آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 271858
تاریخ انتشار : 26 شهریور 1399 11:44
تعداد بازدید : 2848

نامه دبیر کل اتاق ایران به رییس سازمان توسعه تجارت:

سامانه کارت بازرگانی محل آزمون و خطا نیست

دبیر کل اتاق ایران در نامه ای به رییس سازمان توسعه تجارت، ضمن برشمردن ایرادات سامانه جامع تجارت، ضعف های اجرایی در فرایند تغییر شیوه تمدید و صدور کارت بازرگانی را مورد تاکید قرار داد.
undefined

فناوران - محمدرضا رمضانی در نامه ای که درپی پاسخ حمید زادبوم به اشکالات و ابهامات مطرح شده از سوی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در زمینه فرایند جدید تمدید و صدور کارت بازرگانی، صادر شده است، مجموع مکاتبات و توصیه های پارلمان بخش خصوصی درباره سامانه جامع تجارت را بازگو کرد.

دبیر کل اتاق ایران تاکید کرده است که اتاق های سراسر کشور از همان ابتدا همکاری همه جانبه خود را برای تغییر شیوه تمدید و صدور کارت بازرگانی انجام داده اند اما ایرادات و ضعف های سامانه جامع تجارت به قدری است که صدور اولین کارت بازرگانی در این سامانه، 46 روز پس از آغاز به کار آن رقم خورده است.

مشکلات و ایرادات سامانه جامع تجارت در فرایند تمدید و صدور کارت های بازرگانی به همراه موارد عینی و مصداقی، طی ماه هی گذشته بارها از سوی اتاق های شهرستان های مختلف به سازمان توسعه تجارت اعلام شده است. 

اتاق های سراسر کشور که به طور مستمر با فعالان اقتصادی در ارتباط هستند، با مراجعه و گلایه های متقاضیان مواجه شده اند به همین دلیل بر اساس وظیفه خود، نابسامانی های این سامانه را دسته بندی کرده و به اطلاع سازمان توسعه تجارت و سازمان های صنعت، معدن و تجارت رسانده اند.

سازمان های صنعت، معدن و تجارت در استان های مختلف نیز بارها نسبت به مشکلات و ایرادات رویه جدید تمدید و صدور کارت بازرگانی واکنش نشان داده اند و مراتب را به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده اند.

محمدرضا رمضانی نیز در نامه خود ابراز داشته است، بارها به مسوولان دولتی توصیه شد که این پروژه با اجرای پایلوت در چند استان آغاز شود تا بعد از نمایان شدن ضعف ها، بتوان نسبت به اصلاح آن اقدام کرد. در این شرایط پس از کسب اطمینان از کارآمدی سامانه و رفع ایرادات، امکان اجرای سراسری آن فراهم خواهد شد.

در حالی که سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با پذیرش درخواست رییس اتاق ایران، دستور به بازگشت فرایند تمدید و صدور کارت به حالت قبلی برای دو ماه آینده را داده است، سازمان توسعه تجارت در نامه ای به اتاق ایران اشکالات این سامانه را نادیده گرفته و ایرادات مطرح شده را وارد ندانسته است.

در این زمینه دبیر کل اتاق ایران در نامه خود به رییس سازمان توسعه تجارت آورده است: «براساس اطلاعات واصله از سوی متقاضیان دریافت و تمدید کارت بازرگانی مبنی بر عدم امکان ثبت درخواست در سامانه جامع تجارت و پیگیری نمایندگان اتاق ایران در این خصوص طبق اذعان کارشناسان محترم وزارت صمت ایرادات فنی و مشکلات عدم امکان ارتباط با سامانه های بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی موجب بروز مشکلات مربوطه شده است. لذا اعلام مشکل از سوی اتاق در حالی که سامانه کارت هوشمند بازرگانی که به مدت ده سال نسبت به صدور و تمدید کارت بدون مشکل اقدام می نموده است با موارد مطروحه توسط سازمان توسعه تجارت درتضاد است.»

منبع:اتاق ایراننظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :