آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 271406
تاریخ انتشار : 12 شهریور 1399 10:25
تعداد بازدید : 2925

از سوی کمیته مشترک سنا

پیشنهاد تعدیل مبلغ و زمان قراردادهای حوزه فاوا به وزارت صمت ارسال شد

کمیته سنا پیشنهاد خود را در خصوص «تعدیل مبلغ و زمان قراردادهای حوزه فاوا» طی نامه ای به «معاونت امور صنایع وزارت صنعت معدن و تجارت» ارائه کرد.
undefined

فناوران- نشست مشترک کمیته سنا و معاونت امور صنایع وزارت صمت روز دوشنبه سی ام تیرماه برگزار شد. موضوع این نشست بررسی پیامدهای مخربی بود که همه گیری کرونا و جهش ناگهانی نرخ ارز در بهار سال جاری به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر تولید، واردات و صادرات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) وارد کرده است.

در این جلسه که با حضور مهدی صادقی نیارکی، معاون امور صنایع وزارت صمت برگزار شد، مقرر شد پیش نویس پیشنهادی نحوه جبران اثرات افزایش قیمت ارز در قراردادهای ریالی فاقد تعدیل و افزایش مدت زمان انجام تعهدات قراردادی پیمانکاران در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، توسط کمیته سنا به این معاونت ارائه شود.

کمیته سنا، متشکل از سازمان نظام صنفی رایانه ای، اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران و سندیکای صنعت مخابرات ایران، که برای پیگیری خواسته ها و حقوق اعضای این صنف تشکیل شده است، در پی از این جلسه پیشنهاد خود را به معاونت امور صنایع وزارت صمت ارایه کرد.

مفاد پیشنهادات ارائه شده این کمیته به منظور بررسی کارشناسی تعدیل ریالی و زمانی به این شرح است: 
«1- تشکیل «کمیته عبور از بحران فناوری اطلاعات و ارتباطات»، متشکل از نمایندگان سنا (سندیکای صنعت مخابرات ایران، سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی مشاوران و پیمانکاران صنعت مخابرات ایران)، نمایندگان تام ‏الاختیار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف بررسی پرونده‏ های ارجاع شده (و در صورت لزوم نمایندگان سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد و دارایی)

2- با توجه به ترکیب ساختاری کمیته، پس از بررسی و صدور تصمیم نهایی، تصمیمات اخذ شده با ابلاغ رسمی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کارفرمایان لازم‏الاجرا باشد.

3- نحوه محاسبه تعدیل ریالی با استناد به فرمول‏ ها و مدارک درخواست شده در بخشنامه ‏های سازمان برنامه و بودجه کشور از جمله بخشنامه شماره 135585/98 مورخ 20/03/1398 و با در نظر گرفتن نوسانات نرخ ارز در بازه قراردادها باشد.

4- در خصوص مواردی مانند قراردادها، استعلام‏ های خرید، خرید و فروش و بصورت کلی هر دادو ستدی که مشمول بخشنامه فوق ‏الذکر نیست، پیشنهاد کمیته سنا تعدیل بر اساس قیمت تمام شده کالای مورد معامله و بر اساس شاخص‏ های شفاف مانند فاکتور رسمی ارز خریداری و حواله شده در سامانه نیما، هزینه های انبارداری، حمل و نقل و پرداخت حقوق و عوارض گمرکی بر اساس جواز سبز، است.

5- در صورت نیاز به تعدیل زمان و یا فسخ به مصلحت قرارداد، با در نظر گرفتن کلیه مستندات ارائه شده توسط پیمانکار و کارفرما تصمیم نهایی اتخاذ شود. بدیهی است در این صورت کارفرما از این بابت ضمانت‏نامه‏ های حسن اجرا را ضبط نکرده و پیمانکار را در لیست سیاه خود قرار نخواهد داد.

6- کارفرما و پیمانکار برای تسریع و تسهیل در امور با توجه به بخشنامه‏ های موجود، درخواست اعمال تعدیل پیمانکار را بررسی و در صورت بروز اختلاف پرونده را به «کمیته عبور از بحران فناوری اطلاعات و ارتباطات» به عنوان مرجع حل اختلاف ارسال ‏کنند.

به گفته کمیته سنا، بدیهی است در صورت موافقت با طرح پیشنهادی، اجرایی شدن آن نیاز به بررسی های کارشناسی و ارائه راهکارهای حقوقی و قانونی مطابق با مفاد پیش بینی شده در قانون را دارد، که پس از تشکیل کمیته مذکور نسبت به تدوین جزئیات مفاد آن اقدام خواهد شد.

کمیته سنا همچنین در پیش نویس پیشنهادی خود آورده است که موارد پیشنهادی ذیل، مشمول تمامی قراردادهایی است که با شرایط زیر منعقد شده باشند:
 طرف آن‏ها دستگاه ‏های اجرایی، بانک‏ ها، سازمان‏ ها، شرکت‏ های دولتی و خصوصی هستند که بخشی از سهام آن‏ها وابسته به دولت است؛
 طرف آن‏ دستگاه‏ هایی هستند که مدیران آن‏ها توسط دولت منصوب شده است؛
 تاریخ شروع آن‏ها از 01/11/1398 بوده و در حال حاضر در جریان است؛
 پیمانکار در انجام تعهدات خود قصوری نداشته است.

منبع:روابط عمومی سازمان نصر کشورنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :