آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 272232
تاریخ انتشار : 6 مهر 1399 13:36
تعداد بازدید : 2825

نظارت بر کارت های بازرگانی مانع مشکلات در تجارت خارجی می شود

رییس اتاق سمنان می گوید: اتاق های بازرگانی خارج از ضوابط برای هیچ کس کارت صادر نکرده است و اگر کارتی صادرشده، قطعاً بازنگری و تأیید نهایی کارت ها با دستگاه حاکمیتی بوده است. اگر قوانین و مقررات صحیح در حوزه صدور کارت های بازرگانی تدوین شود و نظارت به موقع انجام بگیرد، با هیچ مشکلی در حوزه تجارت خارجی مواجه نخواهیم بود.
undefined

فناوران- از اول مردادماه 1399 روند صدور کارت بازرگانی به سامانه جامع تجارت سپرده شد؛ دو هفته بعد، پانزدهم مردادماه قرار شد تمدید کارت ها هم از طریق این سامانه صورت بگیرد. 

اما این سامانه به گفته فعالان اقتصادی نواقص جدی دارد که بارها مورد اعتراض فعالان اقتصادی و رییس اتاق ایران قرار گرفته است. تا اینکه درنهایت در مکاتبات و مذاکرات رییس اتاق ایران با معاون اول رییس جمهور، سرپرست وقت و فعلی وزارت صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان توسعه تجارت ایران، به ایرادهای موجود در سامانه و اخلال های ناشی از آن در روند تجارت خارج تاکید شد. 

نتیجه این تلاش ها این بود که مقرر شد فرآیند صدور و تمدید کارت های بازرگانی برای مدت دو ماه به سامانه قبلی بازگردد.

علی اصغر جمعه ای، رییس اتاق سمنان می گوید: مدت ها بود که از سوءاستفاده از کارت بازرگانی می گفتند و نوک پیکان انتقادها را به سمت اتاق بازرگانی برگرداندند؛ درصورتی که اتاق های بازرگانی سراسر کشور و اتاق ایران در صدور کارت بازرگانی کار شکلی انجام می دهد. اتاق های بازرگانی براساس مقررات تدوین شده در رابطه با صدور کارت کار می کنند؛ در استان ها سازمان وزارت صنعت، معدن و تجارت امضا نهایی را می کرد.

جمعه ای می گوید: اتاق های بازرگانی خارج از ضوابط برای هیچ کس کارت صادر نکرده است و اگر کارتی صادرشده، قطعاً از طرف اتاق های بازرگانی نبوده و بازنگری و تأیید نهایی کارت ها با دستگاه حاکمیتی بوده است. از طرفی تمام تخلفات گفته شده را ممیزی نکردند تا ببینند آیا فقط دارندگان کارت بازرگانی تخلف می کنند یا تخلف ریشه در جای دیگری هم دارد؟ البته من نمی گویم که کسانی که کارت بازرگانی دارند، تخلف نکرده اند؛ بلکه معتقدم که باید تخلف کسانی که کارت پیله وری دارند، تخلف گمرک و سایر دستگاه های مرتبط را هم بررسی و منتشر کنند.

منبع:اتاق ایراننظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :