آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 271654
تاریخ انتشار : 19 شهریور 1399 12:30
تعداد بازدید : 4497

رانت قانونی گمرک برای تسهیل قاچاق موبایل

ثبت گوشی همراه مسافر باید حضوری شود

یک کارشناس حقوقی با بیان اینکه مهلت ۳ ماهه برای رجیستری اینترنتی موبایل بر خلاف قوانین گمرکی است، گفت: گمرک باید در اسرع وقت نسبت به الزام مسافران به اظهار تلفن همراه خود در مبادی ورودی اقدام کند.
undefined

فناوران- با اجرای طرح رجیستری از سال 1396 برای تمامی گوشی های موبایل، افرادی که منافعشان از طریق قاچاق تأمین می شد، برای دور زدن این طرح دست به اقدامات متنوعی زدند. واردات چمدانی گوشی های مسافری یکی از مهمترین راه های دور زدن قانونی بود؛ به طوری که در چند سال گذشته، سودجویان به جهت کسب سود بیشتر و استفاده از معافیت های گمرکی اقدام به واردات میلیون‎ ها گوشی تلفن همراه از طریق رویه مسافری می کردند.

البته با توجه به اقدامات پیشگیرانه، نظیر منوط کردن ثبت مسافری به تردد مسافر از مرزهای ورودی کشور، کاهش صرفه اقتصادی و حضوری کردن فرآیند ثبت گوشی برای اتباع خارجی، امکان سوءاستفاده از رویه واردات مسافری گوشی کاهش یافته است؛ اما هنوز هم بیشتر از 90 درصد ثبت مسافری تلفن همراه در سال گذشته، متعلق به مسافران واقعی نبوده و جهت تطهیر کالای قاچاق استفاده شده است.

بر اساس اظهارات اکبر سلطانی کارشناس سامانه همتا، با حضوری کردن ثبت اتباع در خردادماه سال جاری و کاهش چشمگیر بیش از 99 درصدی آمار آن از 215.000 در اردیبهشت به کمتر از 400 مورد در تیر، آمار ثبت مسافری به نام ایرانیان با افزایش 250 درصدی از حدود 12.000 در اردیبهشت به بیش از 42.000 مورد در تیر رسید که نشانگر انتقال سوءاستفاده از اطلاعات اتباع خارجی به ایرانیان بوده است.

 عدم اجرای قانون توسط گمرک
به نظر می رسد مشکل اصلی در این زمینه مربوط به ثبت گمرکی است؛ چرا که در خصوص گوشی موبایل، دوره ای سه ماهه در گمرک تعیین شده که مسافر می تواند به جای اینکه گوشی خود را در لحظه بدو ورود به کشور رجیستر کند و عوارض گمرکی آن را پرداخت نماید، می تواند چند هفته بعد این کار را به صورت غیر حضوری انجام دهد. در این شرایط افراد سودجو نیز اطلاعات مسافرین را خریداری کرده و یا آنها را می دزدند و خرید و فروش سیم کارت با نام اطلاعات هویتی آن انجام داده و در سامانه گمرک اطلاعات را ثبت می کنند.

البته در جدیدترین تغییرات فرآیند رجیستری تنها گوشی هایی فعال می شوند که سیمکارت به نام مسافر حداقل 20روز قبل از ثبت گوشی فعال سازی شده باشد اما به گفته کارشناسان، این تغییرات نیز نمی تواند مانع سوءاستفاده از رویه واردات مسافری شود.

 لزوم انجام تشریفات گمرکی موبایل به صورت حضوری
نویدرضا کیوانی کارشناس حقوقی با بیان اهمیت رعایت تشریفات گمرکی گفت: قاعده کلی در فرآیند واردات عموم کالاها به طوری است که تشریفات گمرکی تماماً در هنگام ورود کالا به کشور و قبل از عبور از مبادی گمرکی صورت پذیرد. از همین رو، ماده 38 قانون امور گمرکی، خروج کالا از اماکن گمرکی را مستلزم انجام تشریفات گمرکی می داند.

وی افزود: بنابراین اصل آن است که حقوق گمرکی و سایر تشریفات واردات، پیش از ورود کالا به محدوده سرزمینی به طور کامل صورت گرفته و سپس کالا به طور قانونی وارد کشور شود.

این کارشناس حقوقی با بیان اینکه قانونگذار در صورت بروز شرایط خاص، اجازه ورود کالا به کشور را خارج از قواعد اجازه داده است، گفت: بر اساس ماده 42 قانون گمرکی، در موارد استثنائی و در خصوص کالاهایی که مورد نیاز فوری اعم از دولتی یا غیردولتی باشد، گمرک می تواند با اجازه رئیس کل گمرک ایران و تعهد بالاترین مقام وزارتخانه و با محاسبه وجوه متعلقه و صدور حکم، مجوز خروج کالا را صادر کند البته لازم به ذکر است که با این وجود نیز قانون مقرر کرده است که متقاضی مکلف است نهایتاً ظرف هفت روز اداری نسبت به انجام تشریفات کامل گمرکی اقدام نماید.

 مهلت 3 ماهه رجیستری خلاف قانون است
کیوانی ادامه داد: همچنین قانونگذار تخطی از مقررات وضع شده در خصوص تشریفات واردات کالا را مستند به ماده 113 قانون فوق الذکر قاچاق گمرکی تلقی کرده و مجازات مربوطه برای آن پیش بینی کرده است؛ در همین راستا، در خصوص کالای همراه مسافر نیز ماده 55 آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی به صراحت بیان داشته که اگر کالای مذکور جنبه تجاری نداشته باشد نیز ضروری است تشریفات گمرکی آن پیش از ترخیص به طور کامل انجام پذیرد.

وی با انتقاد از عدم اجرای تکالیف قانونی توسط گمرک گفت: گمرک باید در راستای قانون و آیین نامه اجرایی مصوب قانونگذار حرکت کرده و ابلاغ هرگونه دستورالعمل اجرایی یا بخشنامه مخالف با چارچوب قوانین و مقررات بالادستی غیرقابل پذیرش است. فلذا با عنایت به نکات مطرح شده به نظر می رسد مهلت 3 ماهه برای رجیستری تلفن همراه مسافر پس از ورود به کشور خلاف قانون باشد.

 تطهیر کالای قاچاق به دلیل سوءاستفاده 
این کارشناس حقوقی افزود: همانطور که پیشتر بیان شد حتی در مواردی که ضرورت و یا نیاز فوری وجود داشته باشد نهایتا مهلت 7 روزه جهت انجام تشریفات گمرکی به واردکنندگان باید داده شود. این در حالی است که مهلت 3 ماهه برای ثبت اطلاعات تلفن همراه مسافر عملا حتی فراتر از استثنائاتی است که قانونگذار برای تشریفات واردات کالا در نظر گرفته است.

کیوانی گفت: به نظر می رسد به منظور جلوگیری از سوءاستفاده های فعلی از رویه واردات کالای همراه مسافر در خصوص تلفن همراه، گمرک باید در اسرع وقت نسبت به الزام مسافران به اظهار تلفن همراه خود در مبادی ورودی گمرک اقدامات کند.

با توجه به این که از یک سو واردات گوشی همراه توسط شرکت های واردکننده پاسخگوی نیاز بازار داخل بوده و از سوی دیگر، میزان واردات تلفن همراه مسافری حجم قابل توجهی از نیاز بازار را پوشش نمی دهد، به نظر می رسد واردات این کالا را نمی توان مصداق ماده 42 قانون امور گمرکی در خصوص استثنائات تشریفات واردات کالا و مهلت 7 روزه دانست و به همین جهت ورود موبایل برای مسافران ایرانی می بایست به مانند اتباع خارجی به صورت حضوری و در مبادی گمرکی صورت پذیرد.

منبع:تسنیم

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :