آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 271701
تاریخ انتشار : 22 شهریور 1399 14:19
تعداد بازدید : 2853

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران:

صعود بی رویه بورس نتیجه نبود بازارگردان ها است

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: صعود بی رویه و اصلاح شدید شاخص کل بورس به دلیل فقدان بازارگردانی بوده است؛ لذا پیاده سازی بازارگردانی صحیح، نیازمند حمایت و همکاری حقوقی های بازار است.
undefined

فناوران- حسین سلاح ورزی اظهار داشت: با تصویب آیین نامه صیانت از حقوق سهام داران و ثبات بازار انتظار می رود با نحوه درست و منطقی و علمی بازار گردانی، شاهد حرکت صحیح و منطقی بازار سرمایه کشور باشیم. پیاده سازی بازار گردانی صحیح، نیازمند حمایت و همکاری حقوقی های بازار است.

وی گفت: رشد بی سابقه بازار سرمایه در سال گذشته، حاصل عدم تعادل در نحوه بازار گردانی و مدیریت و قیمت گذاری برخی سهام ها بود که طبیعتاً رشد آن چنانی بازار پس از مدتی نیازمند اصلاح این چنینی بود که ما این روزها شاهد آن هستیم.

وی گفت: صعود بی رویه و اصلاح شدید شاخص کل بورس به دلیل فقدان بازار گردانی بوده است؛ ضمن اینکه در مصوبه جدید شورای عالی بورس تحت عنوان صیانت از حقوق سهامداران، ساز و کارهای ایجاد و اعمال بازارگردانی صحیح و موثر از سوی حقوق ها دیده شده است.

سلاح ورزی ادامه داد: بازارگردانی موثر، سبب می شود تا قیمت سهام ها از ارزش واقعی خود چندان فاصله نگیرد و با حرکتی منطقی، رشد و کاهش داشته باشند.

وی افزود: در شرایط صعودی بازار، کمبود عرضه خودنمایی می کند و در شرایط نزولی کمبود بازار، شورای عالی بورس با تصویب آیین نامه اخیر خود قصد دارد شرایطی فراهم آورد تا در زمان صعود و نزول بازار، اعتدال و تعادل میان عرضه و تقاضا برقرار شود.

سلاح ورزی در خصوص انواع حمایت از بازار سرمایه و نقش شورای عالی بورس گفت: سازمان بورس از ساز و کارهای ویژه خود برخوردار است اما در شرایط فعلی به نظر می رسد کمبود یک کانال رسمی برای دریافت شکایات و نظرات و سوالات سهامداران حقیقی بیشتر به چشم می خورد.

محسن علیزاده نماینده ناظر مجلس در شورای عالی بورس نیز اظهار داشت: توسعه بازار بدون بازار گردانی در همه نمادهای بورسی امکان پذیر نخواهد بود، اگر به دنبال تقویت بازار سرمایه هستیم باید همه نمادها را به درستی بازار گردانی کنیم.

وی گفت: مصوبه جدید شورای عالی بورس هم با نگاهی مثبت و موثر به این موضوع، بازار گردانی را عاملی موثر در توسعه بازار سرمایه دانسته و برای همه نمادهای بورسی تکلیف کرده است.

علیزاده افزود: حقوقی های بازار که روزی سود خوب بازار را تجربه کردند امروز باید بیایند و بازار را کنترل کنند اگر چنین اتفاقی نیفتاده که بازار سرمایه معنایی ندارد اگر سهام داران خرد، سرمایه خود را از بازار خارج کرده و به سمت بازارهای موازی بروند دیگر بورس باقی نخواهند ماند.

منبع:مهرنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :