آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 271699
تاریخ انتشار : 22 شهریور 1399 14:4
تعداد بازدید : 2853

استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های کوچک نابود می‌شوند

انتقاد از قانون کیف پول الکترونیکی

استارتاپ ها و شرکت های فعال در حوزه کیف پول الکترونیک، چند سالی بود که در انتظار تصمیم گیری بانک مرکزی در مورد این ابزار پرداخت بودند، اما حالا که انتظار ها سرآمده است، نتیجه مورد انتظار آن ها نیست.
undefined

فناوران - آمار بالای تراکنش های بانکی با مبالغ پایین و کمتر از ۲۵ هزار تومان، سال هاست که از جمله چالش های شبکه بانکی محسوب می شود؛ چرا که این نوع تراکنش ها که به پرداخت خرد معروفند، هزینه زیادی را به بانک ها تحمیل می کنند.

بر اساس گزارش بانک مرکزی آمار ها حدود ۷۱ درصد از پرداخت هادر شبکه بانکی کشور از این دسته پرداخت های خرد هستند و عجیب تر که بیش از ۶۶ درصد تراکنش های موبایلی نیز کمتر پنج هزار تومان هستند.

این در حالی است که برخی از کارشناسان حتی مبالغ بین ۲۵ تا ۷۰ هزار تومان را نیز جزء پرداخت های خرد می دانند و معتقدند این نوع تراکنش ها را می توان از مسیر شبکه شاپرک خارج کرد و به ابزار های دیگر سپرد. به اعتقاد آن ها نظام نامناسب کارمزدی و نفعی که شاپرک از کارمزد های هر تراکنش می برد، عامل تعلل بانک مرکزی در حل این چالش بود.

 کیف پول؛ ابزاری مناسب برای پرداخت خرد
گروهی از فعالان صنعت بانکدای و پرداخت، چند سالی است که تاکید دارند، راه حل کاهش بار اینگونه پرداخت ها از دوش نظام بانکی کشور، گسترش ابزار های دیگری، چون کیف پول الکترونیک است. این نوع کیف پول، حاوی مقداری اعتبار است که کاربر می تواند آن را در بازه های مختلف از طریق کارت بانک شارژ و در خرید های خود از آن استفاده کند.

استارتاپ های مختلفی نیز در سال های اخیر در این حوزه فعالیت می کنند، اما همواره با چالش های حقوقی و مخالفت هایی از سوی بانک مرکزی مواجه بوده اند.

حال بانک مرکزی چند روزی است که پس از ارایه نسخه های مختلف پیشنهادی در مورد کیف پول الکترونیک، مصوبه نهایی خود را در این زمینه صادر کرده، مصوبه ای که به مذاق برخی از فعالان صنعت پرداخت خوش نیامده است.

 به نفع استارتاپ ها نیست
علیرضا بزرگمهری، کارشناس حوزه پرداخت تاکید کرد که مصوبه بانک مرکزی در مورد کیف پول الکترونیک، نه تنها مشکلی را حل نمی کند که نفعی برای فین تک ها ندارد.

نائب رئیس انجمن شرکت های نرم افزاری (آشنا)، افزود: البته وجود قانون بد، بهتر از نبود قانون است، اما صدور این مصوبه بسیار عجیب بود؛ چرا که در سه سال گذشته فعالان صنعت پرداخت از طریق تریبون ها و رسانه های مختلف، نکات بسیار مهمی را در مورد الزامات کیف پول مطرح کردند، اما اکنون بانک مرکزی دستورالعمل خود را بدون در نظر گرفتن این نکات صادر کرده است؛ در نتیجه کارگشا نیست و نفعی برای فین تک ها و ارایه کنندگان کیف پول الکترونیک ندارد.او ادامه داد: تبدیل مصوبه بانک مرکزی به متنی مناسب و کاربردی، به اهتمام جدی نیاز دارد؛ در حالی که این نهاد می توانست از ابتدا با تعامل با فعالان این حوزه، نتایج بهتری را به دست آورد.

بزرگمهری گفت: متاسفانه مسئولان بانک مرکزی و شرکت شاپرک عادت کرده اند که به صورت یک طرفه تصمیماتی را بگیرند و بعد از اینکه در عمل چالش های هر موضوع مشخص شد، آن ها را اصلاح کنند.

  ۳ ایراد اساسی مصوبه بانک مرکزی
این کارشناس حوزه پرداخت در مورد ایرادات مصوبه بانک مرکزی بیان کرد: در این مصوبه مقرر شده است که حتما یک بانک باید ارایه کننده کیف پول باشد، در نتیجه استارتاپ ها و شرکت های کوچکی که در این زمینه فعالیت می کنند، خود به خود نابود می شوند؛ چرا که بانک ها، پروژه را به شرکت های فناوری زیرمجموعه خود یا شرکت های بزرگ فعال در این حوزه می سپارند.او به اعداد گردش فصلی مندرج در این مصوبه برای میزان تراکنش ها اشاره کرد و گفت: این رقم، با نیاز های واقعی و روز بازار همخوانی ندارد؛ به گونه ای که به نظر می رسد تدوین کنندگان این طرح در سال ۱۳۸۶ یا ۸۷ باقی مانده اند و با اعدام و ارقام مطرح در همان سال ها تصمیم گیری می کنند.

بزرگمهری سومین ایراد اساسی مصوبه بانک مرکزی را نگاه نادرست آن به موضوع تعامل پذیری میان کیف پول ها دانست و گفت: به این معنا که چگونگی تبادل مالی بین کیف های پول در این مستند، اشکالات متعددی از جمله در حوزه تبادل بین کیف پول شخصی و تجاری دارد.

منبع:تجارت نیوزنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :