آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 272595
تاریخ انتشار : 20 مهر 1399 11:21
تعداد بازدید : 2714

عضو هیات مدیره سندیکای شناسایی و مکان‌یابی رادیویی مطرح کرد

پیشنهادهایی برای عبور کسب وکارهای فاوا از بحران کرونا

جهش طلایی صنعت فاوا، اینترنت چیزهاست که تشکل های این حوزه از جمله سندیکای شناسایی و مکان یابی می تواند با ایجاد اتحاد در میان اعضا عاملی برای هم افزایی و ارزش آفرینی در این صنعت شود.
undefined

فناوران- میثم صالحی اینترنت چیزها (IOT) را  یک جهش طلایی دانست و گفت: بیل گیتس می گوید گاهی فرصت هایی رخ می دهد که اگر از اول با آن حرکت کنیم، موفقیت و ثروت با خود می آورد. جهش طلایی صنف ما اینترنت چیزها است. فناوری که شروع شده است و باید با آن همراستا شویم و حرکت کنیم تا چند سال آینده می توانیم حرف مهمی داشته باشیم.

او با بیان اینکه سندیکا با توجه به رویکرد کاری و فلسفه وجودی اش که باید اعضا را دور هم جمع کند، می تواند بستری برای هم افزایی باشد، گفت: با ورود تشکل و راه اندازی کنسرسیوم پروژه ها ادغام می شود و اینگونه ارزش آفرینی در مدت زمان کوتاه تری روی می دهد. اگر بتوانیم با همراهی یکدیگر کنسرسیوم منطقی و شفافی را بر بستر سندیکا به دست آوریم یک برند جهانی و کشوری درست می شود. همانطور که نانو در کشور ما در دنیا سرآمد است.

صالحی در ادامه به ارایه پیشنهاداتی برای گذار از دوران بحران اقتصادی ناشی از تحریم ها و کرونا پرداخت و افزود: اجتناب از سرمایه گذاری بلندمدت که بازگشت سرمایه بیشتر از سه سال دارند، ایجاد سبد کسب و کاری با ریسک غیرهم سو که اگر یکی از محصولات یا پروژه ها انتظارات را برآورده نکرد، دیگری آن را پوشش دهد. 

او به بازطراحی مدل کسب و کار با نگاه بر تاثیرات تغییرات دیجیتالی بر کسب و کارها است که در شرکت های بسیاری اجرا شده پرداخت و گفت: در مدل های کسب و کار امکان راه اندازی فروشگاه اینترنتی، دورکاری نیروهای انسانی، جمع آوری نیازهای کارفرما از طریق الکترونیکی و مذاکرات و جلسات در فضای مجازی و تلفنی مطرح هستند. هرچقدر بتوانیم این تحولات را در کسب و کار دیجیتالی مان ایجاد بکنیم، مفید است. لازم است اتاق فکری راه اندازی کنیم تا ضمن بازطراحی مدل کسب و کار، برنامه های درآمدزایی را بر بستر دیجیتال منتقل کنیم.

او تاکید کرد: در بازطراحی مدل کسب و کار باید رویکرد دیجیتالی، بومی سازی کردن کالاهایی که ما را از واردات  مستقل می کند و مردم محور کردن کسب و کارها را در نظر داشته باشیم.

صالحی از پنجره فرصت رکود اقتصادی بین المللی گفت که با بهره برداری از این موقعیت می توانیم تجربه و تکنولوژی را وارد کشور کنیم. کشورهایی که صاحب تکنولوژی هستند و دچار رکود اقتصادی شده اند در این شرایط حاضرند تجربه و تکنولوژی شان را ارزان تر بفروشند و شرکت های ما می توانند در این فرصت تولیداتشان را تقویت کنند.

او با بیان اینکه تامین مالی بانکی برای سرمایه در گردش کالایی برای شرکت ها موثر است، گفت: کسب و کارها از بانک ها تامین مالی بگیرند ولی نرخ موثر سود سالیانه باید متوسط نرخ تورم باشد. این بر آن دسته از کالاها و مواد اولیه موجود در شرکت ها یا در حال واردات تاثیرگذار است. بانک ها باید به تولید کمک کنند و دست از سرمایه گذاری در ملک و امور غیرتولیدی بردارند. چیزی که سال هاست اقتصاددان های فریاد می زنند. آن ها باید این پول را به شرکت ها بدهند. شرکت هایی که ارزیابی شده اند و قابلیت به گردش در آوردن چرخ اقتصاد کشور را دارند.

صالحی با بیان اینکه حرکت به سمت تولید کالاهای وارداتی بحثی قدیمی است. باید دید در چه کالاهایی می توانیم خودکفا شویم. تا وابستگی از درامدهای نفتی کاهش یابد، گفت: کسب و کارها باید در اتاق های فکر بررسی کنند چه کالاهای وارداتی هست که توان تولید آن در داخل وجود دارد و دست به تولید آن بزنند. برای مثال ما توانسته ایم در شرکت خودم تجهیزاتی را در ایران در حوزه RFID  بومی سازی کنیم.

او با بیان اینکه باید از کسب و کارهای دولت محور به سمت کسب و کارهای مردم محور برویم، گفت: دولت بر اساس هر آنچه که گفته شد و همه می دانیم، بنیه ای عالی ندارد. بدنه به لحاظ نقدینگی و بودجه کشوری الان بسیار ضعیف است.

تمرکز ما در مسوولیت اجتماعی باید روی اشتغال زایی و رفع فقر باشد. علاوه بر تمام چیزهای روتین و کلیشه ای که همه می دانیم مثل حفظ محیط زیست و ... باید به سمت اشتغال زایی بیاییم. چون دولت نمی تواند مشکل بیکاری را متاسفانه رفع کند. اگر ما مولد خوبی باشیم، نقشی از آن را می توانیم اجرا کنیم. حداقل خودمان به جمع بیکارانی که رو به فزونی بر دوش های دولت هستند، اضافه نمی شویم.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :