آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 271543
تاریخ انتشار : 16 شهریور 1399 11:48
تعداد بازدید : 4610

نایب رییس کمیسیون کسب‌وکارهای دانش‌بنیان اتاق ایران:

ورود شرکت های دانش بنیان به بورس تسهیل شود

تسهیل در فرآیند پذیرش و ورود شرکت های دانش بنیان به خصوص شرکت های بزرگ این حوزه در بورس از جمله خواسته فعالان اقتصادی از دولت است. فرزین فردیس بر این باور است که دولت دوازدهم باید در ماه های پایانی فعالیت خود، تمرکزش را بر این موضوع بگذارد.
undefined

فناوران - براساس برنامه مشترک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نهادهای بازار سرمایه، قرار بود طیف وسیعی از شرکت های دانش بنیان وارد بازار سهام شوند. قرار بود در گام نخست سهام بزرگ ترین استارتاپ ایرانی به ارزش یک میلیارد دلار در بورس عرضه شود.

به گفته سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور، شرکت های استارتاپی در سال۹۶ مقدار ۶۰هزار میلیارد تومان فروش داشته اند و برخی شرکت های استارتاپی هفته ای بیش از ۱۰ درصد بازده کسب می کنند. 

بنابراین به توصیه ستاری باید ۳۰ تا ۴۰درصد سرمایه گذاری در استارتاپ ها از طریق سرمایه گذاری خطرپذیر تامین مالی شود؛ توسعه استارتاپ های بخش خدمات یکی از محورهای اقتصاد دانش بنیان است و بازار سرمایه باید از استارتاپ ها حمایت کند.

طبق آخرین اعلام سورنا ستاری، در حال حاضر نماد ۳۳ شرکت دانش بنیان به ارزش ۱۸۰ میلیارد تومان روی تابلوی بورس و ۱۶شرکت دیگر نیز در حال انجام کارهای مقدماتی برای ورود به بازار سرمایه هستند.

تسهیل در فرآیند پذیرش و ورود شرکت های دانش بنیان به خصوص شرکت های بزرگ این حوزه در بورس از جمله خواسته فعالان اقتصادی از دولت است.

فرزین فردیس، نایب رییس کسب وکارهای دانش بنیان اتاق ایران می گوید: دولت دوازدهم باید در ماه های پایانی فعالیت خود، تمرکزش را بر این موضوع بگذارد. در حوزه کسب و کارهای دانش بنیان یکی از موضوعاتی که در حال حاضر می تواند تاثیر قابل توجهی در اکوسیستم استارتاپی کشور داشته باشد، ورود شرکت های پیشرو و بزرگ به بازار سرمایه است که از سال گذشته اقدامات فنی برای انجام این کار صورت گرفت اما متاسفانه یک سری نگرانی های دولت مانع از تحقق این کار شد.

فردیس ادامه می دهد: در حال حاضر سرمایه مورد نیاز شرکت های دانش بنیان آنقدر زیاد شده که از طریق سرمایه گذاران خصوصی یا vcها قابل انجام نیست. سرمایه های خارجی نیز که فعلا دست یافتنی نیست. در نتیجه تنها راه توسعه شرکت های دانش بنیان و استارتاپی ورود به بورس است. با این حال نگرانی های امنیتی این موضوع را با تاخیر مواجه کرده است.

او تاکید می کند: متاسفانه مانع تراشی ها به اندازه ای است که عملا شاید فرصت طلایی ورود به بورس را در سال جاری از دست دهیم. پشنهادی را در حال رایزنی با وزارت اقتصاد و مدیران بورس هستیم که لاین یا خط ویژه ای برای سرعت بخشیدن به حضور شرکت های استارتاپی یا شرکت های نوآور به بورس باز و کمک کنند که این شرکت ها سریع تر بتوانند وارد بورس شوند. نکته دوم این است که یک سری مسایل فنی و مالی و اقتصادی نیز در این حوزه وجود دارد که آنها را نیز بایستی با تعاملی که بین مدیران ارشد بورس و کمیته فنی آنها و مدیران ارشد و سرمایه گذاران مجموعه های استارتاپی اتفاق می افتد بتوان آن موانع را برطرف کرد.

فردیس با بیان تغییر ترکیب و عدم انتخاب وزیر جدید برای وزارتخانه صنعت،معدن و تجارت گفت: در حال حاضر یکی از مهم ترین وزارت خانه کلیدی کشور بدون متولی است و طبیعتا با این دامنه تصمیم گیری ها و با وجود سرپرست، به اصطلاح دست به عصا مدیریت می شود. حضور سرپرست در وزارت صنعت مانند راننده ای است که ماشین عاریه ای را می راند. بنابراین ضروری است که هرچه سریعتر این وزارت خانه تعیین تکلیف شود.

فردیس درباره طرح جهش تولید دانش بنیان که تیرماه سال جاری با امضای نمایندگان مجلس تقدیم هیات رییسه شد، می گوید: جای امیدواری است که بعد از ۱۰ سال از اجرای قانون تصمیم گرفته شده تا این قانون اصلاح شود. در حوزه های اقتصادی بعضا شاهدیم قوانینی که ۷۰ سال از عمر آنها می گذرد همچنان به رغم ضرورت بازنگری آنها اما بدون تغییر مانده اند. مانند قانون تجارت که همچنان اصلاح نشده است. خوشبختانه مواد ارزشمندی هم در این طرح دیده شده است اما از ضعف هایی که این طرح دارد نباید غافل شد.

فردیس ادامه می دهد: نکته اول این است که روح کلی این طرح به سمت خودکفایی است تا جهش تولید. در حالیکه همانطور هم که در سند توسعه ای کشور هم بر اقتصاد برون زا تاکید شده است. با این حال اولین موضوعی که پس از خواندن این طرح مشخص می شود تاکید بر خودکفایی است بدون توجه به بازارها و تعامل جهانی.

به گفته نایب رییس کمیسیون کسب و کارهای دانش بنیان اتاق ایران، عدم توجه به شرکت های دانشگاهی و زایشی که در این طرح از آنها نامبرد شده، آنچنان که باید دیده نشده است و هچنان به شرکت های بزرگ فناور بخش خصوصی که نفش لوکوموتیو اقتصاد را دارند بی توجهی شده است. علاوه بر این تاسیس صندوق ها یا بنیادهای جدیدی هم که در این طرح پیشنهاد شده علاوه بر اینکه فضای بروکراتیک را افزایش می دهد، فسادزاست.

منبع:اتاق ایراننظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :