آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 271760
تاریخ انتشار : 24 شهریور 1399 11:39
تعداد بازدید : 4725

با رد ادعاهای ترامپ

اپراتورها امنیت 5G هواوی را تایید کردند

سازمان GSMA با انجام تست هایی، امنیت سایبری فناوری 5G هواوی را تایید کرد. این سازمان مدیریت تشکیلاتی را بر عهده دارد که شرکت های مخابراتی و تلفنی از جمله AT&T و Verizon در امریکای شمالی و «یوروپین دویچ تلکام» ، «تلفونیکا» و «ودافون» در اروپا اعضای آن هستند.
undefined

آی تی من- سازمان GSMA، موسسه ای که صدها شرکت فناوری محور و اپراتورهای ارتباطی از سرتاسر دنیا را گرد هم می آورد، امنیت سایبری تجهیزات شبکه مرکزی 5G هواوی  را تایید کرده است. این سازمان در همکاری با 3GPP - که از همکاری مشترک شرکت های مخابراتی شکل گرفته است – با در نظر گرفتن یک سری از پارامترها و تست آنها بی خطر بودن و امنیت سایبری محصولات مخابراتی را تایید یا رد می کند.

جالب است که GSMA از شرکت های تلکام امریکایی مثل AT&T یا «ورایزن»،  شرکت آسیایی چاینا موبایل یا شرکت های اروپایی مثل یوروپین دویچ تلکام، تلفونیکا و ودافون و بسیاری از شرکت های دیگر تشکیل شده که تعدادی از این اپراتورها، هواویرا از هسته ی شبکه های مخابراتی شان حذف کرده اند؛ آن هم درست بعد از زمانی که هواویبه جاسوسی متهم شد و استفاده از فناوری ساخته شده توسط این شرکت (مستقر در شنژن) برای شرکت های ارتباطی امریکایی ممنوع شد.

موسسه GSMA در گزارش منتشر شده  بعد از تست کردن محصولات هواوی،  تصریح کرده است که «بر اساس نتایج و شواهد استخراج شده از آزمایش ها، بررسی کنندگان به این نتیجه رسیده اند که این محصول، با نیازمندی های سیستم NESAS سازگاری دارد».

NESAS یک مکانیزم ارزیابی امنیت سایبری استانداردشده است که توسط ائتلاف مشترک GSMA و 3GPP و همکاری آنها با اپراتورهای برتر دنیا، تامین کنندگان، شرکای صنعتی و قانون گذاران تعریف می شود. مکانیزم NESAS نوعی چارچوب تضمین امنیتی در گستره صنعت مخابرات ارائه می دهد. این یک طرح داوطلبانه برای تسهیل در بهبود سطوح امنیتی صنعت موبایل است که به واسطه آن، تامین کنندگان تجهیزات شبکه، پیشرفت های انجام شده روی محصولات و پروسه های چرخه عمر آن ها را به این سازمان ارسال می کنند تا مورد بررسی جامع از لحاظ امنیتی قرار بگیرد. این بررسی ها با استفاده ازبالاترین استانداردهای NESAS و نیازمندی های امنیتی روز انجام می شوند.

نتیجه این بررسی، بار دیگر ثابت می کند جنگ تجاری بین هواوی و دونالد ترامپ فراتر از ادعای مساله جاسوسی است. ترامپ با این تئوری که تجهیزات هواویبرای چین جاسوسی انجام می دهند، استفاده از تجهیزات 5G هواوی را در ایالات متحده ممنوع کرده است. ادعایی که فقط یک بهانه برای آغاز محدودیت برای هواوی بوده است.

اروپا نسبت به هواوی موضعی خنثی دارد و در میانه قرار گرفته و تصمیم دارد به روش هماهنگی برسد که سازندگان زیرساخت شبکه   5G ملزم به تبعیت از آن باشند و بر مبنای آن در قاره کهن فعالیت کنند.

کمیسیون اروپایی در گزارشی در این باره نوشته «هدف اتحادیه ی اروپا این است که یک رویکرد هماهنگ شده ای شکل بگیرد. این رویکرد بر اساس مجموعه مشترکی از اقدامات و با هدف کم کردن خطرات امنیت سایبری آن دسته از شبکه های  5G تنظیم شود که در آن ریسک های احتمالی ارزیابی و به آنها اشاره شود. هدف نهایی این کار، ایجاد یک چارچوب محکم و مقبول عام از اقدامات امنیتی است که سطح مناسبی از امنیت سایبری را برای شبکه های 5G در سرتاسر اتحادیه اروپا تضمین کنند».
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :