آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 271388
تاریخ انتشار : 11 شهریور 1399 12:7
تعداد بازدید : 2924

دبیرکل کنفدراسیون صادرات ایران:

صادرات در تنگنای تحریم های داخلی است

دبیرکل کنفدارسیون صادرات ایران می گوید در شرایطی که اقتصاد ایران تحت تاثیر تحریم های خارجی و شیوع ویروس کرونا با محدودیت مواجه شده، برخی تحریم های داخلی نیز مانع از فعالیت سرمایه گذاران اقتصادی می شوند.
undefined

فناوران- جمشید نفر اظهار کرد: یکی از مسائلی که در عبور از شرایط فعلی برای اقتصاد ایران اهمیت فراوانی دارد، فراهم کردن شرایط تولید و بهبود محیط کسب و کار است. وقتی مقام معظم رهبری نیز سال جاری را سال جهش تولید نام گذاری می کنند، قطعا برداشته شدن محدودیت های تولید یکی از اولویت های امسال خواهد بود.

به گفته وی، با توجه به اینکه ظرفیت بازار داخلی کشور از حدی فراتر نمی رود، برای جهش در تولید باید به فکر بازارهای صادراتی و توسعه آنها نیز بود و جز حرکت در این مسیر، چاره دیگری وجود ندارد.

دبیرکل کنفدراسیون صادرات ایران درباره نگاه غلطی که همچنان در کشور به صادرکنندگان وجود دارد، گفت: صادرکنندگان با وجود تمام این محدودیت ها، سرمایه خود را صرف تولید و ارزآوری برای کشور کرده اند و در طول این سال ها با وجود تمام دشواری های تحریم تلاش کرده اند ارز مورد نیاز کشور بازگردانند اما اینکه ما ناگهان یک زمان محدود بگذاریم و از جریمه و تعلیق صادرکنندگان سخن بگوییم واقعا نادیده گرفتن تلاش های آنها در سال های گذشته است.

نفر با بیان اینکه اولویت دولت در سال پایانی فعالیت خود باید کاهش موانع تولید باشد، گفت: در شرایطی که ما به دلیل تحریم ها امکان صادرات نفت را تا حد زیادی از دست داده ایم بهترین گزینه برای عبور از شرایط فعلی، حمایت از تولید و صادرات است و از این رو اگر دولت بتواند در سال پایانی فعالیتش تنها بخشی از مشکلات و محدودیت ها و تحریم های داخلی موجود بر سر راه تولید و صادرات را بردارد، می توان به سال های آینده امید بیشتری داشت.

پس از آغاز دور جدید تحریم های دولت ترامپ، صادرات نفت ایران کاهش یافت و دولت برای جبران این کاهش اعلام کرد که اتکای خود به صادرات غیرنفتی را افزایش می دهد.

بر اساس امارهای رسمی، ایران در سال های ۹۷ و ۹۸ توانست بیش از ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته باشد، هرچند با شیوع ویروس کرونا به نظر می رسد این روال در سال جاری تکرار نخواهد شد.

منبع:ایسنانظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :