آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 272560
تاریخ انتشار : 19 مهر 1399 12:14
تعداد بازدید : 3831

ادامه سیاست های بانک مرکزی صادرات را به نصف می رساند

رییس اتاق قم می گوید: با ادامه این روند ما پیش بینی می کنیم که حجم صادرات در شش ماهه دوم سال به نصف برسد؛ تولید کننده ها و صادر کننده ها انتظار دارند که در این شرایط اجازه داشته باشد با ارز حاصل از صادرات مواد اولیه و ماشین آلات مورد نیاز خود را وارد کشور کند.
undefined

فناوران- خاکی می گوید: صادرکننده ها اجازه دارند فقط 30 درصد ارز حاصل از صادرات خود را مواد اولیه وارد کنند و مابقی آن را باید به سامانه نیما بازگردانند؛ این یکی از مشکلات حوزه تولید و صادرات است.رییس اتاق قم افزود: بازار اصلی کالای صادراتی ما دو کشور عراق و افغانستان هستند. تجارت با کشور عراق و افغانستان با پایه ریالی انجام می شود؛ از قدیم در این دو کشور روال تجارت به این شکل بود. باید بانک مرکزی واقعیت های اقتصادی دو کشور را قبول کند. باید شیوه خاص تجارت با این کشورها را به رسمیت بشناسد وگرنه این مختصر صادرات به کشور عراق و افغانستان هم به مشکل می خورد و بازار را به رقبا واگذار می کنیم.

او تأاکید می کند: البته الآن بانک مرکزی می گوید که تجار باید ارز مورد نیاز را برای ایفای تعهدات خود از بازار آزاد ارز خریداری کرده و تسویه کنند؛ این به هیچ وجه رویه درستی نیست. در این شرایط فقط صادر کننده متضرر می شود.

به گفته رییس اتاق قم با ادامه این روند ما پیش بینی می کنیم که حجم صادرات در شش ماهه دوم سال به نصف برسد؛ تولیدکننده و صادر کننده انتظار دارند که در این شرایط اجازه داشته باشد با ارز حاصل از صادرات مواد اولیه و ماشین آلات مورد نیاز خود را وارد کشور کند.

او ادامه می دهد: کسانی هم که کالایی غیر از تولید خود را صادر می کنند، معتقدند که بانک مرکزی اجازه دهد آن ها ارز خود را در اختیار واردکننده ها برای ورود مواد اولیه بگذارند؛ اما بانک مرکزی اجازه هیچ کاری را به فرد نمی دهد. قبلاً هم واحدهایی که زیر دو میلیون دلار صادرات انجام می دادند، می توانستند ارز خود را در اختیار داشته باشند. این موجب روان سازی روند صادرات می شود.

خاکی می گوید: اخیرا اطلاعیه ای منتشر کرده اند با این مضمون صادرکننده هایی که به عراق و افغانستان کالا صادر کرده اند مثل بقیه جاها رفع تعهد ارزی کنند. این ها یا از طریق دو صرافی مجاز که بانک مرکزی معرفی کرده، ارز خود را برگردانند یا با سامانه نیما کار کنند. تفاوت قیمت نرخ ارز در بازار آزاد و سامانه نیما حدود 8 الی 10 هزار تومان است؛ این وضعیت انگیزه صادر کننده را از او می گیرد. باید این رویه صادرات ما به زیر 50 درصد نسبت به سال قبل خواهد رسید.

منبع:اتاق ایراننظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :