آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 271843
تاریخ انتشار : 26 شهریور 1399 10:30
تعداد بازدید : 238

آزمایش‌های محقق دانشگاه آکسفورد نشان داد

اینترنت ماهواره ای امن نیست

با دستاوردهای شرکت هایی مانند اسپیس ایکس، روز به روز به تحقق ایده دریافت اینترنت از ماهواره نزدیک تر می شویم، اما بررسی ها نشان می دهد که این نوع اینترنت ماهواره ای، هدف سهل الوصولی برای هک یا شنود است.
undefined

آی تی من- ارایه ارتباط اینترنت از طریق ماهواره هایی که در مدار نزدیک زمین قرار می گیرند، ایده ای است که روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا می کند؛ به ویژه با تلاش هایی که شرکت اسپیس ایکس متعلق به ایلان ماسک انجام داده، شبکه ماهواره های اینترنتی استارلینک، به زودی ارایه این نوع اینترنت پر سرعت را مستقیما از فضا آغاز خواهند کرد.

البته ارتباط ماهواره ای اینترنت چیز جدیدی نیست و هم اکنون نیز، به ویژه در مکان هایی مانند چاه های نفت یا کشتی هایی که در دریا حرکت می کنند و همچنین هواپیماها، کارکنان یا مسافران به اینترنت ماهواره ای دسترسی دارند. اما امنیت این گونه ارتباطات با آزمایش هایی که یک محقق دانشگاه آکسفورد به نام جیمز پاوور (James Pavur) انجام داده، زیر سوال رفته است.

پاوور نتایج آزمایش های خود را در کنفرانس بلک هت 2020 عرضه کرد و به جامعه امنیتی هشدار داد که ماهیت ناامن ارتباطات پهن باند ماهواره ای باید مورد توجه قرار گیرد.

پاوور در طول چندین سال موفق شده که سیگنال های ارسالی 18 ماهواره را شنود کند. در این آزمایش ها، او توانسته انواع ارتباطات را شنود کند. از جمله می توان به اطلاعات مسیریابی رمزنگاری نشده ارسالی به یک شرکت هواپیمایی چین اشاره کرد. مورد دیگر، پیام های مخابره شده از یک کشتی مصری حامل سوخت بود که پاوور با شنود آن توانست اطلاعات مربوط به کشتی و حتی اطلاعات مربوط به خدمه را رمزگشایی کند. حساب کاربری و گذرواژه های شبکه کشتی تفریحی یک میلیاردر یونانی نیز از جمله اطلاعاتی است که او از این طریق به دست آورده است.

شنود ترافیک اینترنت ماهواره ای ساده است؛ زیرا هنوز فناوری مورد نیاز برای تایید اعتبار یکپارچگی ارتباطات رمزنگاری شده ماهواره ای توسعه نیافته است.

این محقق با یک دیش ماهواره 90 دلاری و تیونر 200 دلاری پخش ویدیوی ماهواره ای که در بازار قابل خریداری است، توانسته ترافیک اینترنت ماهواره ای را شنود کند. او همچنین با استفاده از منابعی که به صورت عمومی در دسترس است، مسیرهای گردش ماهواره ها را شناسایی کرده و دیش ماهواره خود را به سمت ماهواره موردنظر تنظیم کرده است.

وی به منظور ضبط داده های ارسالی از ماهواره، از یک نرم افزار ضبط سیگنال استفاده کرده و با بهره گیری از پروتکل های HTTP آن را روی ترافیک اینترنت متمرکز کرده است. 

تکنیکی که پاوور استفاده کرده، نیازمند سطح بالایی از دانش فنی هم نیست و با همین روش نسبتا ساده، وی توانسته بیش از 8 ترابایت اطلاعات را از ماهواره هایی که بر فراز زمین در حال گردش هستند، جمع آوری کند.

پاوور اظهار امیدواری کرده که آزمایش ها و ارایه او در کنفرانس بلک هت امسال، سطح آگاهی را درباره نبود امنیت در ارتباطات اینترنت ماهواره ای افزایش دهد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :