آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 272387
تاریخ انتشار : 12 مهر 1399 11:9
تعداد بازدید : 2779

رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران:

پویش ملی محتوای دیجیتال به دنبال اشتغال و صادرات است

در نشست اخیر کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران، موضوع راه اندازی پویش ملی محتوای دیجیتال مطرح شد که به گفته رییس این کمیسیون، هدف از ایجاد چنین پویشی بازارسازی در حوزه محتوای دیجیتال و حضور در فعالیت های بین المللی است.
undefined

فناوران- رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران با اعلام این خبر که مدتی است پویش ملی محتوای دیجیتال راه اندازی شده و در قدم اول دوره های آموزشی را برای تشکل های اقتصادی برگزار کرده است، هدف از ایجاد این پویش را حضور ایران در بازار صادرات محتوای دیجیتال و بالا بردن سهم ایران از اقتصاد دیجیتال در سطح جهانی عنوان کرد.

بر اساس اظهارات محمدرضا طلایی با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد ایران و جهان، نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در حوزه اقتصاد به شدت افزایش پیدا کرده و لازم است برای بهبود وضعیت ایران در این حوزه نیز قدم جدی برداشته شود.

به اعتقاد او ساماندهی این حوزه باید جزو اولویت های اصلی کشور قرار گیرد چراکه فناوری اطلاعات یک حوزه فراگیر و چند بعدی است و می توان به کمک شبکه سازی و انسجام بخشی، کلیه بخش های مرتبط به آن را تقویت کرد.

این فعال اقتصادی هدف از راه اندازی پویش ملی محتوای دیجیتال را ورود ایران به بازارهای بین المللی و اشتغال زایی دانست و افزود: به دنبال آن هستیم تا فعالان این حوزه را توانمند و هماهنگ با استانداردهای جهانی کنیم. تجاری شدن شرکت ها، شبکه سازی و ایجاد محیط رقابتی سالم از دیگر اهدافی است که پیگیری می کنیم.

طلایی با بیان این مطلب که پیش از هر حرکتی باید روی گفتمان سازی و آموزش تمرکز داشته باشیم از برگزاری 25 وبینار آموزشی برای تشکل های اقتصادی خبر داد و مرحله بعد از آموزش را رفتن به سمت هاب تولید و سپس هاب صادرات عنوان کرد.

بر اساس گفته های رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران برقراری ارتباط بین تولیدکنندگان محتوای دیجیتال و فعالان اقتصادی سایر حوزه ها برای استفاده از ابزار فناوری اطلاعات در توسعه و تقویت اقتصاد کشور، موضوعی است که در پویش ملی محتوای دیجیتال به جد دنبال می شود.

در این نشست، حسین سلاح ورزی، نایب رییس اتاق ایران نیز حضور پیدا کرد و با بیان این مطلب که شیوع بیماری کرونا از یک طرف و واقعی شدن نرخ ارز یا همان افزایش بهای ارز از سوی دیگر موجب شده تا استفاده از فناوری اطلاعات در اقتصاد توجیه پذیری بیشتری پیدا کند، گفت: اتاق ایران علاقه مند است تا در این حوزه اثرگذاری بالایی داشته باشد. در همین راستا ماه قبل طی تفاهم های صورت گرفته بین اتاق ایران و معاونت علمی ریاست جمهوری مرکز شتابدهی صادراتی ایران راه اندازی شد.

او ادامه داد: قرار است تا پایان سال در 5 استان دیگر نیز این مرکز راه اندازی شود.

امیر خوراکیان، معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی کشور نیز از ارایه خدمات قابل توجه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور و تحرکات خوبی که در این حوزه روی داده سخن گفت و افزود: به نظر می رسد شرایط کشور به سمتی می رود که بسترها برای فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات، مساعدتر شده است.

او هم گرایی در فضای مجازی را بسیار مهم و ضروری خواند و گفت: بدون هم گرایی و تجمیع خدمات، موفقیت در این حوزه چندان آسان نیست. اینکه بتوان خدمات تجمیعی در قالب فناوری اطلاعات و ارتباطات ارایه داد، اتفاق مهمی است.

خوراکیان راه اندازی پویش ملی محتوای دیجیتال را در این شرایط بسیار امیدوارکننده ارزیابی کرد.

محمدرضا بهمنی، رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به چند عامل اساسی برای موفقیت این پویش ملی اشاره کرد؛ مفهوم پردازی، توانمندسازی به کمک آموزش تولیدکنندگان محتوا، فعالان اقتصادی و مصرف کنندگان، شبکه سازی بین تولیدکنندگان، صادرکنندگان و عرضه کنندگان و در نهایت تنظیم گری.

محمدحسین سجادی نیری، دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز بر ارائه یک تعریف مشخص در این حوزه و ایجاد هم گرایی بین حوزه های مختلف اقتصادی تأکید کرد و از مشارکت و همکاری نهادهای دولتی و بخش خصوصی در این زمینه که برای نخستین بار اتفاق افتاده است، اظهار امیدواری کرد.

منبع:اتاق ایراننظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :