آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 272517
تاریخ انتشار : 16 مهر 1399 11:54
تعداد بازدید : 3640

وزارت صمت اعلام کرد

بخشنامه ای درباره لزوم ویرایش ثبت سفارش متعاقب تغییر تعرفه صادر نشده است

در حالی که روز دو روز پیش به کلیه گمرکات اجرایی و حوزه های نظارت ابلاغ شده بود که ثبت سفارش جهت کالاهایی که حین تشریفات گمرکی و بر اساس بررسی های تعرفه ای، ردیف تعرفه آنها تغییر می یابند باید اصلاح شود، وزارت صمت اعلام کرده که هیچ بخشنامه ای در خصوص لزوم ویرایش ثبت سفارش متعاقب تغییر تعرفه نداشته و گمرک اعلام نظر اولیه وزارت صمت را به عنوان بخشنامه تلقی و به واحدهای اجرایی خود ابلاغ کرده است.
undefined

فناوران- دو روز پیش به کلیه گمرکات اجرایی و حوزه های نظارت ابلاغ شده بود که  ثبت سفارش جهت کالاهایی که حین تشریفات گمرکی و بر اساس بررسی های تعرفه ای، ردیف تعرفه آنها تغییر می یابند باید اصلاح شود، هر نوع تغییر تعرفه در داخل یک گروه کالایی یا بین گروه های کالایی ( افزایشی یا کاهشی) نیاز به اصلاح ثبت سفارش دارد و ترخیص درصدی بدون اصلاح ثبت سفارش مجاز نیست. موضوعی که گمرک ایران معتقد است به رسوب کالا در بنادر دامن می زند.

اما امروز وزارت صمت اعلام کرده که هیچ بخشنامه ای در خصوص لزوم ویرایش ثبت سفارش متعاقب تغییر تعرفه نداشته و گمرک اعلام نظر اولیه وزارت صمت را به عنوان بخشنامه تلقی و به واحدهای اجرایی خود ابلاغ کرده است.

دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت ضمن موافقت با تسهیل در واردات و عدم رسوب کالا در گمرکات کشور، اعلام کرده که آماده هرگونه همکاری با گمرک در این خصوص است.

سعید عباسپور مدیر دفتر مقررات صادرات و واردات در مورد تقاضای گمرک جمهوری اسلامی برای اعلام نظر وزارت صمت در خصوص اینکه اگر وارد کننده ای در یک گروه کالایی واردات داشته و اگر جابجایی در گروه های متفاوت داشت، آیا واردات بلامانع است یا نه، توضیح داده است: با توجه به رویه جاری و قوانین و مقررات مربوطه، از جمله ضرورت اخذ تاییدیه های بانکی و مجوزها و استانداردهای مرتبط، وزارت صنعت، معدن و تجارت صرفاً در این خصوص اعلام نظری اولیه داشته و بخشنامه ای صادر نکرده است. این اعلام نظر مبنایی برای تغییر رویه نیست و حتماً رویه جاری همچنان برقرار است و اگر نیاز باشد وزارت صمت اعلام نظر صریحی در این خصوص انجام دهد از طریق دفتر مقررات صادرات و واردات بخشنامه لازم را صادر و اعلام عمومی می کند.

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین از برگزاری جلسه ای برای رفع موانع و مشکلات موجود در روند ترخیص کالاها در بنادر با گمرک در آینده نزدیک خبر داده است.

منبع:ایسنانظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :