آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 272450
تاریخ انتشار : 15 مهر 1399 10:31
تعداد بازدید : 5997

به کمک اپراتورها و با اتصال ۷۶ هزار مدرسه

شبکه هوشمند مدارس (دانا) راه اندازی شد

فاز نخست شبکه هوشمند مدارس (دانا) دیروز در آیین بهره برداری از طرح های ملی روستایی و عشایری با حضور رییس جمهور و به صورت نمادین در یکی از روستاهای کنارک سیستان و بلوچستان افتتاح شد. بدین ترتیب بیش از ٧۶ هزار مدرسه شهری و روستایی در مناطق دور افتاده به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند.
undefined

فناوران - حسن روحانی رییس جمهور  در این مراسم ضمن قدردانی و تشکر از وزارت ارتباطات بابت راهبری این پروژه، از برقراری عدالت آموزشی ابراز خشنودی کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در آیین بهره برداری از طرح های ملی روستایی و عشایری کشور تأکید کرد که تا پایان دولت باهدف تحقق شعار «دسترسی همگانی» ۱۰۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت پرسرعت متصل می شوند.

آذری جهرمی در تشریح بهره برداری از فاز نخست طرح شبکه هوشمند مدارس کشور (دانا) خطاب به حسن روحانی گفت: به دستور جنابعالی وزارت ارتباطات بخش مهمی از توان خود را مصروف تحقق «عدالت ارتباطی» کرد. 

وی افزود: باوجودآنکه تلفن همراه در اوایل  دهه ۷۰ وارد کشور شده بود ولی تا سال ۹۲ تنها ۱۱ درصد از روستاهای کشور را فراگرفته بود و امروز پوشش شبکه تلفن همراه در ۹۵ درصد از همه روستاهای کشور فراهم است.

وزیر ارتباطات ادامه داد: اتصال به شبکه ملی اطلاعات و دسترسی به اینترنت پرسرعت که در دولت یازدهم و عملیات اجرایی آن از سال ۱۳۹۴ آغاز شد ، هم اکنون در ۹۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار فراهم است و تلاش داریم تا پایان دولت این عدد را برای روستاهای بالای ۲۰ خانوار به ۱۰۰ درصد برسانیم تا شعار «دسترسی همگانی» محقق شود.

آذری جهرمی بابیان اینکه مأموریت دیگری که به وزارت ارتباطات محول شد آماده کردن زیرساخت های تحقق «عدالت آموزشی» بود گفت: در دوران کرونا و با فراگیری آموزش مجازی،  بحث «عدالت آموزشی» یکی از موضوعاتی بود که موردتوجه قرار گرفت.

وی افزود: امروز برای بیش از ۱۳ میلیون دانش آموز، یک میلیون معلم و کادر آموزشی، حدود ۴ میلیون دانشجو و بیش از ۱۰۰ هزار استاد اینترنت رایگان برای آموزش مجازی فراهم کردیم که یک خدمت بزرگ از طرف دولت برای مردم بود.

وزیر ارتباطات گفت: فراهم کردن زیرساخت های مدارس هوشمند فارغ از نقاط شهری و روستایی از پروژه های دیگری است که وزارت ارتباطات برای تحقق عدالت آموزشی در دستور کار خویش قرار داد و این پروژه به صورت هم زمان در مناطق شهری و روستایی آغاز شد. این برنامه در ذیل برنامه «ایران هوشمند» پیگیری شد.

در ادامه برنامه امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات از کنارک سیستان و بلوچستان با ارایه گزارشی از فاز نخست طرح شبکه هوشمند مدارس کشور (دانا) گفت: امروز آماده هستیم تا اتصال ۷۶ هزار و ۲۰۰ مدرسه به شبکه اختصاصی مدارس با نام شبکه دانا را آغاز کنیم.وی افزود: تاکید جنابعالی در چهار ماه گذشته بر راه اندازی این شبکه باعث شد تا این پروژه با سرعت بیشتری پیش برود و ۱۸۰ میلیارد تومان هزینه سرمایه گذاری برای این شبکه انجام گرفت که تولید کنندگان داخل در سه شیف اغلب تجهیرات مورد نیاز آن را تامین کردند.

ناظمی گفت: امروز ۹۴ درصد از مدارس کشور  به شبکه دانا متصل می شوند و این شبکه زیرساخت مدارس هوشمند هستند و پایه ای است برای اینکه بشود روی آن خدمات و محتوای مناسب ارایه داد.پس از گزارش معاون وزیر ارتباطات، رییس جمهوری دستور راه اندازی رسمی شبکه دانا را صادر کرد.بر اساس این گزارش در اجرای این طرح ملی و با همت «گروه مخابرات و همراه اول»، ۶٢٧۶۴ مدرسه شهری و روستایی به اینترنت پرسرعت متصل شدند که سهمی ٨٢ درصدی از مجموع مدارس حاضر در این فاز را شامل می‎ شود.

با اتصال ٧۶ هزار مدرسه دیگر به شبکه هوشمند مدارس، میزان اتصال به «دانا» به ٩۴ درصد رسید که گروه «مخابرات و همراه اول» در برقراری اتصال ٢۴۴٣١ مدرسه روستایی و ٣٨٣٣٣ مدرسه شهرهای دور افتاده به اینترنت پرسرعت، در فاز نخست این پروژه ملی نقش آفرینی کردند.

پیش از این «همراه اول» در راستای مسؤولیت اجتماعی خود با طراحی و پیاده سازی پلتفرم شبکه آموزشی دانش آموز (شاد) نقش پررنگی در فراگیری آموزش مجازی در کشور ایفا و به برگزاری غیرحضوری کلاس های دانش آموزان کمک کرده بود. هم اکنون بیش از ١١ میلیون دانش آموز و حدود ١١۴ هزار مدرسه در شبکه شاد احراز هویت شده اند و از خدمات این پلتفرم استفاده می کنند.

ایرانسل نیز در قالب این پروژه، ۱۳۶۳۶ مدرسۀ روستایی را با نصب و راه اندازی مودم و ارائۀ سیم کارت و بستۀ اینترنت، به اینترنت پرسرعت مجهز کرده است که از این تعداد، ۶۵۷۳ مدرسه روستایی، به طور مستقیم توسط ایرانسل و ۷۰۶۳ مدرسه روستایی نیز با برون سپاریِ ایرانسل به شرکت «های وب» انجام شده است.

  افتتاح دانا پلاس ایرانسل
از سوی دیگر بر اساس این گزارش، «دانا پلاس» ایرانسل نیز به عنوان یکی از پلتفرم های اصلی «شبکۀ دانا»، توسط رئیس جمهوری افتتاح شد.شبکۀ دانا، زیرساخت اختصاصی ایجاد مدارس هوشمند در کشور است که خدمات و محتوای مختلفی می تواند روی آن ایجاد شده و در دسترس دانش آموزان قرار گیرد. «دانا پلاس» ایرانسل، یکی از پلتفرم های اصلی این شبکه برای آموزش آنلاین و برگزاری نشست های مجازی و وبینار است که توسط ایرانسل برای کمک به تحقق عدالت ارتباطی و آموزشی ارائه شده است.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :