آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 272277
تاریخ انتشار : 7 مهر 1399 13:44
تعداد بازدید : 4514

با کاهش ۲۳ درصدی عرضه

قیمت جهانی گوشی 10 درصد افزایش یافت

در سه ماهه دوم سال جاری میلادی، عرضه گوشی های هوشمند درمقایسه با سال گذشته، با کاهش ۲۳ درصدی روبه رو شد؛ اما میانگین قیمت فروش درمقایسه با سال گذشته، رشد ۱۰ درصدی تجربه کرد.
undefined

آی تی من- مؤسسه تحقیقاتی Counterpoint گزارش هایی از میانگین قیمت فروش گوشی های هوشمند در بازارهای بزرگ جهانی، یعنی آمریکای شمالی، آمریکای لاتین، اروپا، خاورمیانه، آفریقا و آسیااقیانوسیه منتشر کرده است.

براساس این گزارش، در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰، میانگین قیمت فروش (ASP) گوشی در تمامی بازارهای یادشده، به جز آمریکای لاتین، افزایش یافته است.

شاخص ASP در چین درمقایسه با سال گذشته بیشترین افزایش را تجربه کرده و میانگین قیمت فروش در این منطقه ۳۱۰ دلار است. این شاخص در آمریکای شمالی با ۷ درصد افزایش درمقایسه با سال گذشته به ۴۷۱ دلار می رسد. 

با درنظرگرفتن عدد ذکرشده، بازار گوشی های هوشمند آمریکای شمالی بیشترین میانگین قیمت فروش گوشی های هوشمند را درمقایسه با بازارهای دیگر جهان ازآنِ خود می کند.

افزایش میانگین قیمت فروش در نیمه دوم سال جاری میلادی نشان می دهد که با وجود کاهش فروش گوشی های هوشمند در جهان، گوشی های پریمیوم گران قیمت همچنان پرفروش هستند. به عبارت دیگر درمقایسه با کاهش ۲۳ درصدی گوشی های هوشمند در سال گذشته، فروش گوشی های پریمیوم فقط ۸ درصد کاهش یافته است. 

با شیوع ویروس کرونا و خانه نشینی مردم، وابستگی افراد به این محصولات بیشتر شد و گوشی های پریمیوم ابزاری برای سرگرمی و برقراری ارتباط بودند و بیشتر از هر زمان دیگری کاربردشان افزایش یافته بود. 

در سه ماهه دوم امسال، آیفون نیز پرتقاضا بوده و درمقایسه با سال گذشته، عرضه و درآمد حاصل از فروش این گوشی ها به ترتیب ۲ و ۳ درصد افزایش یافته است.

عرضه گوشی های هوشمند 5G به افزایش میانگین قیمت فروش کمک کرد و در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰، ۱۰ درصد از میزان گوشی های هوشمند عرضه شده و ۲۰ درصد از کل درآمد فروش گوشی ها را تشکیل می دادند. 

چین بزرگ ترین بازار عرضه کننده گوشی های 5G محسوب می شود و ۷۲ درصد از فروش جهانی این گوشی ها را در سه ماهه دوم ۲۰۲۰ متعلق به خود کرد که عمده آن حاصل از فروش گوشی های هواوی بود. 

در زمان مذکور، کشورهای دیگر دچار آسیب های ناشی از شیوع کرونا بودند؛ اما چین در وضعیت بهبود از بحران و بازیابی توانست بیش از ۳۴ درصد از درآمد جهانی فروش گوشی های هوشمند را ازآنِ خود کند. 

این بیشترین میزان درآمد حاصل از فروش گوشی از سال ۲۰۱۶ در چین محسوب می شود. ناگفته نماند در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰، شاخص ASP در چین درمقایسه با همین زمان در سال گذشته ۱۲ درصد رشد کرد.

در سه ماهه دوم امسال، درآمد صنعت گوشی های هوشمند درمقایسه با همین زمان در سال گذشته، ۱۵ درصد کاهش یافته است؛ بااین حال، اپل با ۳۴ درصد فروش بیشترین میزان فروش گوشی های هوشمند را تجربه کرد. 

بعد از اپل، هواوی و سامسونگ به ترتیب با ۲۰ و ۱۷ درصد درآمد حاصل از فروش گوشی در رتبه های دوم سوم گوشی های پرفروش جهانی قرار گرفتند. 

ناگفته نماند سهم ویوو و اوپو نیز از درآمد جهانی به ترتیب ۷ و ۶ درصد است. در مدت یادشده، هواوی توانست اولین بار در رتبه دوم گوشی های پرفروش قرار گیرد و جایگاه سامسونگ را تصاحب کند. 

این در حالی است که تحریم های آمریکا و قطع ارتباط بازارهای خارجی با این برند چینی، شرایط دشواری برای هواوی ایجاد کرده بود.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :