آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 271908
تاریخ انتشار : 29 شهریور 1399 11:49
تعداد بازدید : 3728

در نشست مشترک دو کمیسیون «صنعت و معدن» و «اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال» اتاق تهران مطرح شد

سقوط 13 پله ای ایران در شاخص جهانی نوآوری

اعضای دو کمیسیون «صنعت و معدن» و «اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال» اتاق تهران طی نشستی در جریان ماموریت های مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران قرار گرفته و برای کمک به تسهیل ورود فناوری به صنایع مختلف، اعلام آمادگی کردند. این مرکز که از شهریور ماه فعالیت خود را آغاز کرده قرار است برنامه هایی اجرایی برای پیوند کسب وکاری نو با کسب وکارهای متقدم اجرا کند.
undefined

فناوران- در این نشست، محمدرضا زهره وندی، رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران، گفت که به نظر می رسد مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران می تواند زمینه تلفیق کسب و کار ها با رویکرد های جدید و نوآورانه را فراهم کند.

 فرزین فردیس، نایب رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران نیز گزارشی از نحوه شکل گیری مرکز نوآوری اتاق تهران ارائه کرد و گفت: از سال گذشته کمیسیون اقتصاد نوآوری اتاق بحث ایجاد یک مرکز نوآوری را آغاز کرد. هم زمان سعی کردیم، اتاق های بازرگانی دنیا را از این منظر مورد مطالعه قرار دهیم. پس از این مطالعات، دریافتیم که تعداد بسیار زیادی از اتاق های پیشرو در دنیا دارای مراکزی از این دست هستند که روی بخش هایی از نوآوری تمرکز داشتند. از این رو، پس از تدوین طرح اولیه، طرح ایجاد مرکز نوآوری و تحول دیجیتال، اوایل مرداد ماه در هیات رئیسه اتاق تهران به تصویب رسید و از اوایل شهریور ماه نیز این مرکز فعالیت خود را آغاز کرد.

پس از ارائه این توضیحات، سرپرست مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق  بازرگانی تهران، طی گزارشی به شرح چرایی، چیستی و چگونگی مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران پرداخت. هاتف خرمشاهی با بیان دلایل شکل گیری این مرکز به موضوعاتی چون جایگاه اقتصاد نوآوری و دیجیتال در جهان و ایران، وضعیت ایران در شاخص های جهانی نوآوری و کارکرد اکوسیستم نوآوری و زیرسیستم های آن پرداخت و گفت: تحول دیجیتال دولت ها و کسب و کارها طی سال های 2016 تا 2025، ارزشی معادل 100 تریلیون دلار را در 10 صنعت مهم ایجاد خواهد کرد که سهم ایران از این 100 تریلیون دلار تا سال 2025 به نسبت سهم یک درصدی از جمعیت جهان، یک تریلیون دلار خواهد بود.

 13 پله سقوط در شاخص نوآوری
خرمشاهی با اشاره به اینکه تعداد کمی از استارت آپ ها و سایر کسب و کارهای دیجیتالی در بخش های مهمی همچون کشاورزی، و گروه صنایع و معادن ایجاد شده اند، ادامه داد: جایگاه ایران در شاخص جهانی نوآوری 13 پله سقوط داشته و عمده نقاط ضعف در مورد جایگاه ایران در حوزه نوآوری وکارآفرینی شامل مواردی چون نقصان حمایت از حقوق سرمایه گذاران، ضعف هزینه کرد تحقیق و توسعه، دشواری راه اندازی کسب و کار نوپا، مقدار اندک شدت رقابت داخلی، کمبود سرمایه گذاری خارجی در کشور، ضریب پایین نفوذ فناوری دیجیتال در کسب وکار، کمبود استارت آپ های فرصت محور، ضعف در جذب فناوری و ضعف نوآوری محصولی است.

خرمشاهی سپس عدم تعامل و مشارکت راهبردی بین شرکت های بزرگ و متقدم و شرکت های نوپای نوآور را یکی از حیاتی ترین موانع رشد و ارتقای هر دو سمت عرضه و تقاضا فناوری عنوان کرد و گفت که این مرکز به دنبال برقراری تعامل میان این دو بخش است. او در ادامه به بهبود 20 رتبه ای جایگاه ایران در شاخص سهولت کسب و کار، دسترسی پذیری بازار 500 میلیارد دلاری دانش پایه تا سال  1404 و کسب رتبه زیر 30 در شاخص جهانی نوآوری و رتبه زیر 50 در شاخص جهانی کارآفرینی در چشم انداز فعالیت این مرکز اشاره کرد.

سرپرست مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران با بیان اینکه شعار مدیریت نوآفرینی به عنوان ماموریت این مرکز با معرفی 13 کلان برنامه در زیر مجموعه آن انتخاب شده افزود: ما به دنبال آن هستیم که این 13 برنامه به پروژه های اجرایی با رویکرد نوآوری کسب و کارهای نوپا و تحول در کسب وکارهای متقدم تبدیل شود.

 او در ادامه به نحوه حکمرانی مرکز نوآوری اتاق تهران اشاره کرد و گفت: در خدمات مرکز از تمامی ظرفیت های داخلی اتاق و اعضای آن استفاده حداکثری می شود. به هیچ وجه خدماتی که در اعضای اتاق تهران قابلیت ارایه وجود دارد به صورت مکرر تولید نمی شود و رقابت با کسب و کار اعضای اتاق خط قرمز ارایه خدمات مرکز است. ظرف سه سال نیز مرکز خودگردان شده و بدون وابستگی به بودجه دریافتی از اتاق تهران خدمت رسانی خواهد کرد. 

 در ادامه جلسه، فرزین فردیس با تاکید بر اینکه مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران به دنبال برقراری تعامل میان شرکت های متقدم و شرکت های نوآور کوچک است، ادامه داد: درخواست ما از کمیسیون صنعت و معدن اتاق این است که کمک کند تا تشکل های صنعتی در کنار این مرکز قرار گیرند.

او سپس به انتشار اطلس فناوری ها و ایده های فناورانه در برخی بخش های صنعتی که از سوی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری صورت گرفته اشاره کرد و عنوان کرد که بخشی از این شرکت های نوآور در این اطلس معرفی شده اند که باید در اختیار بنگاه ها قرار گیرد.

 آینده لزوما امتداد گذشته نیست
شهاب جوانمردی، دیگر نایب رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال نیز در این جلسه گفت: برای آنکه بتوانیم یک گام به پیش برانیم باید یک سری باورها و نگرش ها را تغییر دهیم. نکته حائز اهمیت آن است که عمده مشاغلی که در30 سال آینده برقرار خواهد بود، هنوز شکل نگرفته اند بنابراین ما یک زمین بکر با قابلیت رقابت پذیری بالا در اختیار داریم که اگر نگرش ها را تغییر دهیم و گرفتار مسایل امروز نشویم، می توانیم رقابت پذیری را در سطح بالایی محقق کنیم. شیوع ویروس کرونا انسان ها را درگیر این تلنگر کرد که آینده، امتداد گذشته نیست.

هم چنین فرزین فردیس در ادامه به ضرورت برگزاری جلسات سخنرانی معکوس با همکاری چند تشکل منتخب و علاقه مند به منظور استخراج نیازهای فناورانه و مسایل اساسی صنایع در راستای ایجاد ارزش افزوده، طراحی شاخص ها، برنامه های عملیاتی و ارائه راهکار تاکید کرد. در همین حال، زهره وندی با اقبال از پیشنهادات ارائه شده، اعلام کرد که سندیکای صنایع آسانسور و پله برقی ایران آمادگی دارد در کنار مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران قرار گیرد.

 بر این اساس، پس از اعلام آمادگی برخی از اعضای تشکل ها از جمله سندیکای صنعت برق، سندیکای صنایع آسانسور و پله برقی ایران و انجمن ملی صنایع پلیمر ایران مقرر شد، جلسات سخنرانی معکوس با همکاری این تشکل ها برای شناسایی نیازهای فناورانه آن ها، در دستورکار مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران قرار گرفته و نتایج اقدامات انجام شده طی 3 ماه آتی به اطلاع دو کمیسیون برسد.

منبع:اتاق تهراننظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :