد صندوق های و بنیادها در کشور فسادزا و باعث افزایش بروکراسی و اتلاف منابع و وقت است و از این رو پیشنهاد می شود از طراحی و ایجاد صندوق ها و بنیادهای جدید در این قانون خودداری شود.

رییس مجمع تشکل های دانش بنیان ایران در ادامه بی توجهی به حضور شرکت های دانش بنیان در بازارهای جهانی را ناشی از شرایط تحریم دانست و گفت: در این قانون نگاهی نمی بینم که بگوید چطور به افزایش سهم صادرات محصولات دانش بنیان از کل صادرات می رسیم. حتی در این شرایطی که صادرات نفت و محصولات مرتبط به خاطر تحریم ها بسیار کم شده است، هنوز فکر نمی کنم سهم صادرات محصولات دانش بنیان از سهم صادرات کشور به 1% برسد. زمانی می توانیم بگوییم که جهش تولید در دانش بنیان ها داشتیم که این محصولات به طور مثال 20% یا 10% از سهم کل سبد صادراتی کشور را داشته باشد.

او افزود: در ماده های یک تا سوم تعیین مصادیق دانش بنیان صورت گرفته که این امر در قانون موجب می شود طول عمر قانون کوتاه شود. به طور کلی پیشنهاد می شود تعیین مصادیق با قابلیت اولویت بندی و بازنگری در اولویت های فناوری کشور توسط یک نهاد که اینجا می تواند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری باشد، صورت پذیرد.

منبع:مجمع تشکل های دانش بنیاننظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :