آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 272364
تاریخ انتشار : 9 مهر 1399 13:39
تعداد بازدید : 2802

جزییات ترخیص کالاهای اساسی با ارز ترجیحی

رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران با بیان مصوبات سفر معاون اول رییس جمهور به هرمزگان در مورد کالاهای اساسی، جزییات ترخیص کالاهای اساسی با ارز ترجیحی و بدون ارز ترجیحی را تشریح کرد.
undefined

فناوران - در حاشیه این مراسم رییس کل گمرک درباره ماندگاری کالا در گمرکات و ترخیص آنها اظهار داشت: برآورد ما این است که 8 میلیون تن کالا در اماکن گمرکی و بنادر کشور باشد، که 3.5 میلیون تن آن کالاهای اساسی و 3.5 میلیون تن کالاهای مواد اولیه و کالاهای واسطه تولید است. ضمن این که یک میلیون تن کالای اساسی و مواد اولیه است که کانتینری است.

مهدی میراشرفی ادامه داد: تصمیماتی که در سفر معاون اول رییس جمهور به هرمزگان اتخاذ شد و مقررات آن تا پایان هفته نهایی می شود این است که در مورد کالاهای اساسی که به دو گروه تقسیم می شوند، تصمیمات اتخاذ شود.

وی توضیح داد: کالاهای اساسی که ارز ترجیحی به آنها تعلق می گیرد، چنانچه واردکننده تمایل به ترخیص قبل از تأمین ارز داشته باشد، می تواند با تعهد سه ماهه بانک مرکزی 5 قلم کالای اساسی که ارز ترجیحی به آنها تعلق می گیرد را بدون کد رهگیری ترخیص کند.

رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: در مورد کالاهایی که مشمول ارز ترجیحی نمی شوند، قرار شد این کالاها با ارز نیمایی ولی در اولویت اول تأمین ارز نیمایی قرار گیرند. 20 قلم کالای اساسی داریم که 5 قلم آن مشمول ارز ترجیحی است و 15 قلم مشمول ارز ترجیحی نمی شود. به عنوان مثال دارو، ذرت، کنجاله، دانه روغنی و روغن مشمول ارز ترجیحی می شوند.

میراشرفی افزود: این قسمت گروه های اول کالاهای اساسی هستند که مقرر شد چنانچه واردکننده تمایل داشته باشد، بدون کد رهگیری این کالاها را ترخیص کند بانک مرکزی متعهد شود ارز آن را سه ماهه تأمین کند. وی ادامه داد: مدل دوم کالاهای اساسی هستند که ارز ترجیحی به آنها تعلق نمی گیرد، چنانچه صاحب کالا بخواهد بدون کد رهگیری آن را ترخیص کند، امکان پذیر است و بانک مرکزی خود را مکلف می داند تأمین ارز نهایی آن را در اولویت قرار دهد.

رییس کل گمرک افزود: کالاهای غیر اساسی که عمدتاً مواد اولیه تولید و کالای واسطه تولید و اجزاء و قطعا هستند مقرر شد، عملا چنانچه متقاضی و صاحب کالا تقاضای ترخیص بدون تأمین ارز توسط بانک مرکزی داشته باشد، این امکان فراهم شود تا بدون انتقال ارز این میزان کالایی که برآورد ما این است یک و نیم میلیارد دلار باشد، ترخیص شود.

منبع:گمرک ایراننظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :