آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 272174
تاریخ انتشار : 5 مهر 1399 10:43
تعداد بازدید : 4531

ادعای گرانفروشی واردکنندگان موبایل برای خالی نبودن عریضه!

رییس سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان ادعای ابراهیم درستی را در خصوص گرانفروشی موبایل توسط واردکنندگان را کذب و صرفا اظهاراتی برای خالی نبودن عریضه در مصاحبه با رسانه ها عنوان کرد.
undefined

آی تی من- طی ماه های اخیر بارها موضوع گرانی قیمت موبایل در رسانه ها مطرح و پیرامون علل این گرانی پرسشگری صورت گرفت. این سووال ها در جایی اهمیت بیشتری پیدا کرد که پای آموزش مجازی و نیاز دانش آموزان و خانواده ها به استفاده از موبایل بیشتر شد.

در این میان رییس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی و تصویری و موبایل در پاسخ به این سئوال، واردکنندگان موبایل و انجمن واردکنندگان را عامل گرانی قیمت در بازار می دانست و از ارایه فهرستی از متخلفین خبر می داد. ابراهیم دستی مدعی بود که قیمت ها توسط فروشندگان و مغازه داران افزایش پیدا نمی کند و این واردکنندگان هستند که با احتکار موبایل در انبارهایشان اقدام به گرانفروشی می کنند.

چندی پیش جواد احمدی، معاون بازرسی و نظارت سازمان حمایت در گفتگویی رادیویی از ابراهیم درستی خواست تا به نامه این سازمان پاسخ دهد و مدارک اثبات این ادعای خود را ارایه کند. دیروز اما پس از گذشت یک ماه از آن مصاحبه رییس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان درباره اظهارات ابراهیم درستی رییس اتحادیه فروشندگان دستگاه های صوتی و تصویری در برنامه رادیویی گفت: پس از شنیدن مصاحبه آقای درستی، مبنی بر مقصر دانستن واردکنندگان در افزایش قیمت گوشی های موبایل، نامه مکتوبی برای ایشان ارسال کردم تا به سازمان حمایت بیایند و پاسخگوی ادعایشان باشند؛ اما در جواب تنها علت این کار خود را بیان حرفی کذب برای خالی نبودن عریضه در مصاحبه خواند.

این در حالی است که انجمن واردکنندگان طی ماه های اخیر ادعای گرانفروشی توسط شرکت ها را تکذیب و دلایل افزایش قیمت موبایل را عواملی غیر از این عنوان کرده است.

رضا قربانی رییس کمیسیون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل نیز روز گذشته در گفتگوی تلویزیونی خود اصلی ترین عامل افزایش قیمت موبایل را رشد بی رویه قیمت ارز طی یک ماه اخیر و اختلال در واردات موبایل به کشور عنوان کرد.

قربانی در این باره گفت: تغییرات قیمت تلفن همراه در کشور با توجه به اینکه کالایی وارداتی است، تابع چند علت است که اصلی ترین آن قیمت ارز است.

وی ادامه داد: قیمت ارز از 27 هزار و 500 تومان فراتر رفته و نسبت به یک ماه گذشته 25 درصد افزایش داشته و کالایی که ارز آن با این قیمت تامین شود به تبع کالایی گران خواهد بود. از سویی تامین موبایل مورد نیاز بازار دچار اختلال شده و موجودی کالا در بازار رو به کاهش است.
 
قربانی گفت: طی 50 روز اخیر تخصیص ارز به واردات موبایل از سوی بانک مرکزی صورت نگرفته است. و 2 ماه و نیم است که محدودیت های سقف و سابقه که توسط وزارت صمت روی موبایل اعمال می شود باعث شده تا ثبت سفارش در 2 ماه اخیر نسبت به تیرماه 20 برابر کاهش یابد. 

وی افزود: کالایی که امروز در بازار می بینیم موبایل هایی هستند که در اوایل تیرماه ثبت سفارش شده اند و در پایان تیر و اوایل مرداد تخصیص گرفته و روانه بازار شده است.

رییس کمیسیون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل درخصوص وضعیت موجودی موبایل در بازار گفت: طبق گزارش آماری سامانه همتا در حال حاضر چیزی حدود 1میلیون و پانصد هزار دستگاه خاموش در کشور موجود است که تنها 900 هزارتای آن هوشمند هستند.

قربانی یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت موبایل در کشور را دلال بازی عنوان کرد و گفت: شرکت های واردکننده قیمت تمام شده موبایل را بر اساس قیمت روز تامین ارز و با افزودن حقوق و عوارض گمرکی، هزینه های حمل و انبارداری و رجیستری و سود بازرگانی محاسبه می کنند که این اتفاق با نظارت و شفافیت کامل صورت می گیرد. به این ترتیب دلیل دیگر افزایش قیمت موبایل خارج از دلایل ذکر شده را باید در جای دیگر پیدا کرد. این سودجویی در لایه بعد از واردکنندگان و توسط دلالان رخ می دهد. عواملی همچون فشار تقاضا از سوی بازار که نمونه اخیر آن تقاضای پیش بینی نشده به دلیل بازگشایی مدارس بود و اختلال در تامین موبایل و کمبود کالا، راه را برای این دلال بازی ها هموار می کند.

وی ضمن لزوم نظارت بیشتر بر لایه توزیع موبایل گفت: اتحادیه مربوطه باید بازرسی و نظارت بیشتری داشته باشد و موارد تخلف را به سازمان حمایت گزارش دهد. این کار از وظایف ذاتی اتحادیه است و بارها خواسته شده تا به صورت مستمر انجام شود.

رییس کمیسیون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل ضمن اشاره به تلاش های ذینفعان دولتی برای گشایش در واردات و تامین نیاز بازار با هدف کنترل قیمت ها، گفت: افزایش قیمت ها مورد قبول واردکنندگان نیست. چراکه هر چه قیمت موبایل افزایش یابد، از آن سو قدرت خرید مردم کاهش می یابد و به همان اندازه بازار کوچیک می شود.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :