آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 271415
تاریخ انتشار : 12 شهریور 1399 11:14
تعداد بازدید : 4509

اقدامات امنیتی پس از دریافت موبایل از تعمیرکار

یک کارشناس فناوری اطلاعات با بیان اینکه پس از دریافت لپ تاپ یا گوشی هوشمند از تعمیرکار یا افراد ناشناس، این احتمال وجود دارد که نرم افزارهای مخربی در سیستمتان نصب شده باشد، گفت: لازم است اقدامات امنیتی را جدی بگیرید، زیرا بی توجهی به آنها زمینه را برای نفوذ افراد ناشناس به سیستمتان را فراهم می کند.
undefined

فناوران- علی اصغر زارعی با بیان اینکه بعد از دریافت لپ تاپ، حتماً در اسرع وقت ویندوز سیستمتان را عوض کنید، افزود: آنگاه آن را به روزرسانی کنید و مطمئن شوید که از آخرین نسخه ویندوز استفاده می کنید؛ برای افزایش امنیت سیستمتان حتماً همه درایورها را فرمت کنید، با این کار اگر فایل مشکوک و آلوده در درایور سیستم کپی شده باشد، کاملاً از بین می رود.

وی با بیان اینکه اگر فایل مشکوکی در سیستمتان مشاهده کردید، به هیچ عنوان آن را باز و روی آن کلیک نکنید، افزود: درایوری که فایل مشکوک در آن قرار گرفته را فرمت کنید و دوباره برای امنیت بیشتر، ویندوزتان را عوض کنید. آنگاه یک فایروال و آنتی ویروس مناسب و امن روی سیستم نصب کنید. این ابزارها می توانند جلوی بعضی از ویروس ها و بدافزارها را در دنیای مجازی بگیرند.

این کارشناس ارشد مدیریت سیستم های اطلاعاتی، ادامه داد: همچنین بعد از فایروال ویندوز، از فایروال های Comodo یا Privatefirewall هم می توانید استفاده کنید. این ابزارها از سیستم شما در برابر حملات اینترنتی و کرم ها محافظت و از ورود نرم افزارهای مخرب جلوگیری می کند. در کنار این ها، حتماً یک نرم افزار امنیتی برای شناسایی و نابود کردن بدافزارها روی سیستم نصب کنید. همچنین فایل های موجود در کامپیوتر که ذخیره می کنید را رمزگذاری کنید تا اگر به هر دلیلی کامپیوترتان به دست افراد ناشناس افتاد، دسترسی به محتوای فایل ها ممکن نباشد برای این کار از نرم افزار AES Crypt استفاده کنید.

  استفاده از وی پی ان برای مخفی نگه داشتن آی پی
زارعی با بیان اینکه برای اتصال امن به اینترنت و فعالیت در دنیای دیجیتال، از یک وی پی ان یا فیلترشکن، برای مخفی نگه داشتن آدرس آی پی استفاده کنید، گفت: این نکته را فراموش نکنید که برای امنیت بیشتر در فضای مجازی بهتر است به صورت  ناشناس ظاهر شوید. برای این کار می توانید از ابزار Tor استفاده کنید، شبکه ای از تونل های مجازی که کمک می کند از حریم خصوصی و امنیت تان در اینترنت بهتر محافظت کنید.

وی با تاکید بر اهمیت امنیت مرورگرها بیان کرد: امنیت وای فای نیز موضوع بسیار مهمی هست که شما باید به تمام تنظیمات مودم و نرم افزارهای کاربردی برای اینترنت وای فای و امنیت آن بپردازید. همچنین برای افزایش امنیت سیستمتان حتماً نرم افزارهای مورد نیاز را از فروشگاه ها رسمی دانلود و اگر هم نمی توانید نرم افزارهای متن باز استفاده کنید. رمز عبور تمام ایمیل ها و حساب های شبکه های اجتماعی تان را زودبه زود تغییر دهید و تایید هویت دومرحله ای را برای آنها فعال کنید؛ همچنین لازم است رمزهای عبور قوی و مناسب انتخاب کنید و هرگز از رمز عبور تکراری برای چند حساب استفاده نکنید.

 اقدامات امنیتی برای دستگاه های هوشمند
زارعی با بیان اینکه پس از دریافت گوشی یا تبلت از تعمیرکار یا از افراد ناشناس، آن را به تنظیمات کارخانه ای برگردانید، افزود: نصب یک آنتی ویروس قوی و مناسب روی دستگاه های هوشمند، اقدام لازم بعدی است. همچنین اپلیکیشن های مورد نیاز را از مارکت های رسمی مثل گوگل پلی و اپل استور دانلود کنید. استفاده از فیلترشکن یا وی پی ان امن را هم فراموش نکنید.

وی با بیان اینکه از نرم افزارهای مخرب یا تروجان ها نباید غافل شد، افزود: آنها می توانند به عمق سیستم شما نفوذ کنند و مقابله با آنها کار دشواری است، به طوری که آنتی ویروس های معمولی نمی توانند آنها را شناسایی و با آنها مقابله کنند و برای از بین بردن آنها به ابزارهای ویژه ای نیاز است. بنابراین لازم است اقدامات امنیتی را جدی بگیرید و همه آنها را اعمال کنید، زیرا بی توجهی به آنها زمینه را برای نفوذ افراد ناشناس به سیستمتان را فراهم می کند.

منبع:ایسنانظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :