آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 272346
تاریخ انتشار : 9 مهر 1399 10:45
تعداد بازدید : 2813

گلایه فعالان واردات و تولید سخت‌افزار

اگر دولت تجهیزات IT وارد می کند، بخش خصوصی کنار برود

اعضای کمیسیون سخت افزار نظام صنفی رایانه ای با بررسی چالش های تامین تجهیزات بخش فناوری اطلاعات، خاطر نشان کردند: تامین ارز برای واردات، قاچاق، گرانی و کمبود کالاهای IT از مشکلات این صنعت است.
undefined

فناوران- نشست خبری «کمیسیون سخت افزار» سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران با موضوع «مشکلات تأمین ارز و واردات کالاهای فاوا»  با حضور اعضای این کمیسیون و فعالان حوزه فناوری دیروزبرگزار شد.

سیامک غنیمی فرد رییس «کمیسیون سخت افزار» سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران با تاکید بر این مساله که شیوع کرونا مشکلات زیادی را در چند ماه ابتدایی سال برای حوزه سخت افزار رقم زده است، گفت: با آغاز سال تحصیلی و فراگیری بیماری کرونا، آموزش مجازی بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفته و اهمیت دسترسی به سخت افزار کامپیوتری بیش از گذشته اهمیت پیدا کرده است.

وی افزود: زیرساخت و بستر نسبتا مناسبی از سوی وزارت ارتباطات برای این کار مهیا شده است، اما نیاز به سخت افزارهایی مانند تبلت، موبایل هوشمند و لپ تاپ هنوز مرتفع نشده و مشکلاتی دارد. قیمت تجهیزات گران است و بسیاری از خانواده ها به دلایل مختلف نمی توانند کالای مورد نیاز خود را تهیه کنند.

رییس کمیسیون سخت افزار سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران افزود: وزارت بهداشت در سال جاری توانست با استفاده از فناوری اطلاعات، غربالگری ۶۵ میلیون شهروند را با سرعت و شتاب بیشتری انجام دهد. تمام این مسائل نشان می دهد که فناوری اطلاعات تا چه میزانی توانسته در مقابله با ویروس کرونا در حوزه های آموزش مجازی، دورکاری، حمل و نقل هوشمند، خرید و مسائلی از این دست نقش اصلی را ایفا کند. اما کمبود دیوایس ها باعث بروز مشکلاتی در این زمینه شده است.

پیمان مهاجر ایروانی عضو کمیسیون سخت افزار نیز گفت: زمانی که شرکت ها واردات کالا را به روش درست انجام می دهند، حق گمرک و مالیات به دولت داده می شود اما ورود کالا با روش های ناشناخته نه تنها باعث خروج ارز از کشور می شود، بلکه منافع دولتی هم حیف شده و به دست دولت نمی رسد.

وی ادامه داد: برای برون رفت بخش دولتی باید شفافیت هایی صورت بگیرد، چون ما در بخش سخت افزار واقعا نمی دانیم تکلیف چیست. تنها چیزی که مشخص شده تعیین سقف برای کارت های بازرگانی است که در آن خصوص هم نمی دانیم سقف نیاز بازار را برطرف می کند یا نه. تقاضا داریم دولت از همفکری با تشکل های خصوصی استفاده کند. مشکل کنونی ما ثبت سفارش و تخصیص ارز است.

حمید توسلی عضو دیگر کمیسیون سخت افزار و تولیدکنندگان تجهیزات IT افزود: تولیدکننده در داخل و خارج از کشور مشکلاتی برای خرید دارد که عمده آن تخصیص ارز است. از سه سال قبل قرار شد از کالای ایرانی حمایت شود. امسال نیز سال جهش تولید است و افرادی که در زمینه واردات حضور داشتند الان به تولیدکننده تبدیل شده اند که اتفاق مبارکی است.

او با تاکید بر این مساله که در زمینه تولید با دنیا فاصله زیادی داریم، خاطرنشان کرد: ما می توانیم کالاهایی را بومی سازی و بر اساس نیاز مشتریان به بازار عرضه کنیم. این کالاها مشتریان خاص خود را دارد اما مشکل تولیدکننده بحث چرخه تامین کالا است. رسیدن کالای منفصله به دست تولیدکننده حدود ۱۰ ماه زمان می برد که این زمان زیادی است. اگر دولت قصد دارد تجهیزات را وارد کند، به طور رسمی اعلام شود تا بخش خصوصی کنار بنشیند.
اشکان ابراهیمی از کمیسیون سخت افزار نیز در ادامه این نشست خبری گفت: تخصیص و تامین ارز توسط بانک مرکزی به شکلی مدیریت می شود که معضلات زیادی در زیر مجموعه های تولیدی ایجاد کرده است. دیرکرد تخصیص ارزها باعث دپو شدن کالا در گمرک شده و چرخه تامین و توزیع با مشکل رو به رو شده است.

وی خاطر نشان کرد: بانک به جای نظارت بر زیرمجموعه های خود به فعالیت بازرگانان نظارت دارد و حتی بر اولویت های قانونی نیز ممیزی می گذارد. در گذشته این مسوولیت بر عهده وزارت صمت بود اما اکنون روال به شکل عجیبی پیچیده شده است. این مساله باعث شده کالاهای مستعمل و قاچاق وارد کشور شود. کالاهای مستعمل خطرات امنیتی دارند و هیچ کدام از تست ها برای کالاها انجام نمی شود.

عضو کمیسیون سخت افزار افزود: اکنون تخصیص ارز برای واردات کالا حدود سه تا چهار ماه طول می کشد، اما کالای قاچاق در کمتر از سه هفته از مبدا به مقصد می رسد.

او افزود: کالاهای مربوط به IT لوکس نیستند و تمام روند زندگی افراد در این روزها به این کالاها مربوط است. به علت شدت گرفتن ارتباطات آنلاین، دورکاری و آموزش مجازی نیاز به کالاهای IT داریم. در شیوع کووید ۱۹ بیشتر بیمارستان ها نیاز به این تجهیزات دارند، چرا که تجهیزات روز دنیا IT محور هستند.

منبع:ایرنانظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :