آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 272231
تاریخ انتشار : 6 مهر 1399 13:31
تعداد بازدید : 3709

محصولات دانش بنیان در 7 سطح فناورانه تقسیم شد

تعیین دانش بنیان بودن یک محصول و خدمت عرضه شده، یکی از وظایف انجام گرفته توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است. این معاونت محصولات دانش بنیان را در هفت سطح تقسیم بندی می کند و هر ساله با کمک خبرگان دانشگاه و صنعت با توجه به نیاز کشور فهرست های به روز تری از محصولات و خدمات دانش بنیان ارایه می کند.
undefined

فناوران- نخستین ویرایش فهرست کالا و خدمات دانش بنیان در سال 1392 بر اساس نظر خبرگان رشته های مختلف اعلام شد. این فهرست بر اساس نیازهای روز کشور و با توجه به روند رشد فناوری های مختلف در هر دوره به روز می شود.

هرساله با توجه به شرکت های دانش بنیانی که در سامانه ثبت نام می کنند، فهرست محصولات و خدمات دانش بنیان احصاء می شود و بر اساس نیازهای کشور در رشته های مختلف تدوین می شود.

یکی از معیارهای شناسایی یک محصول و خدمات به عنوان محصول دانش بنیان پیچیدگی های فنی این محصول است. علاوه بر این، کپی برداری از این محصول نباید به راحتی انجام شود.

معمولاً در نیمه نخست هر سال مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناری ریاست جمهوری فهرست کالاها و خدمات عرضه شده را به خبرگان دانشگاه و صنایع مختلف عرضه می کند تا در صورت دارا بودن شرایط، این کالاها و خدمات به عنوان کالا و خدمات دانش بنیان شناسایی شوند.

فهرست کالا و خدمات دانش بنیان شامل دسته های اصلی مانند کشاورزی، صنایع غذایی، فناوری زیستی، دارو و فرآورده های بیولوژیک، مواد شیمیایی و پلیمری، تجهیزات و ماشین آلات، الکترونیک، کنترل قدرت، تجهیزات پزشکی، فناوری اطلاعات و خدمات تجاری سازی است.

در تعیین معیارها و شاخص های تشخیص دانش بنیان بودن در هر حوزه، سعی شده است تا تفاوتی میان معیارهای دانشگاهی و واقعیت های موجود در صنعت، وجود نداشته باشد. همچنین میزان پیشرفت کشور در هر رشته نیز برای تعیین دانش بنیان بودن هر محصول و خدمات نیز موثر است.

برای مثال، شرکت های فناور و دانش بنیان در یک رشته خاص، سال ها است که فعالیت می کنند و محصولات و خدمات در آن رشته به شکل متنوع عرضه می شود، طبیعی است که محصولات دارای فناوری قدیمی که چند سال قبل به عنوان محصول دانش بنیان شناخته می شدند در فهرست جدید از لیست، خارج شوند و جای خود را به محصولات و خدمات جدیدتر و فناورانه تری بدهند.

منبع:معاونت علمی نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :