آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 271420
تاریخ انتشار : 12 شهریور 1399 11:41
تعداد بازدید : 2918

عضو اتاق بازرگانی تهران مطرح کرد

سردرگمی واردکنندگان در شرایط دشوار ارزی

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می گوید، تغییر مداوم سیاست های ارزی در قبال واردات، باعث شده بسیاری از واردکنندگان عملا ندانند که از چه طریقی باید کالای خود را به کشور برسانند.
undefined

فناوران- در طول دو سال گذشته، همزمان با تحریم های آمریکا، دولت تلاش کرده با ایجاد محدودیت در مسیر واردات کالاهای جدید به کشور، از خروج ارز جلوگیری کرده و مدیریت منابع ارزی را ممکن کند. به دنبال اجرایی شدن این سیاست، در سال های گذشته تنها کالاهای اساسی، کالاهای ضروری و مواد اولیه کارخانجات تولیدی اجازه ورود به ایران را داشته اند و در سایر موارد یا باید برای کالایی مجوزی جداگانه صادر شده باشد یا امکان واردات آن به کشور وجود نداشته است.

در این سال ها واردکنندگان اعلام کرده اند که با پذیرش سیاست های دولت، صرفا در حوزه ای اقدام به معامله می کنند که امکان واردات رسمی آن به کشور وجود داشته باشد. در چنین شرایطی ابتدا باید کالای مدنظر ثبت سفارش شود و پس از دریافت مجوزهای لازم به گمرک آمده و ترخیص شود. در تمامی این مراحل منشا ارز مورد نظر واردکنندگان باید مشخص باشد که آیا از محل صادرات تامین شده یا منشا دیگری دارد.

در ماه های گذشته با دستورالعمل بانک مرکزی، امکان واردات در ازای صادرات برای تعدادی از فعالان اقتصادی به وجود آمده بود که در مسیر ایفای تعهد ارزی به آنها کمک کرد اما از چند ماه قبل بار دیگر بانک مرکزی این شیوه را رد کرده و همین مساله در کنار صادرکنندگان، برای واردکنندگان نیز مشکل آفرین شده است.

مهرداد عباد عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می گوید: متاسفانه شیوه نامه های ارزی واردات هرچند مدت یک بار تغییر می کند و در آخرین قدم، استفاده از ارز حاصل از صادرات برای غیر صادرکننده ممنوع شد. به این ترتیب از یک سو واردکنندگان یک منبع تامین ارز خود را از دست دادند و از سوی دیگر، صادرکننده مجبور است خود به عرصه ای غیر تخصصی ورود کند.

به گفته وی، در چنین شرایطی تنها گزینه باقی مانده سامانه نیماست که این سامانه نیز برای همه شرکت ها شرایط مناسبی برقرار نکرده است. برای مثال در این سامانه، بانک عامل، ۳۰ درصد از مبلغ را به عنوان ضمانت طلب می کند، در حالی که بسیاری از شرکت ها شرایط مالی لازم برای چنین شرطی را ندارند. از این رو یا باید مانند برخی شرکت ها با ارتباطات خاصی که دارند، میزان این ضمانت را کم کرد یا عملا شرکت های کوچک از بهره گیری از این ارز محروم می شوند.

منبع:ایسنانظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :