آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 272344
تاریخ انتشار : 9 مهر 1399 10:36
تعداد بازدید : 2815

نمایندگان اتاق ایران در دیدار با اعضای کمیته فاوای مجلس خواستار شدند

رفع موانع توسعه زیرساخت های سخت افزاری و پایش قوانین زاید

محمدرضا طلایی رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران می گوید: عدم تخصیص ارز به حوزه سخت افزار و مشکلات در ثبت سفارش باعث شده زیرساخت های سخت افزاری کشور دچار مشکل شود؛ ورود غیررسمی تجهیزات فناوری اطلاعات افزایش یافته و در نتیجه این وضعیت عدم نظارت بر تجهیزات سخت افزاری مشکلات امنیتی برای کشور به وجود خواهد آورد.
undefined

فناوران - چند روز قبل رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران در نشست کمیته فاوا کمیسیون صنعت و معدن مجلس شرکت کرد؛ محمدرضا طلایی در این نشست درباره وضعیت فعلی فاوا، عملکرد اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و جایگاه و نقش تشکل های این حوزه گفته است. طلایی می گوید: در کمیته فاوا کمیسیون صنعت و معدن مجلس از جایگاه و اهمیت فاوا برای اتاق ایران گفته شد؛ همچنین به آقای طاهری، رییس این کمیته پیشنهاد شد که این جلسات هر فصل یک بار برگزار شود؛ در این جلسات موانع و مشکلات بررسی شد و برای این مشکلات راهکارهایی پیشنهاد شد تا صنعت فاوا با پتانسیل هایی که دارد بتواند مثمر ثمر باشد.

به گفته طلایی در این نشست بر نقش فاوا در توسعه اقتصاد و توسعه کسب وکارها تأکید شد؛ اینکه کمیته ICT مجلس باید روی توسعه این حوزه ها تمرکز کند؛ اتاق ایران هم اعلام آمادگی کرد تا باتوجه به فعالیت 200 تشکل بخش خصوصی در این حوزه با مجلس همکاری بیشتری داشته باشد.

طلایی ادامه می دهد: در این نشست درباره پایش قانون پدیدآورندگان نرم افزار صحبت شد؛ این قانون مصوب سال 1379 است و در سال 1383 آیین نامه اجرایی آن به تصویب رسیده است. از کمیته فاوا پایش و نظارت در اجرای این قانون را خواستار شدیم. امروز اگر شبکه ملی اطلاعات، محتوای مناسبی ارایه نمی کند، به این دلیل است که این قانون در کشور اجرا نمی شود و سرمایه گذاری را به خطر می اندازد و افراد کمتری به این حوزه ورود می کند.

موازی کاری نهادها محور دیگر گفت وگو در این نشست بود. در این نشست به رفع موازی کاری نهادها و دستگاه ها اشاره شد، شورای عالی فضای مجازی به دستور مقام معظم رهبری تأسیس شده و قرار است که دستگاه ها در آنجا نقشه راه توسعه فاوای کشور را تدوین کنند و دستگاه ها موازی کاری نکنند.

محور بعدی این گفت وگو طرح تشکیل سازمان نظام مهندسی فناوری اطلاعات و ارتباطات بود که در مجلس قبل امضاشده است. در این نشست درخواست شد با توجه به اینکه از اتاق بازرگانی در روند بررسی این طرح هیچ وقت نظری خواسته نشده، از اتاق ایران نظرخواهی شود تا این طرح را بررسی مجدد کنند.

به گفته رییس کمیسیون فناوری، اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران بحث حمایت مجلس شورای اسلامی از آیین نامه توسعه صادرات نرم افزار و خدمات فناوری اطلاعات مطرح شد؛ باتوجه به اینکه نرخ ارز در کشور افزایش پیداکرده، رکودی در بازار حوزه فناوری، حضور در بازار بین المللی و نحوه حمایت دولت و مجلس از توسعه صادرات فناوری اطلاعات از موضوع های مورد بحث بود.

طلایی تاکید کرد: حوزه فناوری اطلاعات هم ارزآوری بالایی دارد و اینکه نباید شرایط طوری باشد که متخصصان از کشور خارج شوند و این حوزه تأثیر زیادی در حوزه رشد اقتصادی دارد. 33 درصد از جمعیت بیکاران کشور متعلق به حوزه فناوری اطلاعات است و این رقم بسیار بالایی است. اگر 10 درصد جمعیت کشور بیکار باشند، 33 درصد از این 8 میلیون نفر از این بیکاران در حوزه فناوری اطلاعات، سخت افزار و نرم افزار هستند. یعنی متخصص هایی که در این حوزه تحصیل کرده اند، از کشور خارج می شوند. ما سرمایه ملی خود را در این شیوه از دست می دهیم.

طلایی درباره مشکلات عدم تخصیص ارز به حوزه سخت افزار و مشکلات در ثبت سفارش نیز گفت: این موضوع باعث می شود زیرساخت های سخت افزاری کشور دچار مشکل شود و ورود غیررسمی تجهیزات فناوری اطلاعات را افزایش می دهد؛ درنتیجه این وضعیت عدم نظارت بر تجهیزات سخت افزاری مشکلات امنیتی برای کشور به وجود می آورد.

او ادامه می دهد: به جای ممنوعیت ها باید به پتانسیل هایی که در بخش نرم افزارهای تلفن همراه وجود دارد توجه شود، این پتانسیل ها می توانند ایجاد شغل در داخل بکند و باعث افزایش ارزآوری به کشور باشد.

رمز ارزها موضوع دیگری بود که در نشست طلایی با کمیته فاوا مجلس به آن پرداخته شد.

وی در این خصوص گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت به مزارع رمز ارزها مجوز داده ولی هنوز در ارز حاصل صادرات تصمیم گیری نشده و خوب است که قبل از اینکه این موضوع رشد بیشتری داشته باشد مسائل حوزه صادرات آن بررسی مجدد شود تا از ارز حاصل از صادرات این بخش کشور بهره ببرد.

طلایی افزود: اقتصادی فناوری موتور محرکه اقتصاد کشورهای توسعه یافته است و نه آخرین واگن اقتصادی. در کشورهای توسعه یافته از حوزه فناوری اطلاعات به نحو احسن برای اقتصادی و توسعه اقتصادی استفاده می کنند. باید برای استفاده از این فرصت ها مقررات و قوانین زائد تسهیل شود.

طلایی گفت: باید نقشه راه توسعه فناوری اطلاعات برای کشور تدوین شود؛ یکی از مشکلات این حوزه به دلیل تعدد دستگاه های تصمیم گیر و موازی کاری است؛ سه وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت فناوری اطلاعات ریاست جمهوری، وزارت فرهنگ و ارشاد و تعدادی شورا و سازمان های متعدد متولی این حوزه هستند. اگر این نهاد فقط یک مجموعه بودند بخش خصوصی هم می دانست با کجا باید صحبت کند؛ در این صورت شاید نقشه راه توسعه فناوری الکترونیکی سریع تر تدوین می شد.

او ادامه می دهد: ما از دهه 70 درباره دولت الکترونیکی، آموزش مجازی صحبت می کنیم ولی در دوره شیوع کرونا متوجه شدیم که چقدر از استانداردها به دور هستیم. بزرگ ترین مشکل دولت ها در ایران این است که برنامه ریزی طولانی مدت ندارد؛ باید این بخش پنجره واحدی منسجم داشته باشد.

او درباره فرصت ها و تهدیدهای کووید 19 در حوزه فناوری اطلاعات می گوید: با توجه به اینکه تحریم و شیوع کرونا ضرباتی به بخش خصوصی و اقتصاد کشور وارد کرد ولی درعین حال فرصت هایی هم به همراه داشت؛ به عنوان مثال در سبک زندگی افراد تغییراتی به وجود آمد. شرکت های زیادی با توجه شیوع کرونا تغییر مسیر دادند که خود را با شرایط روز تطبیق دهند. اما متأسفانه دولت امروز دچار مشکلات عدیده ای است اگر این مشکلات وجود نداشت و برنامه ریزی دقیقی وجود داشت ما می توانستیم هم در داخل ایران و هم در خارج از ایران بهتر عمل کنیم.

طلایی گفت: کرونا نشان داد که در حوزه های متعدد مثلا آموزش، تولید محتوا، مدارس هوشمند، تولید گوشی هوشمند چقدر مشکل داریم. خیلی از مردم نتوانسته اند برای آموزش فرزندان خود گوشی تلفن همراه مناسب و ارزان قیمت تهیه کنند؛ کرونا چهره واقعیت را نشان داد و این همان شفافیت است که ما باید برای رفع مشکلات و چالش ها تلاش کنیم. ما باید شرایط زمانه را درک کنیم وگرنه با ادامه این شیوه هرگز سرعت برنامه ریزی و سیاست گذاری ما به سرعت تحولات حوزه فناوری، اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد دیجیتال نمی رسد؛ باید چابک و همدل و همراه بود.

منبع:اتاق ایراننظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :