آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 272394
تاریخ انتشار : 12 مهر 1399 11:36
تعداد بازدید : 4498

وزیر ارتباطات:

امکان تولید کامل گوشی در کشور وجود ندارد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که امکان ساخت صفر تا صد یک گوشی موبایل، درحال حاضر در داخل کشور وجود ندارد.
undefined

آی تی من- محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوی اطلاعات، در حاشیه هیأت دولت، درباره شباهت گوشی های رونمایی شده منتسب به صاایران با یک شرکت چینی، توضیحاتی ارایه داد. 

به گفته جهرمی، درحال حاضر، امکان تولید صفر تا صد گوشی در داخل کشور، امکان پذیر نیست. وزیر ارتباطات اعلام کرد که در ابتدای مسیر تولید گوشی موبایل، طبیعی است که روند تولید را با مدل های SKD و CKD آغاز کنند تا به مراحل بعدی برسند.

دو اصطلاح CKD و SKD در صنایع تولیدی کاربرد دارند و ایران نیز همچون کشورهای زیادی، در بسیاری از صنایع نظیر خودروسازی و لوازم خانگی، به این طریق کالا تولید می کند.

CKD (Complete Knocked Dawn یا قطعات کاملا منفصل) روشی است که در آن همه قطعات به صورت جدا از هم وارد کشور شده و در خطوط تولید سرهم بندی می شوند. در روش دیگر که SKD (Semi Knocked Dawn یا قطعات نیمه کامل) نام دارد، مراحل روش قبلی تکرار می شود؛ با این تفاوت که تعدادی از قطعات نیز به دلیل فناوری بالا، فرایند تولید خاص و عوامل دیگر به صورت آماده از کشور مبدأ وارد و سرهم بندی می شوند. حال باتوجه به اینکه خط تولید موبایل هوشمند صاایران تازه ایجاد شده و شباهت ها به نسخه چینی بسیار بالا است، به نظر می رسد که ایران درحال حاضر، روش SKD را برای تولید این گوشی ها در نظر گرفته است.

وزیر ارتباطات درادامه صحبت های خود اضافه کرد که اگر شرکت های سازنده داخلی با شرکتی خارجی به تفاهم برسند که خط تولید گوشی را در داخل کشور راه اندازی کنند، این قدمی مثبت برای فاز اول تولید گوشی در ایران محسوب می شود.

محمد جواد آذری جهرمی، سال گذشته نیز اعلام کرده بود به دلیل مشکلات ارزی و شرایط تحریم، گوشی های تلفن همراه ایرانی با قیمت حدودی ۱/۵ میلیون تومانی وارد بازار می شود. جهرمی در اردیبهشت ماه سال جاری هم اعلام کرد که یکی از سه طرح کلان ملی برای حل چالش های دوران پساکرونا، تولید گوشی همراه و تجهیزات هوشمند داخلی با کمک دو شرکت ایرانی است و وزارت ارتباطات قصد دارد تا پایان سال جاری به هدف گذاری در این زمینه یعنی تولید ۴۰۰ هزار دستگاه گوشی هوشمند در سال برسد.

بیژن عباسی آرند، مدیرعامل ایرانسل در مراسم افتتاحیه مرکز تماس مشتریان برای ناشنوایان تأیید کرد که گوشی های صاایران به صورت CKD و SKD تهیه شده اند و برای توزیع دراختیار ایرانسل قرار گرفته اند. او از عرضه این مدل ها در بازار در آینده ای نزدیک خبر داد و تأکید کرد که قیمت مناسبی برای این گوشی در نظر گرفته شده و امکان پرداخت اقساطی نیز فراهم شده است.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :