آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 271637
تاریخ انتشار : 19 شهریور 1399 11:15
تعداد بازدید : 2917

صدور کارت بازرگانی دوباره آزاد شد

حدود دو ماه پس از اجرایی شدن سیاست جدید دولت در یکپارچه سازی صدور کارت های بازرگانی، سرپرست وزارت صمت اعلام کرده که اجرای کامل این طرح به مدت دو ماه به تعویق خواهد افتاد.
undefined

فناوران-پس از حواشی که در مسیر صدور کارت های بازرگانی با محوریت اتاق بازرگانی به وجود آمد و تحت تاثیر تعهدات ارزی و لزوم بازگشت ارز، نظارت بر عملکرد این کارت ها افزایش یافت، دولت اعلام کرد که خود نقش محوری را را تایید و توزیع این کارت ها ایفا خواهد کرد.

تا پیش از این فعالان اقتصادی پس از دریافت تاییدیه های لازم از سوی نهادهای دولت برای دریافت کارت خود به اتاق بازرگانی مراجعه می کردند اما در چارچوب طرحی که از ابتدای مرداد اجرایی شد، سامانه جامع تجارت به جای اتاق بازرگانی، وظیفه توزیع این کارت ها را عهده گرفت.

با وجود این تغییرات، در هفته های گذشته بسیاری از فعالان اقتصادی بخش خصوصی، از جمله مسعود خوانساری رییس اتاق بازرگانی تهران نسبت به عملکرد این سامانه انتقادهایی جدی را مطرح کرد و گفت با توجه به مشکلات موجود در سامانه، از ابتدای مرداد ماه عملا صدور کارت های بازرگانی جدید متوقف شده است. هرچند این اظهارات با واکنش سازمان توسعه تجارت مواجه شد و این سازمان اعلام کرد که پس از چند روز، اختلالات سامانه برطرف شده اما تداوم اختلاف نظرها باعث شده، سرپرست جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت از مواضع دولت در این حوزه قدری عقب نشینی کند.

در ابلاغیه سرقینی آمده است: ایجاد و استقرار سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه بندی اعتباری برای صدور و تمدید کارت بازرگانی، به دقت عمل و شفافیت در این خصوص کمک شایانی کرده؛ ازاین رو به منظور رفع ایرادات و نواقص احتمالی سامانه و در نظر گرفتن آن دسته از متقاضیان و فعالان اقتصادی که تاکنون به فرآیند سامانه جدید آشنایی و تسلط پیدا نکرده اند، ضروری است ترتیبی اتخاذ شود تا به مدت دو ماه، هر دو سامانه به صورت هم زمان و به موازات، به فعالیت خود ادامه دهد. محدودیت ارائه خدمات و تسهیلات به صادرکنندگانی که نسبت به بازگشت ارز حاصل از صادرات خود اقدام نکرده اند، برابر با توافقات به عمل آمده میان سازمان توسعه تجارت ایران و بانک مرکزی، به قوت خود باقی خواهد بود.

منبع:ایسنانظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :