آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 272540
تاریخ انتشار : 19 مهر 1399 10:49
تعداد بازدید : 5804

تیغِ کند قانون

می گویند، قانون بد بهتر از بی قانونی است، حالا چه رسد به اینکه قانونی خوب هم باشد.
undefined

 علی شمیرانی
 امروزه بی هیچ شک و شبهه ای می توان گفت یکی از عوامل توفیق کشورهای پیشرفته، اجرای حداکثری قانون از پایین ترین سطوح جامعه و از کف خیابان ها گرفته تا بالاترین سطوح حکمرانی ایشان بوده و هست.

در این کشورها اجرای قوانین به حدی از سوی مردم محترم شمرده می شود که تقریبا هزینه های نظارت بر حسن اجرای قانون به صفر نزدیک است. به نحوی که برای مثال از ایستگاه های مترو گرفته تا بالاترین سطوح مدیریتی، شاهد حضور وجب به وجب ماموران اجرای قانون نیستیم.

اتفاقا همین احترام به قوانین است که منجر می شود تا به محض اینکه کسی پایش را از خط کج گذاشت، زمین و زمان متوجه آن شود. به همین جهت است که حتی اگر به عنوان یک خارجی برای چند روز هم در یکی از این کشورها باشید، به سرعت متوجه رفتارهای اشتباه خود خواهید شد، آن هم بی آنکه ماموری به شما تذکر بدهد.

اما ظاهرا در کشور ما قانون شکنی، گاه نه تنها عیب نیست که نوعی هنر و نشانه قدرت قانون شکن ها هم شده است و از قضا این پیام را به جامعه مخابره می کنند که ایشان به جاهایی فراتر از قانون متصل هستند و حساب کار دست مجریان قانون باشد و بدانند که با چه کسانی طرف هستند.

برای مثال اگر به مجلس که قوه قانون گذار کشور است نگاه کنید، متوجه می شوید که یکی از وظایف رایج و ثابت نمایندگان مجلس، پیگیریِ پیگیری های قبلی در خصوص عدم اجرای قوانین مصوبه از سوی دستگاه های مسوول اجرای قانون است! به عبارت دیگر بخش قابل ملاحظه ای از وقت نمایندگان قوه مقننه، مصروف پیگیری اجرای قوانین می شود و گویی این اتفاقی عادی شده است.

شوراهای عالی کشور و خود دولت هم مصوبات و مقررات اجرا نشده آنقدر دارند که گاه غیرقابل شمارش است و عدم اجرای قانون ظاهرا تا حدودی عرف و امری پذیرفته شده تلقی می شود.

در همین راستا، پس از سال ها بلاتکلیفی و بی قانون رهاگذاشتن حدود و مسوولیت های فروشگاه ها و بسترهای درج آگهی های اینترنتی در کشور، که همچنان منجر به تضییع حقوق مصرف کنندگان، رقابت نابرابر، بروز مشکلات در حوزه هایی نظیر مسکن و خودرو، عرضه کالاهای قاچاق، تحمیل هزینه های غیرقابل محاسبه قضایی، پلیسی، اقتصادی و پاره ای دیگر از مشکلات شده است، سرانجام یک گام عملی برای ساماندهی این کسب وکارها برداشته شد.

بر این اساس و در حالیکه در سال های قبل نهادی به شکل عملی پا به میدان ساماندهی این مشکلات نگذاشته بود، اوایل شهریور ماه سال جاری، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به پشتوانه حمایت دادستانی کل کشور و در اجرای دستور کارگروه تنظیم بازار، دستورالعمل ساماندهی فروشگاه ها و سکوهای اینترنتی را به منظور مقابله با درج قیمت های غیر قانونی و نامتعارف ابلاغ کرد.

قرار بود این مصوبه قانونی، از اول مهرماه اجرایی شود. اتفاقی که نه تنها رخ نداد، بلکه شاهد صدور اطلاعیه ها و بکارگیری رسانه ها برای مخالفت علنی با اجرای این دستورالعمل هم بودیم. 

در نتیجه، اجرای مصوبه ای که حتی قرار بود در فاز نخست آن به شکلی کاملا محدود، اجرا شود، در هاله ای از ابهام قرار گرفت و دستگاه های مجری قانون هم وارد همان زمین بازی رسانه ای شدند و طبق معمول، کارِ پیگیری برای پیگیریِ اجرای قانون، شروع شد.

باری! علت مقاومت ها و ایستادگی ها در برابر قوانین، چه قانون بد و چه قانون خوب، هر چه باشد چند پیام دارد: 

پیام نخست آنکه گویی سال هاست قبح قانون شکنی در کشور ما شکسته شده است. 

پیام دوم آنکه قانون گریزان و قانون شکنان ظاهرا از نوعی مصونیت برخوردارند.

و پیام سوم و از همه مهمتر آنکه، گویی تیغ مجریان قانون آنقدر کند شده و قدرت برش خود را از دست داده است که به قول معروف، حالا قورباغه ها هم هفت تیر کش شده اند.

و البته پیام آخر از همه نگران کننده تر و دردناک تر است و علاوه بر تضعیف قانون و قانون گذاری، خطر افزایش گردن کشان در برابر قانون و ناامیدی از اصلاح امور را صدچندان می کند.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :