آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 271507
تاریخ انتشار : 15 شهریور 1399 13:13
تعداد بازدید : 4001

سرمایه طرح های نوآورانه با مشارکت سه جزئی تامین می شود

یکی از روش های توسعه سرمایه گذاری در پروژه های عرضه شده توسط شرکت های دانش بنیان، روش مشارکت سه جزئی است. بر اساس این مدل سرمایه گذاری، علاوه بر صندوق نوآوری و شکوفایی، شتابدهنده، مرکز رشد و یا یک پژوهشکده فعال در زیست بوم نوآوری کشور نیز امکان مشارکت در طرح سرمایه گذاری را پیدا می کند.
undefined

فناوران- با توجه به اینکه استارتاپ ها و طرح های نوآورانه عرضه شده توسط شرکت های دانش بنیان، از ریسک تجاری بالایی برخوردار هستند، اخذ وام بانکی برای تجاری سازی این طرح ها چندان روش مناسبی به نظر نمی رسد. بر این اساس، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تلاش کرده است تا با جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی و ایجاد یک شبکه گسترده از صندوق های سرمایه گذاری در حوزه فناوری و نوآوری در سراسر کشور، جایگزینی مطمئن برای سیستم تسهیلات بانکی فراهم کند.

یکی از مدل های سرمایه گذاری انجام گرفته توسط صندوق نوآوری و شکوفایی، مدل هم سرمایه گذاری است که به شکل بسیار کارآمدی، اجرا شده است. زمانی که بانک، تسهیلات بانکی اعطاء می کند، بازگشت اصل و سود بانکی باید تضمین شده باشد و بعضاً سود زیادی نیز بر اصل وام، تحمیل می شود.

در مدل هم سرمایه گذاری، بسیاری از این مشکلات برطرف شده است و با توجه به اینکه سرمایه گذاری از طریق عاملین سرمایه گذاری صورت می گیرد، صندوق نوآوری و شکوفایی نیز از آسیب های بنگاه داری مصون می ماند.

در مدل هم سرمایه گذاری، صندوق نوآوری و شکوفایی به اتکاء یک سرمایه گذار حرفه ای در یک طرح نوآورانه، سرمایه گذاری می کند. این سرمایه گذار حرفه ای، عامل سرمایه گذاری نام دارد. عاملین صندوق نوآوری و شکوفایی، ده ها صندوق مختلف در کشور هستند که طرح های مناسب را به صندوق نوآوری و شکوفایی پیشنهاد می دهند و یا در طرح های صندوق مشارکت می کنند. صندوق نیز تا سقف ۸۰ درصد در این طرح ها سرمایه گذاری می کند.

مدل «هم سرمایه گذاری» با دو روش مشارکت دو جزئی و سه جزئی صورت می گذرد. در مشارکت دو جزئی صندوق نوآوری و شکوفایی و یکی از عاملین صندوق مشارکت دارند. اما ممکن است گاهی یک شتابدهنده، مرکز رشد و یا هر کدام از  بازیگران زیست بوم نوآوری کشور، علاقه مند باشند تا در تجاری سازی یک ایده و یا اختراع و نوآوری، مشارکت کنند. در این صورت، سرمایه گذاری با روش مشارکت سه جزئی پیشنهاد می شود، یعنی علاوه بر صندوق نوآوری و شکوفایی و همچنین عاملین این صندوق، یک شتابدهنده، مرکز رشد و یا مراکز مشابه نیز در این طرح سرمایه گذاری می کنند.

منبع:معاونت علمینظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :