آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 271912
تاریخ انتشار : 29 شهریور 1399 12:7
تعداد بازدید : 4498

هزینه ۴۰۰ میلیاردی برای مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات

پس از افتتاح مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات انتقاداتی درباره بودجه این دیتاسنتر و کمکی که به شبکه ملی اطلاعات می کند، مطرح شد که عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات در این باره گفت: این مرکز با ۴۰۰ میلیارد تومان تاسیس شد.
undefined

فناوران- ۴۰۰ میلیارد تومان صرفا برای ۵۰۰ سرورهزینه شده است؟  این سوالی است که پس از افتتاح مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات در فضای مجازی بارها پرسیده شد. این که مگر قیمت هر سرور در بهترین حالت چقدر است که باید این میزان هزینه می شد؟

سجاد بنابی عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت در پاسخ به این سوال گفت: شرکت ارتباطات زیرساخت یک دیتاسنتر افتتاح کرده است که ۴۰۰ میلیارد تومان برای راه اندازی، خرید تجهیزات و وسایل مورد نیاز آن هزینه شده است. این دیتاسنتر شامل ۵۰۰ سرور جدید است. وی افزود: در مدت کمتر از ۱۰ روز که افتتاح مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات می گذرد، ۴۰۰ سرور دیگر که در گذشته در اختیار ایمیل ملی، موتور جستجوی بومی و پیام رسان ها در دیتاسنترهای دیگر بود را هم به این مرکز منتقل کرده ایم. او درباره فاز بعدی توسعه این مرکز داده گفت: این مرکز ظرفیتی برابر با ۲ هزار سرور دارد. ۵۰۰ سرور خریداری کردیم، ۴۰۰ سرور که به خدمات پایه سرویس می دادند را از مناطق دیگر جا به جا کردیم و سرورهای باقی مانده را نیز جا به جا خواهیم کرد.

بنایی گفت: این مرکز داده را برای توسعه لایه خدمات شبکه ملی اطلاعات راه اندازی کرده ایم. ظرف یکی دو ماه آینده منطقه آزاد اینترنت را در فرودگاه پیام راه اندازی می کنیم. هدف از راه اندازی این مرکز کمک به صادرات محتوای ایرانی به خارج از کشور است.

 حمایت از پیام رسان ها نتیجه داشت؟
او در خصوص حمایت از پیام رسان های بومی توسط شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: در حمایت فاز اول هم مکانی،  پهنای باند مورد نیاز و وام در اختیار پیام رسان ها قرار گرفت. این حمایت بر اساس مصوبه ابلاغ شده از سوی رییس مرکز ملی فضای مجازی بود و طبق وظیفه حاکمیتی خود زیرساخت مناسب را مهیا کردیم.

بنابی در پاسخ به این سووال که آیا این حمایت نتیجه ای داشته یا خیر؟ خاطرنشان کرد: تا جایی که می دانیم و ترافیک رد و بدل شده در این پیام رسان ها را رصد می کنیم، آن ها فعالیت خوبی دارند. البته آن ها شبکه های مستقل خود را دارند و ما به میزان ترافیک آن دسترسی نداریم اما می دانیم میزان قابل توجهی ترافیک رد و بدل می شود. بنابی درباره این که توسعه پیام رسان ها و شبکه ملی اطلاعات در نگاه عامه مردم با قطع اینترنت گره خورده است، افزود: وزیر ارتباطات و رییس شورای عالی فضای مجازی خیلی شفاف در این باره صحبت کردند و گفتند که این توسعه هیچ ربطی به قطع ارتباط با اینترنت جهانی ندارد.

 خدمات ابری به کدام پلتفرم ها ارایه می شود؟
وی در ادامه افزود: در این دیتاسنتر به پلتفرم ها خدمات ابری ارایه می شود. درباره ارایه خدمات ابری و تمام موضوعات شبیه به این، شرکت ارتباطات زیرساخت اجرا کننده مصوبه های شورای عالی فضای مجازی است. به ما لیستی برای ارایه خدمات تحویل می دهند، ما نیز بر همان اساس تجهیزات مورد نیاز را ارایه می دهیم. البته در برخی موضوعات خودمان پیش قدم می شویم. او در این خصوص می گوید: با شیوع کرونا و جایگزینی آموزش مجازی، متوجه شدیم دانشگاه ها مشکلی در خصوص تأمین سرور ندارند و اکثر آن ها به دیتاسنتر مستقل مجهز هستند، اما مدارس اینطور نبودند. قسمتی از دیتای آن ها روی سرورهای اپلیکیشن «شاد» و قسمت دیگر که کم هم نیستند روی بقیه پلتفرم مانند اسکای روم و ویدیو کیک قرار دارند. 

از آن جا که مدارس با این مجموعه ها طرف قرارداد نیستند و از هر کلاس مدرسه حدود ۱۰۰ هزار تومان دریافت می شود و کیفیت آن می تواند بهتر باشد، تصمیم گرفتیم به عنوان مسوولیت اجتماعی خود به آموزش و پرورش کمک کنیم. اکنون در حال سرویس دادن به آن ها هستیم.

 نیروهای مسلح برای جستجوگرها چه می کنند؟
وزیر ارتباطات چند روز قبل در گفت وگوی تلویزیونی خود درباره کمک نیروهای مسلح برای توسعه جستجوگرها صحبت کرد که بنابی در این باره گفت: کشور در حوزه زیرساخت و سخت افزار مشکلی ندارد چون ما آن را تأمین می کنیم. اما برای توسعه پیام رسان و موتور جستجو به نرم افزار نیاز است که دانش خوبی در این زمینه داشته باشند. نیروهای مسلح اعلام کردند در این زمینه می توانند کمک کنند، ما هم از هر کمکی در این زمینه استقبال می کنیم.

منبع:ایرنانظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :