آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 271494
تاریخ انتشار : 15 شهریور 1399 11:39
تعداد بازدید : 2885

رییس کمیسیون فاوای اتاق بازرگانی:

برنامه های اقتصادی دولت باید مبتنی بر فناوری اطلاعات باشد

وضعیت بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور از منظر زمینه های سرمایه گذاری با توجه به برنامه ریزی های کشور در افزایش سرعت توسعه بخشی نقش بسزایی دارد. رقابت پذیری بالا، ارتقای مداوم سطح فناوری، رشد پرشتاب ابتکارات و سرعت در استفاده از تجهیزات مخابراتی جدید از ویژگی های صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا ) به شمار می رود و همین عوامل اهمیت توسعه و تقویت این صنعت در برنامه ها و اسناد بالادستی را افزایش می دهد. در همین ارتباط، رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات تاکید می کند که دولت اگر به این باور برسد که فناوری اطلاعات وارتباطات، موتور محرکه اقتصاد و برون رفت از رکود است، مطمئنا برنامه های خود را مبتنی بر توسعه فاوا پیش خواهد برد.
undefined

فناوران - محمدرضا طلایی گفت: یکی از مهمترین اقداماتی که در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات باید برای خروج این حوزه از رکود صورت گیرد، در وهله اول تسهیل قوانین و مقررات و مقررات زدایی و در گام بعدی حذف مجوزهای دست و پاگیر است که موجب محدودیت فعالان فناوری اطلاعات و ارتباطات می شود. وی افزود: با توجه به حضور نیروی انسانی متخصص فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و اهمیت حضور شرکت های ایرانی در نمایشگاه های بین المللی برای جلب بازارهای خارجی، ضروری است تا آیین نامه اجرایی حمایت از توسعه صادرات نرم افزار و خدمات فناوری اطلاعات که در شورای عالی صادرات هم تصویب شده تا پایان کار دولت دوازدهم در هیات وزیران نیز نهایی شود.

طلایی گفت: افزایش نرخ ارز فرصت بسیار مناسبی برای توسعه صادرات فراهم کرده و با توجه به اینکه حوزه فناوری اطلاعات نیاز به منابع اولیه برای واردات ندارد و تکیه اصلی این حوزه بر دانش و تخصص فعالان به خصوص نسل جوان است، به همین دلیل حوزه فناوری اطلاعات در صورت حمایت می تواند یک صنعت ارزآور محسوب شود.

رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران تاکید کرد: آیین نامه اجرایی حمایت از توسعه صادرات نرم افزار و خدمات فناوری اطلاعات در صورت تصویب، مشوق بسیار خوبی فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است. طلایی با بیان فرمایشات مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر ضرورت راه اندازی سامانه های اطلاعاتی و ترغیب بخش خصوصی به سرمایه گذاری ادامه داد: بدون شک الگو برداری از کشورهای پیشرفته که در حوزه اقتصاد هوشمند و دیجیتال سرمایه گذاری کرده اند باید صورت گیرد و در همین ارتباط هم ضروری است تا مشارکت هرچه بیشتر بخش خصوصی جلب شود.

وی با بیان اینکه اگر دولت به این باور برسد که فناوری اطلاعات و ارتباطات، موتور محرکه اقتصاد و برون رفت از رکود است، مطمئنا برنامه های خود را مبتنی بر توسعه فاوا پیش خواهد برد، گفت: اگر دولت به صورت یکجانبه گرایانه وارد عمل شود، سرانجام آن دولت الکترونیکی خواهد شد که از سال ۱۳۸۰ شروع کردیم و تازه اعلام شده تا ۱۴۰۰ به اتمام خواهد رسید.

منبع:فدراسیون فاوانظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :