آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 271505
تاریخ انتشار : 15 شهریور 1399 13:4
تعداد بازدید : 3781

عضو سابق اتاق بازرگانی ایران:

فرض را بر تداوم چند ساله تحریم ها بگذاریم

عضو سابق اتاق بازرگانی ایران معتقد است همانطور که رهبر انقلاب در منویات اخیر خود تاکید کرده اند، اقتصاد ایران باید با این تصور که تحریم ها فعلا ادامه دارند، برای آینده خود برنامه ریزی کند.
undefined

فناوران- جمشید عدالتیان شهریاری اظهار کرد: اقتصاد ایران در سال های گذشته با تحریم های اقتصادی گوناگونی مواجه بوده است و در چنین بستری صرفا نگاه به خارج از کشور و امید به کنار رفتن تحریم ها، با واقعیت سازگار نیست. هرچند در صورت فراهم بودن مقدمات لازم باید نسبت به کاهش تحریم ها اقدامات لازم را انجام داد اما فعلا اقتصاد ما با تحریم مواجه است و برای عبور از مشکلات اقتصادی باید با فرض باقی ماندن تحریم ها برنامه ریزی کرد.

وی درباره برخی مشکلات و نگرانی های داخلی که اقتصاد ایران با آنها مواجه است، گفت: حتی اگر تحریم ها را نیز کنار بگذاریم می بینیم که برخی محدودیت های داخلی، کار را برای تولیدکنندگان کشور دشوار کرده است. این تولیدکنندگان که حاضر شده اند سرمایه های خود را وارد عرصه تولید کنند، نیاز به فراهم شدن کمترین مقدمات دارند اما بعضا این مقدمات نیز فراهم نبوده است.

عضو سابق اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: وقتی بررسی شاخص محیط کسب و کار نشان می دهد که چقدر سرمایه گذاری در ایران دشوار است و برای آغاز یک فرایند تولیدی، چه محدودیت هایی وجود دارد، مشخص می شود که ما نتوانسته ایم آن طور که باید از تولید حمایت کنیم.

به گفته عدالتیان، محصولات ایرانی در سال های گذشته توانسته اند با وجود تحریم، در بازار کشورهای منطقه نقشی مهم ایفا کنند و به کمک نرخ ارز، توان رقابت بیشتری نیز پیدا کرده اند. در صورت بهبود فضای تولید، قطعا می توان به افزایش این سهم امیدوار بود.

وی خاطرنشان کرد: وقتی تحریم های بین المللی ادامه دارد، استفاده حداکثری از ظرفیت های داخلی، بیشترین اهمیت را دارد. در چنین بستری، می توان انتظار داشت که با اشتغالزایی و افزایش رونق، بخشی از مشکلات اقتصادی مردم حل شود و اگر بناست راه حلی ارائه شود با توجه به واقعیت ها و داشته های امروز در رابطه با آنها تصمیم گیری شود.

از ابتدای سال ۹۹، همزمان با شیوع کرونا و تداوم تحریم ها، میزان صادرات ایران حدودا ۴۰ درصد کاهش یافته است. هرچند بسیاری از کارشناسان معتقدند با کاهش محدودیت های کرونا، بخشی از این آمار جبران خواهد شد اما فعالان اقتصادی از نبود مقدمات لازم برای افزایش سرمایه گذاری و فعالیت های تولیدی شکایت می کنند.

منبع:ایسنانظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :